Hosting-alternativ till GreenGeeks: Fördelarna med att välja Kinsta

Om du letar efter ett alternativ till GreenGeeks Hosting kan Kinsta hjälpa dig. Vår unika och innovativa lösning för hanterad WordPress-hosting drivs uteslutande av Google Cloud Platform. Detta gör det möjligt för oss att tillhandahålla en hastighetsoptimerad plattform som inte liknar något annat på marknaden.

Introduktion

GreenGeeks är en hosting-leverantör som är känd för sina budgetvänliga priser och för att vara ett miljövänligt företag. Om du letar efter gröna hosting-lösningar är GreenGeeks ett av de första namnen som du hittar.

Billiga hosting-leverantörer som detta kan se attraktiva ut vid första anblicken, men i de flesta fall betyder de låga priserna att du delar resurser med andra användare. Kinsta, å andra sidan, erbjuder en fullständigt hanterad hosting-lösning som drivs av Google Cloud.

Om du använder Kinsta behöver du inte dela resurser med andra användare. Våra WordPress-experter optimerar dessutom varje server för att leverera bästa möjliga prestanda för din webbplats. Detta är vad en verkligt hanterad lösning innebär.

Under resten av den här artikeln kommer vi att prata om alla aspekter som skiljer Kinsta från GreenGeeks och andra delade hosting-lösningar.

Hur Kinsta fungerar jämfört med GreenGeeks Hosting

När man jämför två hosting-leverantörer som är så pass olika är det viktigt att fokusera på de tjänster som mest liknar varann.

GreenGeeks erbjuder WordPress-hanterade planer, vanlig delad hosting och VPS-alternativ (Virtual Private Server). Denna hosting-leverantörs WordPress-planer finns även på delade servrar, vilket är en av anledningarna till att de är så prisvärda.

Eftersom Kinsta är en WordPress-specifik lösning kommer vi att fokusera på GreenGeek-planerna som är utformade för detta innehållshanteringssystem. Enkelt uttryckt kan en vanlig hanterad hosting inte konkurrera med prestandan från moln-hosting som drivs av Googles kraftfulla infrastruktur.

Vi är även stolta över att vara den högst rankade hanterade WordPress-hosten på G2, världens ledande webbplats för jämförelse och granskning av mjukvara:

#1 WordPress Hostingleverantör av G2

När din webbplats växer måste din hosting-lösning skalas i takt med den. Annars kommer du sannolikt att möta konstanta fel på din webbplats och få en långsam prestanda. Det är ett recept för en dålig användarupplevelse.

Eftersom vi samarbetar med Google Cloud kan vi ge dig alla resurser som du behöver för att skala upp din webbplats till dess fulla potential. Faktum är att våra planer på ingångsnivå erbjuder en mycket bättre prestanda än du får med de flesta andra hanterade hosting-alternativen.

Kinsta har dessutom systemadministratörer som arbetar bakom kulisserna för att ta hand om våra servrar. Det betyder att du aldrig behöver oroa dig för serverkonfiguration eller underhåll, och kan fokusera all din energi på dina projekt.

Några ytterligare skillnader mellan Kinsta vs. GreenGeeks inkluderar:

  • Kinsta är en ledande hanterad hosting-leverantör på WordPress, som erbjuder allt i ett-lösningar för att köra och hantera din WordPress-webbplats.
  • Kinstas funktionsspäckade plattform är både utvecklar- och nybörjarvänlig. GreenGeeks erbjuder flera funktioner för WordPress-utvecklare, men är mer inriktat på tillfälliga projekt.
  • Kinstas planer inkluderar allt som behövs för att maximera webbplatsens hastighet, prestanda och säkerhet. GreenGeeks lägger en stor del av ansvaret för WordPress-optimeringen på dig.
  • Kinsta har 32 datacenter över hela världen, medan GreenGeeks har fem.
  • Alla våra planer inkluderar ett kostnadsfritt Content Delivery Network (CDN) och kostnadsfritt premium DNS. GreenGeeks erbjuder ett kostnadsfritt CDN, men inget premium DNS-alternativ.
  • Kinsta’s support, bestående av WordPress-experter och Linux-ingenjörer, är tillgängligt dygnet runt för varje kund. GreenGeeks erbjuder också dygnet runt-support.
  • Kinsta övervakar din webbplats för att säkerställa att den kan nås varannan minut, upp till 720 gånger om dagen.
  • Med Kinsta får du flera typer av säkerhetskopior för alla dina projekt, inklusive automatiska/ dagliga, varje timme, manuella och systemgenererade alternativ.
  • Kinsta erbjuder kostnadsfria migreringar som utförs av människor i alla våra planer. GreenGeeks erbjuder också kostnadsfri webbplatsmigrering.
  • Automatiska Cloudflare SSL-certifikat, samt möjligheten att importera dina egna. Med GreenGeeks skulle du behöva ställa in och förnya Let’s Encrypt på egen hand.
  • Kinsta erbjuder veckovisa databasoptimeringar för att säkerställa att din webbplatsprestanda aldrig blir lidande av att webbplatsen växer.
  • Med Kinsta får du tillgång till ett kostnadsfritt APM-verktyg som hjälper dig att identifiera prestandaproblem.
  • Alla Kinsta’s planer levereras med vår specialbyggda, WordPress-specifika MyKinsta-instrumentpanel och WordPress-installation med ett enda klick. GreenGeeks tillhandahåller en anpassad instrumentpanel, men den är inte specifikt utformad för WordPress-användare.
  • Det finns iscensättningsmiljöer i alla Kinsta’s planer. GreenGeeks erbjuder också iscensättningsfunktioner.
  • En kostnadsfri Cloudflare-integrering med en säker brandvägg och DDoS-skydd.
  • Kinsta erbjuder branschens bäst betalande affiliate-program, med hjälp av en anpassad instrumentpanel som hjälper dig att övervaka dina intäkter.
  • Kinsta erbjuder ett kostnadsfritt verktyg för lokal utveckling i WordPress, som heter DevKinsta. Detta erbjuds även till dem som inte är kunder. Om du är kund kan du använda detta verktyg för att kopiera live-webbplatser och skicka dem till iscensättning.

Prova själv med vår kostnadsfria demo av MyKinsta-instrumentpanelen. Registrera ditt konto för att se det användarvänliga gränssnittet och utforska våra olika verktyg.

Kinsta är byggt för prestanda och skalbarhet

Kinstas unika och kraftfulla lösning skiljer sig helt från traditionell hosting, exempelvis delade, VPS och dedikerade planer. Vår infrastruktur har specialbyggts för att skapa en oöverträffad prestanda och support.

GreenGeeks erbjuder också hanterad hosting, men dess infrastruktur är helt annorlunda än Kinstas. Med Kinsta får du en fullständig uppdelning av vad varje plan erbjuder när det gäller prestanda, hur mycket trafik som den kan hantera, hur mycket lagring som du får ha och mer.

Detta är bara en av fördelarna med att använda en hanterad hosting-lösning. Det verkliga värdet i Kinsta finns inte bara i prestandan. Det finns även i allt arbete som vårt team gör bakom kulisserna för att se till att din webbplats är i toppform, exempelvis:

  • Ställer in korrekt cachelagring av webbplatser
  • Tar hand om säkerhetskopior
  • Skyddar din server och dina WordPress-webbplatser
  • Hanterar DDoS-attacker
  • Kontrollerar ständigt säkerhetshot och sårbarheter
  • Konfigurerar ett CDN
  • Implementerar brandväggslösningar
  • Övervakar webbplatser
  • Konfigurerar och förnyar SSL-certifikat
  • Felsöker dagliga problem
  • Håller all programvara på servern uppdaterad

Från bara $ 35 per månad inkluderar Kinsta’s planer alla dessa tekniska element och mer (se nedan). För varje webbplats som finns på vår plattform använder vi LXD-hanterade hostar och LXC-programvarucontainers. Detta innebär att varje webbplats har sin egen isolerade container som är utrustad med alla nödvändiga resurser, inklusive MySQL, PHP, Linux och Nginx.

Kinstas skalbara molninfrastruktur gör att du enkelt kan uppgradera eller nedgradera. Vi har dessutom skräddarsydda Linux-paket och Nginx-regler som gör det möjligt för oss att maximera prestandan på dina WordPress-webbplatser.

Hos Kinsta får du aldrig problem med någon konfiguration. Du kan snabbt och enkelt starta en ny WordPress-webbplats direkt från din MyKinsta-instrumentpanel och välja mellan något av våra 24 globala datacenter.

Kinsta eliminerar behovet av cachelagringsprogram eller tillägg, eftersom vi använder olika typer av cachesystem för att minska serverbelastningen och påskynda svarstiderna. Dessa inkluderar Bytecode, Query, Page och CDN cache. Vi stöder även objekt cache om du behöver detta.

Eftersom vi förstår att drifttid är en kritisk prioritet erbjuder vi beräkningsoptimerade C2 Google Cloud-maskiner. Detta gör det möjligt för våra kunder att få stora förbättringar i genomsnittliga svarstider. Beroende på vilken webbplats som du kör, kan ett byte till Kinsta leda till en omedelbar hastighetsförbättring på upp till 300%!

Kinsta har gjort det möjligt för oss att erbjuda skottsäker service till våra toppkunder och göra dem nöjda. Speciellt till dem med trafiktoppar och plötsliga serverkrav.

Adam Broadbent
Adam Broadbent

Kinsta’s hanterade WordPress-hosting eliminerar behovet av att lära sig och anta rollen som en sysadmin. Vi har erfarna tekniker som är redo att hantera allt åt dig. Vi tillhandahåller den kraftfulla plattformen, den innovativa tekniken och de robusta lösningarna och verktygen som behövs för att maximera din webbplats prestanda.

GreenGeeks erbjuder också några hanterade WordPress-funktioner, men du får inte samma typ av tjänst som hos Kinsta. Vår plattform är utformad från grunden för WordPress-användare och dina behov. Med en Kinsta-hanterad hosting behöver du aldrig oroa dig för felsökning eller prestandaproblem.

Expertsupport för WordPress

Det är aldrig roligt att felsöka en webbplats, men det ingår i driften. Om du är en erfaren WordPress-utvecklare kan du förmodligen lösa de flesta felen på egen hand.

Den verkliga frågan är om det är värt att spendera din tid på felsökning och att vara din egen sysadmin. Varje timme som du letar efter orsaken till en bugg är tid som du skulle kunna spendera på att arbeta med dina projekt och dina kunder.

Med Kinsta slipper du söka igenom Google efter svar eller felsöka själv och riskera förlust av kritiska data. Hur? Kinsta’s kunder har högsta prioritet.

Vi behandlar varje kund och webbplats som verksamhetskritiska. Därför har vi ingen nivåindelad support. Vi erbjuder premiumsupport dygnet runt i var och en av våra planer. Våra WordPress-experter och Linux-tekniker är redo att ge snabba och koncisa svar på dina frågor och problem.

Förutom flerspråkig support och resurser som finns tillgängliga på över 10 språk har vi även en initial svarstid på mindre än två minuter. Om du inte tror oss, kan du fråga några av våra kunder!

Under de senaste två åren har mer än 97 procent av våra kunder stängt en chattsupportsession glada eller nöjda:

Diagram över betyg för supporten för Kinstas WordPress-hosting.
Diagram över betyg för supporten för Kinstas WordPress-hosting.
Trustpilots logotyp

Vår byrå har arbetat med alla de stora plattformarna när det kommer till hosting. Kinsta är galet snabbt och supporten är super! Vi flyttade alla våra kunder till Kinsta och har sedan dess inte tittat tillbaka.

För att göra vår kundsupport så snabb och bekväm som möjligt använder vi Intercoms plattform för kundmeddelanden. Vi loggar dessutom all kommunikation, vilket innebär att du aldrig behöver upprepa dig för flera supportagenter.

GreenGeeks erbjuder också dygnet runt-support, men du måste höra av dig för varje problem. Om du har otur kan det ta lång tid innan du får ett svar, och innan din webbplats fungerar igen.

MyKinsta: En specialbyggd instrumentpanel för kraftfull webbplatshantering

GreenGeeks ger dig tillgång till en klassisk cPanel-installation. Det fungerar hyfsat, men är inte optimerat för WordPress-användning. Det blir dessutom svårare att komma åt många av de mer utvecklarvänliga funktionerna som GreenGeeks erbjuder.

Kinsta’s uppdrag är att göra hanteringen av din WordPress-webbplats så enkel och smidig som möjligt. Det är därför som vi har specialbyggt vår egen användarportal, MyKinsta, specifikt för webbplatshantering på WordPress:

Instrumentpanelen MyKinsta.
Instrumentpanelen MyKinsta.

Låt oss ta en titt på några av de kraftfulla funktionerna som gör vår MyKinsta-instrumentpanel så användbar:

  • Iscensättningsmiljöer med ett klick och ett alternativ för att återställa säkerhetskopior till produktion eller iscensättning.
  • Premium Amazon Route 53 DNS, för att hantera dina DNS-poster direkt i instrumentpanelen.
  • Detaljerade analyser och insikter, inklusive bandbredds- och besöksdata, prestandaanalysdata, CDN-användning och insikter samt cache-HIT- och MISS-förhållande.
  • CDN-konfiguration med ett klick.
  • Ett sök och ersättningsverktyg för att göra det enkelt att utföra massuppdateringar.
  • PHP-versionsväxling med ett klick och alternativet att starta om PHP vid behov.
  • Ett Kinsta APM-verktyg för att identifiera prestandaproblem.
  • Integrering med DevKinsta för bättre lokal utveckling.
  • Ett instrumentpanelsverktyg för att rensa webbplatscachen.
  • Enkel omdirigeringshantering.
  • Möjligheten att snabbt och enkelt blockera IP-adresser via IP Deny-verktyget.
  • New Relic-integrering (licens krävs)
  • En inbyggd Cloudflare-integrering med optimerade inställningar för att skydda och öka prestandan på din webbplats utan att det krävs en separat Cloudflare-prenumeration.
  • Ett WordPress-felsökningsverktyg.
  • Enkelt lösenordsskydd för din miljö och alternativet att stärka inloggningssäkerheten genom att lägga till dina SSH-nycklar på instrumentpanelen.
  • En flerspråkig instrumentpanel som finns på 10 språk: engelska, italienska, spanska, franska, tyska, portugisiska, japanska, svenska, danska och nederländska.

Kinsta erbjuder en fantastisk produkt och en fantastisk support när detta behövs. Vi rekommenderar denna plattform mer och mer till våra kunder. Bonusen med reducerad prissättning för ideella organisationer gör det enkelt att hosta din WordPress-webbplats.

David Darke
David Darke från Atomic Smash Ltd.

Men det finns ingen anledning att bara lita på vårt ord. Du kan prova själv med vår kostnadsfria MyKinsta-demo! Allt du behöver göra är att registrera dig för ett konto, sedan kan du kolla in det användarvänliga gränssnittet och utforska de olika verktygen för att se vad som skiljer MyKinsta från mängden!

På Kinsta värdesätter vi våra kunders feedback och letar alltid efter möjligheter till förbättring. Vi införlivar regelbundet de förfrågningar och den feedback som vi får för att förbättra våra erbjudanden. Vi är alltid innovativa och söker ständigt efter nya sätt att förbättra din webbplats och hosting-upplevelse!

Code Review Tools

Kinsta är utvecklarvänligt

GreenGeeks hanterade hosting-planer på WordPress erbjuder ett flertal utvecklarvänliga funktioner. Men eftersom du måste använda cPanel är åtkomsten till dem inte så snabb och intuitiv.

Kinsta’s verktyg är byggda med utvecklare i åtanke. Många av våra teammedlemmar är själva utvecklare och ingenjörer, så vi förstår vad det innebär att skapa en ”utvecklarvänlig” produkt. Detta är exakt vad vi gjorde med vår MyKinsta-instrumentpanel.

Som din hanterade WordPress-host ger Kinsta dig en omfattande samling verktyg och funktioner som hjälper dig att effektivisera ditt arbetsflöde. Några av de utvecklarvänliga funktioner som du har tillgång till hos Kinsta inkluderar:

  • Iscensättningsmiljöer med ett klick i alla planer. GreenGeeks erbjuder också iscensättningsfunktioner.
  • Det ingår Git,WP-CLI och SSH-åtkomst, oavsett din plan. GreenGeeks inkluderar alla dessa funktioner.
  • Fem olika typer av säkerhetskopior finns tillgängliga: automatisk/daglig, varje timme, manuell, systemgenererad och nedladdningsbar. GreenGeeks erbjuder endast nattliga säkerhetskopior.
  • Ett Redis-tillägg för snabbare databasprestanda.
  • Alternativet att ladda din webbplats via omvänd proxy.
  • Obegränsad åtkomst till webbplatsens kritiska filer.
  • Möjligheten att använda anpassade inställningar som Bedrock och Trellis.
  • Ett Kinsta APM-verktyg för att identifiera prestandaproblem
  • Integrering med DevKinsta för bättre lokal utveckling
  • Alternativet att köra olika versioner av PHP för varje live- och iscensättningswebbplats och möjligheten att växla PHP-version med ett klick.
  • Standardaktiverade inläggs- och sidrevideringar.
  • Möjligheten att återställa säkerhetskopior till iscensättning och produktion. Kinsta erbjuder en återställningsfunktion med ett klick direkt i MyKinsta-instrumentpanelen. Vi exkluderar dessutom säkerhetskopior från din totala användning av diskutrymmet.

Iscensättningsmiljöer är avgörande för att testa plugins, teman och kärnuppdateringar för att säkerställa att de är kompatibla med din webbplats och inte får något att krascha. De är även en viktig funktion när det gäller felsökning av kod och utveckling av projekt innan de går live.

Det är därför som vi erbjuder iscensättning med ett klick för varje WordPress-webbplats som hostas hos Kinsta. Du kan skapa en ny iscensättningsmiljö direkt från MyKinsta-instrumentpanelen. Du kan omvandla ändringar till live med ett enda klick, samt återställa säkerhetskopior till en produktions- eller iscensättningswebbplats.

Det blir inte lättare än så. Och precis som med våra säkerhetskopior, ingår inte dina iscensättningswebbplatser i din totala användning av diskutrymme (endast dina livewebbplatser).

Kinsta erbjuder kostnadsfria Cloudflare SSL-certifikat i varje plan, samt möjligheten att installera dina egna.

GreenGeeks erbjuder också ett kostnadsfritt Let’s Encrypt SSL-certifikat. Installationsprocessen kräver dock att du kontaktar supporten för inställningar istället för att du kan genomföra dem direkt.

Riktmärken för webbprestanda

Review Signal genomför varje år ett prestandatest och en granskning för att utse branschens bästa hosting-företag. Under de senaste fem åren har Kinsta fått toppnivå-status. GreenGeeks deltar också i Review Signal’s tester, men siffrorna visar att Kinsta erbjuder en mycket bättre prestanda.

Den prestandan skalas dessutom i takt med din webbplats. Kinstas skalbara molninfrastruktur gör att serverresurser enkelt kan skalas upp eller ned efter behov. Vi använder Googles senaste datoroptimerade (C2) virtuella datorer och allokerar automatiskt maskinvaruresurser, inklusive CPU och RAM, till varje webbplatscontainer efter behov.

GreenGeeks ger också utrymme för tillväxt. Men de resurser som du har åtkomst till och den underliggande infrastrukturen är inte lika tydliga.

GreenGeeks hanterade WordPress-planer börjar på $ 2.49 per månad för din första tidscykel. Kinsta’s planer börjar på endast $ 35 per månad och inkluderar alla hastighets- och prestandaoptimeringsverktyg som du behöver. Vi inkluderar även säkerhets- och supportfunktioner för att ta din webbplats till nästa nivå.

KinstaGreenGeeks
Dulles0,520,517
Denver1,0191,026
Los Angeles0,7890,864
London0,9830,837
Frankfurt1,0490,963
Mauritius2,2572,25
Singapore2,6961,881
Mumbai2,0341,743
Tokyo1,2281,683
Sydney1,6321,862
São Paulo1,3341,169

Det nyttjades två tjänster för att utföra drifttidstester: UptimeRobot och StatusCake. Kinsta fick en perfekt poäng på båda testerna, till skillnad från GreenGeeks Hosting:

KinstaGreenGeeks
Uptime Robot100%99,984%
StatusCake100%99,98%

Nästa test är Load Impact-testet, som användes för att bedöma cachelagringssystemets prestanda på varje webbplats:

KinstaGreenGeeks
Begäranden602 521283 471
Fel00
Överförda data (GB)33,4915,76
Högsta genomsnittliga laddningstid (sekunder)608867
Högsta genomsnittliga bandbredd (Mbit/s)571268
Högsta genomsnittliga antal begäranden/sek1 220587

Även med fler begäranden och större dataöverföring utklassade Kinsta GreenGeeks Hosting när det gällde genomsnittlig laddningstid. Kinsta hade även noll fel trots betjäning av fler begäranden.

Tryggt och säkert

GreenGeeks övervakar regelbundet sina webbplatser för skadlig programvara, samt hot och sårbarheter. De är dock inte så öppna med hur den övervakningen fungerar.

På Kinsta vidtar vi både aktiva och passiva åtgärder för att skydda din webbplats, inklusive:

  • Övervakning av dina webbplatser varannan minut för drifttid, 720 gånger dagligen
  • Implementering av strikta programvarubaserade begränsningar
  • Kostnadsfritt DDoS-skydd och förhindrande av skadlig kod från att komma in i vårt nätverk.
  • Stöd för tvåfaktorsautentisering (2FA)
  • IP-geolokaliseringsblockering
  • En säker brandvägg som drivs av Cloudflare
  • Automatiska säkerhetskopior i alla planer
  • Isolerade LXC-containers
  • Självläkande PHP
  • Endast stöd för krypterade SFTP- och SSH-anslutningar (ingen FTP)

GreenGeeks erbjuder också säkerhetskopieringsfunktioner, men du är begränsad till en enda nattlig säkerhetskopiering. För vissa webbplatser kommer detta inte att räcka om du vill vara helgarderad. Det betyder att du måste schemalägga säkerhetskopior manuellt.

Alla webbplatser på Kinsta skyddas automatiskt av Cloudflares brandvägg, som inkluderar ett kostnadsfritt DDoS-skydd. Med vår Cloudflare-integrering får du fördelarna med förbättrad säkerhet och prestanda utan att du behöver konfigurera ditt eget Cloudflare-konto. GreenGeeks erbjuder grundläggande Cloudflare-stöd via CPanel, men deras integrering kräver ett separat Cloudflare-konto.

Kinsta tillhandahåller premiumövervakning av drifttid för alla dina WordPress-webbplatser via vårt egenutvecklade övervakningssystem. Statusen för de webbplatser som finns på vår plattform kontrolleras varannan minut.

Om något mot all förmodan skulle hända med din webbplats erbjuder vi en kostnadsfri 100% hack fix-garanti. Vi kontaktar dig även omedelbart om vi meddelas om ett problem med din webbplats.

Kinsta har en global närvaro

En annan fördel med att använda Kinsta som din hanterade WordPress-host är vårt massiva globala fotavtryck. Våra 32 datacenter (som blir allt fler) sträcker sig över fem kontinenter. Detta gör det enkelt för dig att välja olika datacenter för var och en av dina webbplatser. Det tillkommer dessutom inga dolda avgifter!

Våra datacenterplatser inkluderar:

  • Changhua County, Taiwan
  • Hong Kong
  • Tokyo, Japan
  • Osaka, Japan
  • Seoul, South Korea
  • Mumbai, India
  • Delhi, India
  • Jurong West, Singapore
  • Jakarta, Indonesia
  • Sydney, Australia
  • Melbourne, Australia
  • Warsaw, Poland
  • Hamina, Finland
  • St. Ghislain, Belgium
  • London, United Kingdom
  • Frankfurt, Germany
  • Eemshaven, Netherlands
  • Zurich, Switzerland
  • Montréal, Canada
  • Toronto, Canada
  • São Paulo, Brazil
  • Santiago, Chile
  • Council Bluffs, Iowa, USA
  • Moncks Corner, South Carolina, USA
  • Ashburn, Virginia, USA
  • The Dalles, Oregon, USA
  • Los Angeles, California, USA
  • Salt Lake City, Utah, USA
  • Las Vegas, Nevada, USA
  • Milan, Italy
  • Paris, France
  • Madrid, Spain

GreenGeeks har datacenter på fem platser runt om i världen, inklusive USA, Kanada och Nederländerna.

Kostnadsfria WordPress-migreringar

Oavsett om du vill flytta en enda webbplats eller 100, går det snabbt och enkelt med våra problemfria migreringar. Vi hanterar hela migreringsprocessen åt dig, så att du inte behöver hantera komplex teknik eller riskera att förlora kritiska data. Varje Kinsta-plan innehåller minst en kostnadsfri grundläggande webbplatsmigrering!

För att komma igång fyller du bara i vårt formulär för begäran om webbplatsmigrering. En medlem från vårt team kommer sedan att kontakta dig för att schemalägga en tid för migreringen. Då kan du spåra migreringsstatusen direkt från mykinsta-instrumentpanelen.

Om jag pratar med en annan utvecklare och de vill ha rekommendationer om WordPress-hosting, säger jag Kinsta. De kommer att bespara dig en massa huvudvärk och alla möjliga typer av problem och dina kunder kommer att vara supernöjda så det är inget att fundera på.

Greg Hunt - Motto
Greg Hunt från Motto

Om du behöver migrera din webbplats hjälper en av GreenGeeks migreringsspecialister dig genom processen utan kostnad.

Optimerad för WooCommerce och Easy Digital Downloads

Vi förstår att e-handel är avgörande för många företag och att dessa webbplatser har särskilt utmanande och komplicerade krav. Det är därför Kinsta är optimerat för e-handelsbutiker.

Vi tar hand om cachelagringen åt dig på servernivå för att leverera snabba sidladdningstider. Vår lösning är dessutom konfigurerad för att fungera direkt ur lådan för WordPress, WooCommerce och Easy Digital Download-webbplatser.

För att optimera hastigheten och prestandan i din onlinebutik erbjuder vi automatisk rensning av cache- och arkivsidor, samt:

  • Exkludering av ”Mitt konto”, kassa, varukorg och andra sidor som inte ska cachelagras.
  • Säkerställande av en smidig kassaprocess genom att vi automatiskt kringgår cachen för användare när ”woocommerce_items_in_cart” eller ”edit_items_in_cart” upptäcks.
  • Införande av specifika regler för att tillåta EDD- och WooCommerce-funktionalitet under cachelagring på servernivå.

GreenGeeks erbjuder också WordPress-optimerade lösningar, men ingen av planerna är byggda med e-handel i åtanke. Även om det inte är omöjligt att skapa din egen onlinebutik, måste du optimera den manuellt.

Utveckla lokalt med DevKinsta

För utvecklare och agenturer erbjuder Kinsta ett lättanvänt (men kraftfullt) lokalt utvecklingsverktyg som heter DevKinsta. DevKinsta låter dig starta WordPress-webbplatser med en full hostingstack och SSL-stöd på din lokala dator med endast några klick.

Utveckla lokalt och flytta skapalsen till Kinsta med DevKinsta
Utveckla lokalt och flytta skapalsen till Kinsta med DevKinsta.

DevKinsta är helt integrerat med MyKinsta och Kinstas hosting-plattform, vilket innebär att du kan utveckla lokalt och flytta uppdateringarna direkt till en iscensättningsmiljö på Kinsta! GreenGeeks har ingen integrering med något verktyg för lokal utveckling på WordPress. Detta innebär att GreenGeeks kunder inte har något sätt att klona och flytta WordPress-webbplatser. Om du är en upptagen frilans- eller agenturutvecklare kan DevKinstas avancerade funktioner och MyKinsta-integreringen vara enorma tidsbesparare.

Kostnadsfritt verktyg för övervakning av prestanda

WordPress är ett dynamiskt CMS, vilket innebär att det ständigt kör PHP-kod i bakgrunden. Beroende på ditt tema och din plugin-konfiguration finns det en risk att din webbplats får en uppsvälld och ineffektiv kod.

Det är där APM-verktyg (Application Performance Monitoring) kommer in i bilden. Ett APM övervakar begäranden till din webbplats och spårar olika mått som externa API-begäranden, databasfrågor, PHP-körningstid med mera. Med den här informationen kan du snabbt felsöka och upptäcka flaskhalsar i prestandan.

Alla Kinsta’s planer har ett kostnadsfritt specialbyggt APM-verktyg som enkelt kan nås direkt i MyKinsta-instrumentpanelen. Kinsta APM ger dig viktiga WordPress-prestandainsikter utan att det krävs dyra tredjepartsabonnemang hos andra APM-tjänster.

Med Kinsta APM kan du felsöka följande och mer:

  • Långsamma WordPress-plugins och teman.
  • Långa anrop till externa API:er och domäner.
  • MySQL-databasfrågor som inte är optimerade.

GreenGeeks Hosting-planer inkluderar inte ett kostnadsfritt APM-verktyg, vilket gör det mycket svårt att snabbt felsöka prestandaproblem på din WordPress-webbplats.

Turboladda din innehållsleverans med Kinsta CDN

Alla Kinsta’s planer inkluderar ett kostnadsfritt Content Delivery Network (CDN) via vår Cloudflare-integrering. Detta är en premium HTTP / 3-aktiverat CDN, för att leverera ditt innehåll blixtsnabbt över hela världen.

Vår innehållsleveransarkitektur har skräddarsytts för hög genomströmning och låg latens. Du kan aktivera Kinsta CDN direkt från mykinsta-instrumentpanelen, så kommer ditt innehåll att levereras och cachelagras från datacenter i över 200 städer runt om i världen. Detta omfattar alla större regioner, inklusive Nordamerika, Europa, Asien, Australien, Sydamerika och Afrika.

Översikt över funktionsjämförelse

Nu är det dags att ta en titt på några av de största skillnaderna mellan Kinsta vs GreenGeeks:

KinstaGreenGeeks
PrissättningPlanerna börjar på $35/månadPlanerna börjar på $2,49/månad med specialpriser
Pengarna tillbaka-garanti30 dagar i alla planer30 dagar i alla planer
Premium dygnet runt SupportAlla planerAlla planer
KärninfrastrukturSamma i alla planer (GCP)Privata servrar
SSH-åtkomstAlla planerAlla planer
Globala datacenter32 platser5
BandbreddsgränserInga gränser (inom AUP)Inga gränser (inom AUP)
Containerteknik100 % resursisolering i alla planer100 % resursisolering i alla planer
Kostnadsfria migreringarAlla planerAlla planer
IscensättningsmiljöAlla planerAlla planer
PHP-versionerPHP 7.4, 8.0, 8.1PHP 7
Byte av PHP-motorÄndring med ett klick i instrumentpanelenVarierar beroende på plan
Kostnadsfri Cloudflare-integreringHar inte angetts
Kostnadsfritt CDNÖver 200 pop (alla regioner)Integreras med Cloudflare (kräver installation)
Kostnadsfritt Premium DNSAmazon Route53X
Kostnadsfritt SSL-certifikatAlla planerBehöver begäras via supportkanaler
Kostnadsfritt DDoS-skyddX
Övervakning av drifttidAlla planerX
ResursgränserEndast begränsat av PHP-bearbetareHar inte angetts
Support för flera enheterPro-planer och högre
Kostnadsfritt APM-verktygKinsta APMX
IP-geolokaliseringHar inte angetts
Stöd för omvänd proxyHar inte angetts
Omis-tilläggHar inte angetts
New Relic (licens krävs)X
Flerspråkig instrumentpanelEngelska, spanska, tyska, holländska, portugisiska, italienska, franska, svenska, danska, japanskaHar inte angetts

Bästa affiliate-programmet i branschen

Kinstas engagemang för att tillhandahålla bästa möjliga prestanda och användarupplevelse är en viktig anledning till att vi är en av branschens snabbast växande hosting-leverantörer.

Utöver vår tjänst erbjuder vi även ett av branschens högst betalande affiliate-program. Som Kinsta affiliate-partner kan du tjäna så mycket som $ 500 (beroende på planen)  för varje registrering som hänvisas till oss. Du får dessutom en återkommande provision på 10% varje månad under de hänvisade kundernas livstid.

En annan fördel med vårt affiliate-program är att vi använder en specialbyggd instrumentpanel, så du aldrig behöver krångla med förvirrande tredjepartsplattformar. Allt är tillgängligt och enkelt.

GreenGeeks erbjuder också ett affiliate-program, som betalar upp till $ 100 per registrering beroende på hur många användare som du hänvisar per månad.

Anslut dig till andra som byter till Kinsta

Kinsta’s uppdrag är att ständigt erbjuda den snabbaste och senaste tekniken. Vi utvecklas och anpassar oss ständigt för att utnyttja marknadens mest innovativa lösningar. Om du kollar in vårt myller av funktionsuppdateringar kan du se att ingen annan hosting-leverantör släpper nya funktioner, verktyg och integreringar i samma takt och frekvens.

Vi är stolta över våra lösningar och vill att du ska vara helt nöjd med din hosting. Om du är redo att flytta från GreenGeeks och byta till en premium hanterad hosting-leverantör, kan du prova Kinsta riskfritt i 30 dagar!