Liquid web alternativ: Fordelene ved at vælge Kinsta

Hvis du leder efter et Liquid Web-alternativ, skal du ikke lede længere end Kinsta. Vi er udelukkende drevet af Google Cloud Platform og tilbyder en unik tilgang til administreret WordPress-hosting, som vi lover, at du aldrig har set før.

Introduktion

Liquid Web er en administreret webhost, der har eksisteret i nogen tid. Imidlertid har deres service og support været bekymrende for nogle kunder.

I modsætning til Kinsta er Liquid Web ikke en WordPress-specifik host. Deres planer og priser kan være en smule fragmenteret og forvirrende, hvor de eneste muligheder er mellemstore og højtstående løsninger. Siden Liquid Web overtog fra Rackspace for flere år siden, har der været klager over langsom ydeevne og support. En del af dette kan skyldes, at de er begrænset til fem datacentre. Hos Kinsta har vi 34, der dækker hele kloden.

Vi hører dagligt fra klienter, der søger et Liquid Web-alternativ. Mange kunder er interesserede i at lære mere om, hvad der gør Kinsta så unik – det er det, vi svarer på her. Vi undersøger, hvad der adskiller Kinsta fra andre hostingudbydere som Liquid Web, og diskuterer fordelene ved at bruge Kinsta som din administrerede WordPress-host!

Hvordan Kinsta sammenlignes med Liquid Web, kort fortalt

Vi skal gå dybt ned i detaljerne i Kinsta vs Liquid Web. Vi vil dog først tilbyde en kort nedgang i de største forskelle.

Vi er den bedst bedømte WordPress-host på G2, verdens førende software til gennemgang og sammenligning af software:

#1 WordPress hostingudbyder fra G2

Kinsta er den første, der udelukkende får strøm fra Google Cloud Platform og Googles førsteklasses netværk. Dette giver os mulighed for at maksimere hastigheden, sikkerheden og ydeevnen på hvert websted, der hostes hos os.

Her er nogle yderligere vigtige forskelle mellem Kinsta vs Liquid Web:

  • I modsætning til Liquid Web er Kinsta ikke en simpel host. Vi specialiserer os strengt i WordPress, og vores supportteknikere er WordPress-eksperter (nogle er også aktive WordPress-bidragydere).
  • Kinsta har 34 datacentre over hele kloden, mens Liquid Web kun har 5 placeringer. Hovedparten af ​​Liquid Webs tilstedeværelse er i Michigan, Nordamerika, med en undtagelse fra Amsterdam i Holland.
  • I modsætning til Liquid Web inkluderer alle Kinstas planer et gratis Content Delivery Network (CDN) og gratis premium DNS. Liquid Web tilbyder kun Cloudflare CDN med cloud VPS og dedikerede planer.
  • Kinsta tilbyder gratis migreringer, der udføres af mennesker på alle vores planer. Liquid Web oplyser, at deres datamigreringer “i de fleste tilfælde” er gratis. Du skal også udføre dem selv via et plugin, medmindre du har en højtydende eller fuldt administreret supportplan.
  • Vi udfører ugentlig automatisk MySQL-databaseoptimering på alle dine sider for at sikre bedre ydeevne
  • Hos Kinsta er installationer på flere steder velkomne og håndteres professionelt.
  • Alle Kinstas planer kommer med vores specialbyggede, WordPress-specifikke MyKinsta-dashboard. Liquid Web bruger standard og noget begrænsende cPanel, Plesk og InterWorx i de fleste af sine planer.
  • Kinsta understøtter reverse proxy-opsætninger, IP Geolocation og New Relic-integration (licens kræves).
  • Kinsta tilbyder enkle, enkle hostingplaner og pakker. At navigere i de forskellige planer, der tilbydes af Liquid Web og forsøge at forstå, hvordan de sammenlignes med hinanden, kan være ret kaotisk.
  • Kinsta har en 30-dages pengene-tilbage-garanti.
  • Kinsta er den hurtigste WordPress-host 5 år i træk (uafhængig benchmark).
  • Kinsta understøtter de nyeste PHP-versioner.
  • Kinsta tilbyder en site-healing-funktion, og vi overvåger alle websteder 720 gange om dagen.
  • Alle vores planer leveres med en gratis Cloudflare-integration.
  • Kinsta tilbyder seks typer backups: gratis automatisk/dagligt, valgfri timebaseret, manuel, systemgenereret, downloadbar og ekstern backup, der integreres med Amazon S3 eller Google Cloud-lagring.
  • Kinsta tilbyder gratis SSL med et enkelt klik med vores Let’s Encrypt-integration på alle planer.
  • Kinsta tilbyder premium 24/7 flersproget support til alle klienter.
  • Kinsta giver en gratis hack-fix garanti.
  • Kinsta har et meget attraktivt affiliate program med tilbagevendende provision.

Prøv det selv med vores gratis MyKinsta dashboard -demo! Registrer din konto for at se den brugervenlige grænseflade og udforske vores forskellige værktøjer.

Kinsta er bygget til ydeevne og skalerbarhed

Hvis dit websted pludselig rammes af en stigning i trafikken, er det sidste, du vil have, at håndtere uventet nedetid. Heldigvis er dette et ikke-problem, med Kinsta som din administrerende WordPress-host,.

Vores unikke, kraftfulde løsning passer ikke inden for rammerne af traditionel hosting, såsom delt, VPS eller dedikerede løsninger. Kinsta-infrastrukturen blev bygget til at levere enestående ydeevne og support.

Faktisk er Kinsta den første administrerede WordPress-host, der udelukkende drives af Google Cloud Platform. For hvert af de websteder, vi hoster på din platform, bruger vi LXD-administrerede værter og LXC-software containere.

I mere simple vendinger betyder det, at hvert websted har sin egen isolerede container, der inkluderer alle relevante ressourcer, såsom MySQL, PHP, Linux og Nginx. Vores skalerbare infrastruktur gør det hurtigt og nemt at opgradere eller nedgradere efter behov.

En anden fordel ved Kinsta, der hjælper med at brænde vores hastighed og ydeevne, er vores unikke caching-system. Vi eliminerer behovet for caching-plugins eller add-ons, fordi Kinsta bruger forskellige typer cachesystemer til at reducere serverbelastningen og fremskynde responstider. Disse inkluderer Bytecode, Query cache, Page og CDN cache. Vi understøtter også Object cache, hvis du har brug for det.

Vi forstår, at oppetid er af største betydning. Takket være vores compute optimized C2 Google Cloud-maskiner ser alle Kinsta-kunder store forbedringer i den gennemsnitlige svartid. Afhængigt af typen af ​​websted kan bare flytning til Kinsta resultere i en øjeblikkelig hastighedsforbedring på 20% til 300%!

Trustpilot logo

Kinsta er den bedste WordPress vært jeg har haft indtil videre. De er hurtige til at hjælpe, lette at håndtere og kender virkelig deres ting. Plus deres servere er super hurtige!

Selvom det tilbyder administreret WordPress-hosting, er Liquid Web ikke en WordPress-specifik vært. De tilbyder cloud, VPS og dedikerede servere. De har dog kun fem datacentre tre steder, der begrænser dem til Nordamerika og Europa. Dette kan være et problem, hvis du betjener brugere internationalt.

Med Liquid Web er mange hastighedsoptimering funktioner, såsom en premium CDN, kun inkluderet i nogle planer og som en add-on funktion. Desuden er oplysninger om infrastrukturen og teknologien, der anvendes til Liquid Webhosting, lidt knappe. Værktøjer kan variere meget, afhængigt af typen af ​​hostingplan, med stor forskel i de tekniske oplysninger, der er tilgængelige for hver plan.

MyKinsta: Et dashboard, der er bedre end cPanel

Hos Kinsta ønskede vi ikke at være som andre hostingudbydere. Derfor byggede vi vores egen brugerportal. MyKinsta dashboardet er designet specielt til WordPress-webadministration:

MyKinsta dashboardet.
MyKinsta dashboardet.

Nedenfor er nogle af de kraftfulde funktioner, der gør vores MyKinsta-dashboard så nyttigt:

  • Hurtig phpMyAdmin-adgang.
  • Premium Amazon Route 53 DNS, så du kan administrere dine DNS-poster direkte i dashboardet.
  • En indbygget Cloudflare-integration med optimerede indstillinger for at sikre og øge ydelsen på dit websted uden behov for et separat Cloudflare-abonnement.
  • Detaljeret analyse og indsigt, herunder båndbredde og gæstedata, ydeevne-analysedata, CDN-brug og -indsigt og cache-HIT- og MISS-forhold. De fleste præstationsanalyser er kun tilgængelige for højtydende Liquid Web-planer eller som en premium-tilføjelse.
  • CDN-opsætning med et enkelt klik.
  • Søg efter og udskift værktøj til udførelse af masseopdateringer.
  • Skift med et enkelt klik på PHP-version og muligheden for at genstarte PHP, når det er nødvendigt.
  • Dashboardværktøj til at rense webstedscache.
  • Nem omdirigering.
  • Staging-miljøer med et enkelt klik.
  • Funktioner til at skubbe scenesites live og gendanne backups til scene eller produktion. Liquid Web lader dig ikke gendanne til iscenesættelse, kun produktion.
  • Mulighed for at tilføje dine SSH-nøgler til dashboardet for at styrke login-sikkerheden.
  • IP Deny-værktøj til hurtig blokering af IP-adresser.
  • Integration med New Relic (licens kræves).
  • Gratis SSL-certifikater via et enkelt klik Let’s Encrypt og muligheden for at importere dine egne.
  • WordPress-fejlfindingsværktøj.
  • Enkel password-beskyttelse til dit miljø.
  • Flersproget dashboard, der findes på 10 sprog: engelsk, italiensk, spansk, fransk, tysk, portugisisk, japansk, svensk, dansk og hollandsk.

Kinsta har givet os mulighed for at tilbyde en skudsikker service til vores førende klienter og holde dem glade. Især dem, der har trafik-spidser med pludselig krav til server.

Adam Broadbent
Adam Broadbent

Du behøver dog ikke tage vores ord for det. Vi opfordrer dig til at se selv ved at prøve den gratis MyKinsta demo! Registrer dig blot for en konto, naviger derefter i den brugervenlige grænseflade og forskellige værktøjer for at se selv, hvad der gør MyKinsta i modsætning til de andre!

Vi holder af vores kunders feedback, hvorfor vi altid leder efter måder at forbedre. Vi tager regelmæssigt anmodninger og feedback for at indarbejde og forbedre vores tilbud. Vi fornyer konstant og finder nye metoder til at gøre dit websted og din hostingoplevelse bedre!

Dashboardet Liquid Web benytterer varierer efter plan. Som med mange hostingudbydere bruger Liquid Web cPanel til sine Linux-hostingplaner og Plesk til sine Windows-baserede planer. For VPS og dedikerede planer er InterWorx også en mulighed. 

Kinsta er optimeret til WooCommerce og Easy Digital Downloads

Hvis e-handel er en stor del af din virksomhed, har du brug for en pålidelig host, der er i stand til at håndtere disse undertiden udfordrende og komplicerede behov. Hos Kinsta er dette aldrig et problem.

Vores optimerede e-handelsplatform kan hjælpe med at øge hastigheden og ydeevnen i din WooCommerce eller Easy Digital Downloads-butik.

Vi gør dette ved at:

  • Ekskluderer sider, der ikke bør cachelagres, inklusive ‘Min konto’, kassesider og indkøbskurv.
  • Omgå automatisk cachen for brugere, når der registreres “woocommerce_items_in_cart” cookie eller “edit_items_in_cart”, hvilket hjælper med at sikre en jævn checkout-process.
  • At sætte specifikke regler på plads for at tillade EDD og WooCommerce-funktionalitet under caching på sideniveau på serverniveau.

Liquid Web tilbyder en administreret WooCommerce-tjeneste med planer, der starter på 19 USD pr. måned. Begynderpakken er dog begrænset til 15 produkter med ubegrænsede transaktioner eller 150 ordrer pr. måned. Kinsta har ikke produkt- og ordregrænser på plads.

Når det kommer til hastighed og ydeevne, er Kinsta uovertruffen. Review Signal udgiver en årlig performance test gennemgang af nogle af de største hosts i branchen. I fem år i træk har Kinsta scoret “top tier” -præstation!

I den seneste runde deltog Liquid Web, og dets Professional VPS-plan (99 USD pr. måned) blev testet. Nedenfor sammenligner vi dette med Kinsta Pro-planen (70 USD pr. måned).

Webpræstations benchmarks (pro planer)

For at køre og udføre disse benchmark-tests oprettede Review Signal identiske WordPress-dummy-websteder med de samme plugins installeret (undtagen de nødvendige værktøjer til udbyderens specifikke cachemekanismer).

WebPageTest.org blev brugt til at måle, i sekunder, den samlede indlæsningstid for webhosts på 11 geografiske placeringer. Lad os se resultaterne:

KinstaLiquid Web
Dulles0.5220.545
Denver1.0190.999
Los Angeles0.7890.929
London0.9830.895
Frankfurt1.0491.103
Mauritius2.2572.275
Singapore1.6961.836
Mumbai2.0341.743
Tokyo1.2281.203
Sydney1.6321.781
São Paulo1.3341.229

Som du kan se, slog Kinsta Liquid Web i 8 ud af de 11 tests.

Til overvågningstest for oppetid blev UptimeRobot og StatusCake brugt. På begge havde Kinsta en perfekt oppetid:

KinstaLiquid Web
Uptime Robot100%99.989%
StatusCake100%99.99%

Belastnings-testen skaleres fra 1 til 1.000 brugere over 15 minutter, med antallet af fejl begrænset til 5.000. Denne test bruges til at registrere, om et websted cachelager fra forsiden, og hjælper med at vurdere cachesystemets ydeevne:

KinstaLiquid Web
Anmodninger602,521322,836
Fejl01
Data overført (GB)33.4918.13
Peak Average Load Time (Seconds)6083,660
Peak Average Bandwidth (Mbps)571198
Peak Average Requests/Sek1,220431

Selv med flere anmodninger og data overført havde Kinsta ingen problemer. På den anden side så Liquid Web en stigning i svartiderne.

Load Storm-testene blev brugt til at simulere rigtige brugere, der besøgte webstedet:

KinstaLiquid Web
Totale anmodninger535,858502,825
Totale fejl1050
Peak RPS408.67385.33
Gennemsnitlig RPS297.70279.35
Peak responstid (ms)2,3726,397
Gennemsnitlig responstid (ms)440738

Kinsta håndterede Load Storm-testen uden problemer. Imidlertid, da testen skaleres, viste Liquid Web øgede svartider.

Som Review Signal-testeren forklarede: “Liquid Web’s servere kunne ikke helt holde de hurtige responstider, der forventes under belastnings-testene. De mislykkedes aldrig, men de begyndte at bremse, og det forhindrede dem i at tjene nogen anerkendelse.”

På den anden side, med hensyn til Kinsta, sagde de: ”Perfekt 100% oppetid på begge skærme og fremragende resultater med belastningstest sætter Kinsta i Top Tier endnu en gang. Bare en model med ensartet høj ydeevne.”

Code Review Tools

Kinsta er udviklervenlig

Hos Kinsta bygger vi vores produkter med udviklere i tankerne. Dette skyldes hovedsageligt, at mange af vores teammedlemmer selv er udviklere og ingeniører. Vi forstår, hvad det betyder at skabe et ‘udviklervenligt’ produkt, hvilket er præcis, hvad vi gjorde med vores MyKinsta dashboard.

Som din administrerede WordPress-host giver Kinsta dig et sundt tilbud af værktøjer og funktioner, der kan hjælpe med at strømline din arbejdsgang. Lad os se på nogle af de udviklervenlige funktioner, du har adgang til på Kinsta, hvoraf nogle ikke nødvendigvis får med Liquid Web:

  • Ubegrænset adgang til dit websteds kritiske filer.
  • Git-, WP-CLI- og SSH-adgang inkluderet, uanset din plan.
  • Et hurtig-til-implementering af scenemiljøer på alle planer.
  • Fem forskellige typer sikkerhedskopier til rådighed: automatisk / dagligt, valgfri time, manuel, systemgenereret og kan downloades. Liquid Web tilbyder grundlæggende, planlagte og backups kontoniveauer. For daglige on-demand-backups og andre avancerede cloud-sikkerhedskopier skal du betale et gebyr.
  • Hurtigere databaseydelse gennem Redis-tilføjelsesprogrammet.
  • Evnen til at indlæse dit websted via omvendt proxy.
  • Muligheden for at bruge brugerdefinerede opsætninger som Bedrock og Trellis.
  • Muligheden for at køre en anden version af PHP til alle live- og scenesites samt skifte din PHP-version med et enkelt klik.
  • Indlægs- og sideversioner er aktiveret som standard.
  • Evnen til at gendanne sikkerhedskopier til iscenesættelse såvel som produktion. Imidlertid lader Liquid Web dig kun gendanne backups til produktion, ikke scene.

Kinsta tilbyder gratis SSL-certificeringer med et enkelt klik med Let’s Encrypt-integration på alle planer samt mulighed for at installere din egen. I MyKinsta-dashboardet kan du også hurtigt aktivere HTTPS og importere dit SSL-certifikat direkte.

Gratis værktøj til overvågning af ydeevne

WordPress er et dynamisk CMS, hvilket betyder, at det konstant udfører PHP-kode i baggrunden. Afhængigt af dit tema og din plugin-konfiguration er det muligt for dit websted at gå i stå med oppustet og ineffektiv kode.

Det er her APM (Application Performance Monitoring) værktøjer kan hjælpe. En APM overvåger anmodninger til dit websted og sporer forskellige metrics som eksterne API-anmodninger, databasespørgsmål, PHP-udførelsestid og mere. Disse oplysninger giver dig mulighed for hurtigt at fejlsøge og fejlfinde flaskehalse med ydeevne.

Alle Kinsta-planer leveres med et gratis specialbygget APM-værktøj, der let kan tilgås direkte i MyKinsta-dashboardet. Kinsta APM giver dig vigtig indsigt i WordPress-præstation uden behov for dyre tredjeparts-abonnementer på andre APM-tjenester.

Med Kinsta APM kan du fejlsøge følgende og mere:

  • Langsomme WordPress-plugins og temaer.
  • Lange opkald til eksterne API’er og domæner.
  • Uoptimerede MySQL -databasespørgsmål.

Liquid Web planer kommer ikke med et gratis APM-værktøj, hvilket gør det meget svært hurtigt at foretage fejlfinding af ydelsesproblemer på dit WordPress-websted.

Udvikl lokalt med DevKinsta

For udviklere og bureauer tilbyder Kinsta et brugervenligt (men kraftfuldt) lokalt udviklingsværktøj kaldet DevKinsta. Med DevKinsta kan du starte WordPress-websteder med en fuld hosting-stak og SSL-understøttelse på din lokale computer med blot et par klik.

Udvikl lokalt og skub til Kinsta med DevKinsta.
Udvikl lokalt og skub til Kinsta med DevKinsta.

DevKinsta er fuldt integreret med MyKinsta og Kinstas hostingplatform, hvilket betyder, at du kan udvikle lokalt og skubbe opdateringer direkte til et scenemiljø på Kinsta! Liquid Web har ikke en integration med et lokalt WordPress-udviklingsværktøj, hvilket betyder, at der ikke er nogen måde at klone og skubbe WordPress-websteder til deres kunder. Hvis du er en travl freelance- eller bureauudvikler, kan DevKinstas avancerede funktioner og MyKinsta-integration være en enorm tidsbesparelse.

Oversigt over funktionssammenligning

På dette tidspunkt vil vi tage et øjeblik på at nedbryde nogle af de vigtigste forskelle mellem Kinsta vs Liquid Web:

KinstaLiquid Web
PrisPlaner starter ved 35 USD pr. månedPlaner starter ved 19 USD pr. måned
Penge tilbage garanti30 dage på alle planerX
Plan niveauer10 (custom ikke inkluderet)13
Premium 24×7 SupportAlle planerAlle planer
Core InfrastructureSamme på alle planer (GCP)Variere på plan
SSH adgangAlle planerAlle planer
Globale datacentre34 lokationer5 lokationer
Continentale Lokationer5Ikke offentliggjort
Båndbredde begrænsningerIngen begrænsninger (med AUP)2 TB (Managed WP starter plan),
5 TB (Dedicated),
10 TB (VPS)
Container teknologi100% resource isolation på slle planerIkke oplyst
Gratis migrationerAlle planerDIY på alle planer via et plugin. Understøttet migration variere pr planer
ScenemiljøAlle planerAlle planer
PHP versionerPHP 7.4, 8.0, 8.1PHP 5.4-5.6, 7, 7.1, 7.2
Skift PHP EngineEt-kliks skift i dashboardBrugere kan skifte PHP i cPanel
Cloudflare FirewallX
Gratis CDN200+ PoP’er (Alle regioner)Variere pr. plan (Cloudflare for Cloud/Dedicated)
Premium DNSAmazon Route 53Privat
Gratis DDoS-beskyttelseX
Gratis SSL certificateAlle planerAlle planer
Ressource begrænsingerKun begrænset til PHP arbejdereVarierer pr. plan
Gratis APM-værktøjKinsta APMIkke speciferet
Multisite supportPro planer og højereX
IP GeolocationIkke speciferet
Reverse Proxy SupportIkke speciferet
Redis Add-onVarierer pr. plan
New Relic (licens kræves)Ikke speciferet
Multi Sprog dashboardEngelsk, Spansk, Tysk, Hollandsk, Portugisisk, Italiensk, Fransk, Svensk, Dansk, JapanskIkke speciferet

Hos Kinsta tillader vi kun direkte WordPress-adgang fra krypteret SFTP (Secure File Transfer Protocol) og SSH-forbindelser. Liquid Web tillader dog mindre sikre FTP-forbindelser.

Expert Support

Hos Kinsta kommer intet for vores kunder. Vi har ikke supportniveauer, fordi vi behandler alle kunder og websteder som en missionskritisk prioritet.

Vores dygtige, venlige team af ingeniører og WordPress-eksperter er tilgængelige 24/7. Vi har en gennemsnitlig svartid på under to minutter! Vi tilbyder også flersproget support med ressourcer tilgængelige på over 10 sprog.

I modsætning til Liquid Web har Kinsta specialiseret sig i administreret WordPress-hosting. Vores medlemmer af supportteamet er dybt kyndige, erfarne og uddannede i alle ting WordPress. Du behøver aldrig bekymre dig om at modtage dårlig, uinformeret eller utilstrækkelig support.

Måske er det derfor, at de sidste to år har mere end 97 procent af vores kunder lukket en chat-support-session glad eller tilfreds med den support, de har modtaget:

Kinsta’s WordPress hosting support conversation ratings chart.
Kinstas WordPress-hosting understøtter diagram for klassificering af samtaler.

Jeg tror aldrig, jeg har været så stolt over at arbejde i en virksomhed, som jeg er for at arbejde for Kinsta. Kun tre uger efter, og jeg har set mere fokus på vækst, inklusion og mangfoldighed, end jeg har i nogen anden virksomhed.

Danielle Hardy fra Kinsta

For at gøre kundesupport så praktisk som muligt fungerer vi på Intercom-messaging-platformen, så vi kan gøre kundesupport så praktisk og hurtig som muligt. Derudover logges al kommunikation. Derfor ender du aldrig nogensinde med at gentage dig selv for flere supportagenter.

Liquid Web tilbyder også support døgnet rundt, som er tilgængelig via telefon, e-mail eller chat. Desværre er den slags hurtige respons, du kan forvente af Kinsta, ikke nødvendigvis den samme med Liquid Web:

Tweet fra en LiquidWeb-kunde, der klager over uløste problemer.

Liquid Web har tre niveauer af support: selvadministreret, kerne og fuldt administreret. Den type support, du får, varierer efter niveau.

Sikker og godkendt

En stærk hostingudbyder er til enhver tid i stand til at beskytte dit websted. Dette er grunden til, at Kinsta prioriterer sikkerhed på øverste niveau. Vores sikre WordPress-hostingløsning tager både aktive og passive foranstaltninger for at beskytte dit websted mod ondsindet aktivitet og sikkerhedsangreb.

Alle websteder på Kinsta er automatisk beskyttet af Cloudflares firewall, som inkluderer gratis DDoS-beskyttelse. Med vores Cloudflare-integration får du fordelene ved forbedret sikkerhed og ydeevne uden at skulle konfigurere din egen Cloudflare-konto.

Ud over at overvåge dit websted hvert andet minut for oppetid implementerer vi stramme softwarebaserede begrænsninger. Vi kan registrere DDoS-angreb, når de sker, og forhindre, at ondsindet kode kommer ind i vores netværk.

Nogle af vores ekstra sikkerhedsfunktioner inkluderer:

  • Two-Factor Authentication support
  • Cloudflare firewall med DDoS-beskyttelse
  • Automatiske sikkerhedskopier inkluderet i alle planer
  • Isolerede LXC containere
  • Selvhelbredende PHP
  • Kun understøttelse af krypterede SFTP- og SSH-forbindelser (ingen FTP)

Hvis vi får besked om et plugin- eller tema-sårbarhed på et af dine websteder, sender vi dig en e-mail med det samme og holder dig informeret om de næste trin. Vi er konstant forberedt og stræber efter at sikre, at både kommunikation og handling er hurtig, effektiv og effektiv.

Hos Kinsta er en af ​​de andre ting, der gør os unikke og adskiller os fra Liquid Web og mange andre hostingudbydere, vores ‘hack-fix’ garanti. Derfor retter vi det i sjældne tilfælde, at dit websted er kompromitteret, gratis.

Omvendt er nogle grundlæggende sikkerhedsfunktioner kun tilgængelige for fuldt administrerede Liquid Web-supportplaner. Dette inkluderer virus og spam og beskyttelse, kontrolpanelopdateringer og programrettelser og andre sikkerhedsforbedringer.

Kinsta har en global tilstedeværelse

Kinsta har 34 datacentre over hele kloden, der spænder over fem kontinenter. Dette gør det nemt for dig at vælge de datacentre, der giver mest mening for dine websteder uden ekstra gebyrer eller skjulte gebyrer!

Vores massive globale fodaftryk giver dig mulighed for at vælge et andet datacenter til hvert af dine websteder. Placering af Kinsta-datacenter inkluderer:

  • Changhua County, Taiwan
  • Hong Kong
  • Tokyo, Japan
  • Osaka, Japan
  • Seoul, South Korea
  • Mumbai, India
  • Delhi, India
  • Jurong West, Singapore
  • Jakarta, Indonesia
  • Sydney, Australia
  • Melbourne, Australia
  • Warsaw, Poland
  • Hamina, Finland
  • Madrid, Spain
  • St. Ghislain, Belgium
  • London, United Kingdom
  • Frankfurt, Germany
  • Eemshaven, Netherlands
  • Zurich, Switzerland
  • Milan, Italy
  • Paris, France
  • Montréal, Canada
  • Toronto, Canada
  • São Paulo, Brazil
  • Santiago, Chile
  • Council Bluffs, Iowa, USA
  • Moncks Corner, South Carolina, USA
  • Ashburn, Virginia, USA
  • Columbus, Ohio, USA
  • Dallas, Texas, USA
  • The Dalles, Oregon, USA
  • Los Angeles, California, USA
  • Salt Lake City, Utah, USA
  • Las Vegas, Nevada, USA

Liquid Web har en brøkdel af disse muligheder, hvilket alvorligt begrænser deres rækkevidde. De har i alt fem datacentre, hovedsagelig baseret i Nordamerika, med et i Holland. Dette er åbenbart ikke ideelt for kunder, der leder efter datacentre i andre regioner over hele kloden, især Asien-Stillehavet.

Turboladning af din indholdslevering med Kinsta CDN

Alle Kinsta -planer inkluderer et gratis Content Delivery Network (CDN) via vores Cloudflare -integration. Dette er en premium HTTP/3-aktiveret CDN, der leverer dit indhold lynhurtigt over hele kloden.

Vores Content Delivery-arkitektur blev skræddersyet til høj gennemstrømning og lav latenstid. Du kan aktivere Kinsta CDN direkte fra dit MyKinsta dashboard, og dit indhold vil blive leveret og cachelagret fra datacentre i over 200 byer rundt om i verden. Dette dækker alle større regioner, herunder Nordamerika, Europa, Asien, Australien, Sydamerika og Afrika.

Liquid Web har kun USA / Europa tilstedeværelse. I modsætning til Kinsta inkluderer Liquid Web ikke et premium-CDN med alle sine planer. Cloudflare CDN er kun inkluderet gratis i sky og dedikerede planer.

Bedste affiliate program i industrieny

Vi brænder for at overgå vores kunders forventninger. Dette niveau af dedikation og engagement fører til, at mange af vores kunder hjælper med at sprede budskabet om vores administrerede WordPress-hosting, produkter og tjenester. Det har hjulpet med at placere os som en af ​​de hurtigst voksende host i branchen.

Dette er grunden til, at vi er stolte af at give vores tilfredse kunder, fra bloggere til bureauer, et affiliate program, der giver mulighed for ægte overskudsdeling. Blandt de højest betalte tilknyttede programmer i hostingbranchen gør vores program det nemt for dig at samarbejde med os og dele i vores indtjening!

Som Kinsta-tilknyttet partner kan du tjene så meget som 500 USD (afhængigt af planen) for hver tilmelding, du henviser til os. Mere i løbet af de kunders, som du henviser til, vil du også modtage en 10% månedlig tilbagevendende provision. Kinsta-kunder har en utrolig lav 4% churn rate, så det er tilstrækkeligt at sige, at dette er en fantastisk mulighed for at tjene en passiv indkomst.

Takket være vores unikke WordPress-hosting-tilknyttede dashboard behøver du ikke bekymre dig om at håndtere forvirrende tredjepartsplatforme. Vi gør alt simpelt og ligetil.

Liquid Web har et tilknyttet og henvisningsprogram, hvor du kan optjene enten kontanter eller hostingkredit for at henvise nye kunder. Datterselskaber kan tjene op til 150 USD pr. salg eller 50 USD i kredit pr. henvisning. Selvom de tilbyder provisioner, er det en engangskommission med et minimum på 150 USD. 

Join andre med at tage skiftet til Kinsta

Hos Kinsta er vi stolte af at levere den hurtigste og nyeste teknologi. Derfor udvikler vi os konstant og tilpasser os for at levere de mest innovative løsninger på markedet. For at se selv, skal du blot tjekke vores mange funktions-opdateringer! Ingen andre hostingudbydere derude frigiver så mange nye funktioner, værktøjer og integrationer med den hastighed og frekvens, vi gør.

Vi er sikre på vores service og vil have dig til at være mindst 100% tilfredse med din hosting. Derfor tilbyder vi altid en 30-dages pengene-tilbage-garanti og ingen langsigtede kontrakter. Hvis du er klar til at flytte væk fra Liquid Web og skifte til en ny hostingudbyder, kan du prøve Kinsta uden risiko i 30 dage!