Bluehost-alternativ: Fordelene ved at vælge Kinsta

Hvis du leder efter et Bluehost-alternativ, skal du ikke lede længere end Kinsta. Vi drives udelukkende af Google Cloud Platform og tilbyder en unik tilgang til administreret WordPress-hosting, som vi lover, du aldrig har set før.

Introduktion

Bluehost har været kørende i et stykke tid nu, og det kan være en praktisk, budgetvenlig host, hvis du starter med dit første websted. Den bruger dog ikke de samme innovative teknologier, som vi gør her hos Kinsta, og den er heller ikke specialiseret i WordPress.

Der er faktisk nogle enorme grundlæggende forskelle mellem, hvordan Bluehost og Kinstas infrastrukturer bygges og betjenes. Hver dag hører vi fra kunder og voksende virksomheder, der er interesseret i et Bluehost-alternativ, der er nysgerrige efter at lære mere om, hvordan vi er forskellige.

Det er det spørgsmål, vi vil svare på her. Vi går nærmere ind på det, der gør Kinsta så kraftfuld og unik sammenlignet med Bluehost, såvel som de største fordele, vi har at tilbyde!

Hvordan Kinsta sammenligner sig med Bluehost i et nøddeskal

Inden vi går ind i de små detaljer, vil vi starte med at give dig et generelt overblik over Kinsta vs Bluehost. Vi er den højest rangerede WordPress-host på G2, som er verdens førende softwareanmeldelse og sammenligningsside:

#1 WordPress hostingudbyder fra G2

Dette er noget, vi er utroligt stolte af, fordi vi arbejder hårdt for at levere enestående ydelse for hver af vores kunder. Kinsta drives af Google Cloud Platform og Googles premium tier-netværk for at maksimere hjemmesidens ydelse.

I modsætning til Bluehost er Kinsta ikke en generel host. Vi arbejder kun med WordPress, og vores supportingeniører er alle WordPress-eksperter.

Nogle af de yderligere store forskelle mellem Bluehost vs Kinsta, som vi vil diskutere mere detaljeret nedenfor, inkluderer:

  • Kinsta har 32 datacentre over hele kloden, mens Bluehost har 5 lokationer.
  • Alle Kinstas planer inkluderer en gratis CDN og gratis premium-DNS.
  • Alle vores planer inkluderer gratis automatiske daglige backups.
  • Kinsta support’s første billet-responstid er mindre end 2 minutter, mens du hos Bluehost ofte skal vente 30 minutter eller mere.
  • Alle Kinsta-kunder drager fordel af vores Cloudflare Firewall.
  • Kinsta leverer gratis, menneskelig udførte migration af websteder. Hos Bluehost koster disse 149.99 USD eller mere.
  • Kinsta er udstyret med det specialbyggede, intuitive og WordPress-specifikke MyKinsta dashboard, mens Bluehost bruger det generelle cPanel dashboard, der mangler mange webstedsstyringsværktøjer.
  • Kinsta bruger kun de krypterede SFTP-forbindelser og giver SSH-adgang, Bluehost understøtter mindre sikre FTP-forbindelser.
  • Kinsta udfører ugentlig automatisk MySQL-databaseoptimering på alle dine websteder for at sikre bedre ydelse.
  • Kinsta tilbyder en automatisk site healing funktioner og 720 daglige oppetidskontroller.
  • Kinsta tilbyder værktøjer til at øge ydeevnen endnu mere, inklusive Redis og New Relic-add-on integrationer (licens kræves) til alle planer.
  • Kinsta tilbyder gratis DDoS-beskyttelse til alle planer.
  • Kinsta leverer reverse proxy-support.
  • Kinsta tillader opsætninger på flere steder på Pro-planen og derover.
  • Alle Kinsta-planer inkluderer en gratis sikkerhedsgaranti.
  • Kinsta tilbyder premium 24/7 flersproget support til alle kunder.
  • Kinsta giver en 30-dages uden spørgsmål stillet pengene-tilbage-garanti.

Den sidste ting, vi ønsker at fremhæve, før vi går nærmere ind på, er fakturerings-strukturer. For alle vores planniveauer tilbyder Kinsta månedlige og årlige priser. Bluehost tilbyder på den anden side ikke månedlig fakturering for ‘nye’ kunder. Du kan kun få det efter din første årlige periode.

Prøv det selv med vores gratis MyKinsta dashboard -demo! Registrer din konto for at se den brugervenlige grænseflade og udforske vores forskellige værktøjer.

Kinsta er bygget til ydeevne og skalerbarhed

Når du oplever pludselige pigge i trafikken, er det meget vigtigt, at dit websted er i stand til at håndtere denne stigning og forblive online. Hos Kinsta er det aldrig et problem.

Vores hosting platform er bygget i modsætning til andre, for at sikre, at de websteder, der hostes her, altid drager fordel af den bedst mulige ydelse. Vi trodser traditionelle hostingkategorier og har banet vores egen sti i modsætning til konventionelle hosts, der simpelthen tilbyder delt, VPS og / eller dedikeret infrastruktur.

Faktisk er vi den første administrerede WordPress host, der udelukkende bruger Google Cloud Platform. Vi bruger LXD-administrerede hosts og LXC-softwarecontainere på hvert websted.

For at sætte det i enklere termer, har hvert WordPress-sted sin egen isolerede container, der indeholder alle de ressourcer, der er nødvendige for at det kan køre. Det inkluderer Linux, Nginx, PHP og MySQL. Da vi ikke tilbyder delt hosting, er dine ressourcer altid helt private.

Med vores skalerbare infrastruktur kan du nemt opgradere eller nedgradere. Dine MySQL-databaser hostes hos localhost snarere end en overbelastet fjernserver, der giver hurtigere indlæsningstid og hurtigere forespørgsler. Hver måned understøtter vi milliarder af bytes og sidevisninger med konstant oppetid og stabilitet – alt sammen med avanceret sikkerhed.

Hastigheden og ydeevnen af ​​vores platform styres også af vores unikke cachesystem, der eliminerer behovet for et tredjeparts cache-plugin. For at reducere serverbelastningen og fremskynde hastigheden på de websteder, vi er vært, bruger vi fem typer cache:

  • Bytekode
  • Side
  • CDN
  • Forespørgselscache til DB
  • Objekt support

De fleste hostingudbydere, inklusive Bluehost, bruger simpelthen et standard CDN som Cloudflare. Hos Kinsta er vores CDN-løsning en af ​​de hurtigste i branchen.

Takket være vores nye Compute Optmized C2-maskiner er alle Kinsta-kunder i stand til at se betydelige forbedringer i gennemsnitlige responstider. Afhængig af den type websted, du har, kan det at flytte til Kinsta føre til en hastighedsforbedring på mellem 30% og 200%!

Kinstas infrastruktur giver os mulighed for at garantere vores kunder en ro i sindet, som vi ikke har været i stand til at finde andre steder. Jeg kan ikke overdrive, hvor godt det føles.

Dette er ikke tilfældet med Bluehost. Selvom serverens oppetidsaftale siger, at “de fleste problemer løses på cirka 15 minutter”, tilbyder de ikke en oppetidsgaranti.

Som nogle brugere har påpeget, kan indlæsningstiderne også være langsomme. Som med mange delte hosts kan de endda fryse din CPU-brug for at sætte en grænse for dine serverressourcer.

MyKinsta: Et dashboard, der er bedre end konkurrenten

Som med mange hostingudbydere leverer Bluehost cPanel til sine kunder. Dette kommer med mange begrænsninger, som vi ikke ønskede, at vores kunder skulle blive konfronteret med.

Derfor har vi oprettet vores egen brugerportal. MyKinsta-dashboardet er designet specifikt til WordPress-webstedsstyring:

MyKinsta dashboardet.
MyKinsta dashboardet.

Nogle af de unikke funktioner i vores MyKinsta-instrumentbræt inkluderer:

  • Detaljeret analyse, herunder data om ydelsesanalyse, CDN-brug og indsigt, båndbredde og besøgende data og cache-HIT og MISS-forhold.
  • Muligheden for at genstarte PHP efter behov samt muligheden for at skifte mellem forskellige PHP-versioner med et enkelt klik.
  • Et værktøj til search and replace til at udføre bulk-opdateringer.
  • Evnen til at rense cache i webstedet i dashboardet.
  • Nemme funktioner til at skubbe staging sites live og gendanne backups til staging.
  • Muligheden for at tilføje dine SSH-nøgler til MyKinsta-instrumentbrættet for at øge login-sikkerhed.
  • Et IP-afvisningsværktøj, der giver dig mulighed for hurtigt og enkelt at blokere IP-adresser.
  • New relik-integration (licens kræves) til et dybere dykk i problemer med webstedspræstationer.
  • Hurtig phpMyAdmin-adgang.
  • Muligheden for at installere dit eget brugerdefinerede SSL-certifikat i dashboardet (eller bruge vores gratis automatiske Cloudflare SSL-certifikater).
  • Et flersproget MyKinsta Dashboard findes på 10 sprog: engelsk, tysk, spansk, fransk, italiensk, portugisisk, japansk, hollandsk, dansk og svensk.
  • En indbygget Cloudflare-integration med optimerede indstillinger for at sikre og booste ydeevnen på dit websted uden behov for et separat Cloudflare-abonnement.
  • Premium Amazon Route 53 DNS inkluderet, så du kan administrere dine DNS-poster direkte i dashboardet.

Deres MyKinsta-dashboard, rapportering, øjeblikkelige backups og scenemiljøer sparer dem hundredvis af timer om året på admin-opgaver. På den måde kan vi fokusere mere på vores kunder.

Beyond The Brand

For virkelig at forstå MyKinsta-dashboardet og alle de kraftfulde funktioner, det følger med, anbefaler vi, at du prøver det selv! Med MyKinsta Demo kan du blot registrere dig en konto og tjekke den gratis. På denne måde kan du se førstehånds, hvordan den venlige interface og et bredt udvalg af værktøjer kan gøre det lettere at administrere dit websted.

Vi er dybt interesserede i vores kunders feedback og meninger. Derfor tager vi konstant feedback og anmodninger og bruger dem til at tilføje og forbedre vores funktioner. Vi leder altid efter nye og bedre måder at gøre dine liv lettere på!

Optimeret til WooCommerce og Easy Digital Downloads

Kinsta forstår, hvor vigtig eCommerce er for mange virksomheder. Vi ved også, at e-handels websteder kan være særligt krævende og vanskelige, og ofte kræver en masse cache-omgåelse af dynamiske sidebelastninger. Derfor er vores platform optimeret til e-handels websteder.

Hvis du bruger WooCommerce og Easy Digital Downloads dagligt, kan vi hjælpe dig med at øge hastigheden og ydeevnen for din online butik. Vi gør dette på forskellige måder, herunder:

  • Ekskluderer bestemte sider, der ikke bør cacher, f.eks. kassen, indkøbskurv og ‘min konto’ sider.
  • Tilvejebringelse af cachelagring på serverniveau, der indeholder specifikke regler, der tillader EDD- og WooCommerce-funktionalitet.
  • Sikring af en jævn, sømløs checkout proces ved automatisk at omgå cachen for brugere, når “edit_items_in_cart” eller “woocommerce_items_in_cart cookie” detekteres.

Når det kommer til e-handelsoplevelser, er hastighed af største betydning. Selvom Bluehost tilbyder e-handel-hosting og WooCommerce-automatisk installation, giver den ikke den hastighed og de avancerede funktioner, der er nødvendige for at håndtere en robust onlinebutik.

Kinsta er på den anden side den hurtigste WordPress-host, du finder. Review Signal frigiver jævnligt en årlig gennemgang, der indeholder detaljerede test for nogle af de største hosts i branchen. I fem år i træk, scorede Kinsta “top tier” præstation!

Bluehost deltog ikke i den seneste runde i 2019. I de foregående fire år (2014 til 2018) opnåede de hverken ærefuld omtale eller top-niveau status. I 2018 blev Bluehosts indgangsdelte hostingplan (10.99 USD pr. måned) testet. Så vi sammenligner det nedenfor med Kinsta-startplanen (35 USD pr.måned).

Benchmarks for webpræstationer (startplaner)

Disse benchmarks-tests til webpræstationer blev kørt ved hjælp af identiske WordPress-dummy-websteder med de samme plugins installeret (bortset fra dem, der er nødvendige til udbyderens særlige cache-mekanismer).

WebPageTest.org blev brugt til at måle i sekunder kun den samlede indlæsningstid for den første visning fra 11 forskellige geografiske placeringer. Bemærk: Jo lavere lastetid er, jo bedre:

KinstaBluehost
Dulles0.3870.605
Denver1.2871.45
Los Angeles0.8330.924
London1.0761.697
Frankfurt1.0142.552
Mauritius2.4363.493
Singapore1.9021.845
Mumbai2.1142.341
Tokyo1.1861.364
Sydney1.6091.608
São Paulo1.5131.756

Som du kan se, slog Kinsta Bluehost i 9 ud af de 11 prøver. Hvad mere er, Sydney-testen viste en forskel på blot en brøkdel af et millisekund.

Uptime-overvågningstest blev udført ved hjælp af to tjenester: UptimeRobot og StatusCake. På begge havde Kinsta en perfekt oppetid:

KinstaBluehost
Uptime Robot100%99.98%
StatusCake100%99.94%

Load Impact-testen blev skaleret fra 1 til 1.000 brugere i løbet af 15 minutter, med fejltællingen begrænset til 5.000. Denne test bruges til at detektere, om et websted cache fra forsiden og hjælper med at vurdere ydelsen af cachesystemet:

KinstaBluehost
Anmodninger337,03182,052
Fejl05,000
Data Transferred (GB)18.051.97
Peak gennemsnitlig loadtid (sekunder)0.418.08
Peak gennemsnitlig båndbredde (Mbps)30425.2
Peak gennemsnitlig anmodning/Sek694138

Mens Bluehost maksimerede på 5.000 cap for fejl, producerede Kinsta 0. Kinsta viste også en markant bedre maksimal gennemsnitlig loadtid.

Load Storm-testene blev skaleret fra 500 til 2.000 brugere i løbet af 30 minutter med 10 minutter på toppen:

KinstaBluehost
Totale anmodninger294,176293,146
Totale fejl3143,830
Peak RPS225.5245.68
Gennemsnitlig RPS163.43162.86
Peak responstid (ms)10,03615,263
Gennemsnitlig Rresponstid (ms)3551,507

Som påpeget af Kevin Ohashi, ejer af Review Signal, var Bluehosts oppetider “måske højdepunktet i deres resultater”. Han tilføjede også, at der var sikkerhedsforanstaltninger inden for Bluehost-netværket, hvor de ikke var i stand til at omgå, hvilket “førte til nogle af de mest mærkværdige LoadStorm-tests, jeg nogensinde har set”.

På den anden side genererede Kinsta resultater, der kan forventes fra en WordPress-host i topniveau. Dette inkluderer perfekt oppetid, 0 Load Impact-fejl og blot 3 Load Storm-fejl.

Code Review Tools

Kinsta er udviklervenlig

De fleste af os her på Kinsta er selv udviklere. Derfor kan du føle dig sikker på at vide, at alt fra de værktøjer, vi bruger til dashboardet, vi oprettede, er bygget med udviklere i tankerne.

Vores mål er at levere en udviklervenlig oplevelse og hjælpe dig med at forbedre din workflow-effektivitet og den samlede produktivitet. Som en administreret WordPress-host har du adgang til en lang række unikke udviklervenlige funktioner designet til at understøtte arbejdsgangseffektivitet, som ikke alle tilbydes af Bluehost:

  • Kinsta giver ubegrænset adgang til dit websteds kritiske filer.
  • For yderligere at forbedre din databases ydeevne, tilbyder vi også Redis add-on. Dette kan især være nyttigt for store websteder og forhandlere, der modtager mange forespørgsler. Selvom Bluehost tilbyder add-ons,, har de en tendens til at være dyre.
  • Kinsta tilbyder fem forskellige typer backup: automatiske daglige backups, valgfri timebackup, manuel sikkerhedsbackup, systemgenererede backups og downloadbare backups. Bluehost inkluderer ikke gratis automatiske backups. I stedet tilbyder de Site Backup Pro, en tilføjelse du skal betale for. Alternativt kan du tage backup af dit websted selv via cPanel. En anden ulempe ved Bluehost-sikkerhedskopier er, at du kun har adgang til den seneste backup. Eventuelle andre data, der backuppes inden for de sidste 30 dage, overskrives.
  • Hos Kinsta kan du indlæse dit websted via omvendt proxy.
  • Med Kinsta kan du køre en anden version af PHP for alle live- og staging websteder. Desuden kan du skifte mellem PHP-motorer meds et enkelt klik.
  • Uanset din plan inkluderer Kinsta SSH-adgang, Git og WP-CLI.
  • Post- og siderevisioner er som standard aktiveret.
  • Kinsta giver adgang til phpMyAdmin, så du kan administrere og køre forespørgsler mod din MySQL-database. På basisplaner vil din standardmængde af allokeret hukommelse dog være begrænset.

I modsætning til Bluehost tilbyder Kinsta ikke e-mail-hosting. Der er dog en god grund til dette. Vi forstår, at e-mails kan medføre en lang række problemer, herunder IP-adresser på sortlisten, e-mail-leveringsproblemer, komplekse e-mail-autentificerings konfigurationer og så videre.

Desuden kan denne funktion også lægge belastning på dine serverressourcer. Derfor foretrækker vi at fokusere på det, vi gør bedst, som leverer fremragende, styret WordPress-hostingtjenester af høj kvalitet. Vi håndterer selvfølgelig alle dine grundlæggende e-mails til transaktioner.

Gratis værktøj til overvågning af ydeevne

WordPress er et dynamisk CMS, hvilket betyder, at det konstant udfører PHP-kode i baggrunden. Afhængigt af dit tema og din plugin-konfiguration er det muligt for dit websted at gå i stå med oppustet og ineffektiv kode.

Det er her APM (Application Performance Monitoring) værktøjer kan hjælpe. En APM overvåger anmodninger til dit websted og sporer forskellige metrics som eksterne API-anmodninger, databasespørgsmål, PHP-udførelsestid og mere. Disse oplysninger giver dig mulighed for hurtigt at fejlsøge og fejlfinde flaskehalse med ydeevne.

Alle Kinsta-planer leveres med et gratis specialbygget APM-værktøj, der let kan tilgås direkte i MyKinsta-dashboardet. Kinsta APM giver dig vigtig indsigt i WordPress-præstation uden behov for dyre tredjeparts-abonnementer på andre APM-tjenester.

Lær, hvordan du bruger Kinsta APM til at fejlsøge et WooCommerce-websted.

Med Kinsta APM kan du fejlsøge følgende og mere:

  • Langsomme WordPress-plugins og temaer.
  • Lange opkald til eksterne API’er og domæner.
  • Uoptimerede MySQL -databasespørgsmål.

Bluehost-planer kommer ikke med et gratis APM-tool, hvilket gør det meget vanskeligt hurtigt at foretage fejlfinding af ydeevneproblemer på dit WordPress-websted. Med Kinsta APM får du et specialbygget præstations overvågningsværktøj specielt bygget til WordPress – gratis.

Oversigt over funktions sammenligning

Lad os tage et øjeblik på at gennemgå nogle af de vigtigste forskelle mellem Kinsta og Bluehost:

KinstaBluehost
Pris Planer starter ved 35 USD/måned Planer starter ved 3.95 USD, men der er ingen månedlig afregning
Penge tilbage garanti 30 dage på alle planer 30 dage på alle planer
Plan Tiers 10 (ikke brugerdefineret inkluderet) 3
Premium 24×7 support Alle planer Alle planer
Core Infrastructure (GCP) Samme på alle planer Varierer på plan
SSH adgang Alle planer Alle planer
Globale Data Centre 32 lokationer 6 lokationer
Forskellige lokationer for hvert site X
Firewall drevet af CloudflareX
Gratis DDoS-beskyttelseX
Kontinentb lokationer 5 Ikke offentliggjort
Netværk Lav latens og redundant premium Google Platform-netværk på alle planerBegrænsede transportører
Båndbredde grænser Ingen grænsers (med AUP) fastprisadgang
Container teknologi 100% resource isolation på alle planer Delt, VPS, dedikeret
Gratis migrationer Alle planer 149.99 USD for op til 5 websites
WooCommerce optimeret infrastruktur X
Ugentligt automatisk MySQL-database optimering X
Staging miljø Alle planer Varierer på plan
PHP versioner PHP 7.4, 8.0, 8.1 PHP 7.0, 7.1, 7.2, or 7.3
Skift PHP Engine Et-click skift i dashboard Et-click skift i dashboard
Gratis CDN 200+ (alle regioner)200+ (alle regioner)
Gratis Premium DNS Amazon R53 X
Gratis SSL certifikater Alle planer Alle planer
Gratis hack fix Alle planer X
Overvågning af oppetid Alle planer Ingen oppetids garanti
Resource grænser Kun begrænset til php-arbejdere Begrænses til forbindelser, CPU, hukommelse
Multisite support Pro planer og højer Prime og pro planer
Yderligere backups + Frequency Add-on X
Gratis APM-værktøjKinsta APMIkke specificeret
Detaljeret performance Analytics X
IP Geolocation X
Reverse Proxy Support
Redis Add-on X
New Relic (licens kræves) X
Site transfer funktion X
Flersprogs dashboard Engelsk, Spansk, Tysk, Hollandsk, Portugisisk, Italiensk, Fransk, Svensk, Dansk, Japansk Engelsk

Hos Kinsta giver vi dig kun adgang til dine WordPress-websteder direkte via krypteret SFTP (Secure File Transfer Protocol) og SSH-forbindelser. På den anden side tillader Bluehost også mindre sikre FTP-forbindelser.

Et andet punkt, vi vil nævne, er med hensyn til prisstrukturer. Hos Kinsta tilbyder vi ud over årlige planer med to måneders gratis også månedlig fakturering. Bluehost tilbyder dog ikke den månedlige indstilling før efter den første periode (starter 12 måneder).

Kort sagt, hvad dette betyder er, at når du først tilmelder dig Bluehost, skal du betale for et helt års service værd på forhånd, før du til sidst kan skifte til månedlig fakturering. Hos Kinsta kan du starte med en månedlig fakturering med det samme.

Gratis migrationer

Et andet aspekt af Kinsta, der adskiller os fra Bluehost er, at vi inkluderer en eller flere gratis premium-migrationer med alle vores planer. Vores erfarne og dygtige migrationsteam håndterer hele processen for dig, så du ikke behøver at bekymre dig om at håndtere kompleks teknologi eller risikere at miste kritiske data.

Vores problemfri migration kan levere en problemfri og ubesværet proces, uanset om du ønsker at flytte et websted eller 100.Alt hvad du skal gøre er at udfylde vores anmodning om anmodning om webstedsmigration.

Vores team vil være i kontakt ASAP for at planlægge en migrationstid for at minimere forstyrrelser og nedetid. Du vil også være i stand til at spore status for din migrering direkte fra dit MyKinsta dashboard.

Trustpilot logo

Migrering af webstedet over til disse fyre er en komplet simpel brise, de gør det hele, når du sender dem webstedets detaljer, selvom hvis du ikke er sikker på, at de er klar til at hjælpe dig alligevel via online meddelelses boksen i admin-området dit dashboard.

Som ved automatiske sikkerhedskopier tilbyder Bluehost kun side-migreringer som en premium-opgradering. Du kan migrere op til fem websteder for 149.99 USD.

Et tilbud om migrering af Bluehost-websteder.
Et tilbud om migrering af Bluehost-websteder.

Ekspertstøtte

Hos Kinsta er der ikke noget problem for stort eller for lille til, at vi kan hjælpe dig med. Vores dedikerede og meget dygtige supportteam af ingeniører og WordPress-eksperter er tilgængelige 24/7.s

Vi ved, hvor vigtigt dit websted er for din virksomhed, hvorfor vi ikke har understøttelsesniveauer. Uanset om du driver en lille blog eller en Fortune 500-virksomhed, sørger vi for at behandle hvert eneste websted som en missionskritisk prioritet.

I 3. kvartal 2019 var vores gennemsnitlige billet-responstid 1 minut og 19 sekunder! Derudover har vi en 100% opløsningsfrekvens. Som du måske husker, består vores team af WordPress-udviklere og Linux-hostingingeniører, så du kan være sikker på, at du altid vil modtage ekspertrådgivning og kyndig support.

I to på hinanden følgende år har mere end 97% af vores kunder afsluttet en chat support session glad eller tilfreds:

Kinsta's WordPress-hosting understøtter samtale vurderingsdiagram.
Kinsta’s WordPress-hosting understøtter samtale vurderingsdiagram.

Hvis du har et spørgsmål eller et problem med dit websted, vil du modtage hjælp fra os så hurtigt som muligt. Det betyder ikke noget, hvor du befinder dig, eller hvilket tidspunkt på dagen det er, enten. Vi tilbyder flersproget kundesupport samt en vidensbase med hjælpelinjer, du har adgang til på 10 sprog.

Da Kinsta overvåger dit websteds oppetid hvert minut, er vores langsomste responstid 5 minutter for enhver mulig nedetid. Vi modtager øjeblikkelige advarsler og er ofte begyndt at løse et problem, før en klient endda når ud til os.

Trustpilot logo

Jeg har overført et WordPress-site til deres servere med over 8.000 indlæg / sider, og de har været ekstraordinære med deres hjælp. Jeg er vant til kun at bede om adgang med min tidligere host, men er nødt til at udføre alt arbejdet selv, og Kinsta går over bare at give mig adgang og løser faktisk mine problemer. Det føles virkelig som at betale for mere end bare en hostingplatform, men et service / support system, der er tilgængeligt 24/7 for at hjælpe mig indenfor få minutter. Dette er forbløffende!

Vi ved også, at kundesupport skal være såvel praktisk som hurtig. Derfor bruger vi Intercom som vores kundemeddelelsesplatform, som lader os reagere hurtigt og logge din kommunikation for at forhindre dig i at skulle gentage dig selv til forskellige supportteammedlemmer. Alle er på samme side på alle tidspunkter.

Desværre er dette ikke tilfældet med Bluehost:

Som vi nævnte er Bluehost ikke WordPress-specifik, så det er ikke altid en problemfri oplevelse at løse problemer. De tilbyder 24/7 support via chat eller telefon. Dog kommer du ikke altid inden for et par minutter:

En ventetid på 30 minutter for Bluehost-support.
En ventetid på 30 minutter for Bluehost-support.

I virkeligheden kan responstider være fra 10 minutter til en time. Det eneste sprog Bluehost tilbyder teknisk support til er engelsk.

Sikker og beskyttet

Hos Kinsta ved vi, at det er yderst vigtigt at beskytte dit websted. Derfor prioriterer vi sikkerhed. Vores sikre WordPress-hostingløsning tager både aktive og passive foranstaltninger for at holde dit websted sikkert mod sikkerhedsangreb.

Vi gør dette ved at overvåge dit websted hvert andet minut for oppetid og sætte stramme softwarebaserede begrænsninger på plads. Vi registrerer også DDoS-angreb, når de sker, og stopper proaktivt ondsindet kode fra at komme ind i vores netværk.

Yderligere sikkerhedsfunktioner inkluderer:

  • Support med to faktorer-godkendelse
  • Cloudflare firewall med gratis DDoS-beskyttelse
  • Automatiske sikkerhedskopier
  • Isolerede LXC-containere
  • Selvhelende PHP
  • Support til krypterede SFTP- og SSH-forbindelser (ingen FTP)

Når vi får besked om et plugin eller temasårbarhed på et af dine websteder, sender vi dig en e-mail med det samme og fortæller dig de næste trin. Vi bliver altid informeret og forberedt og går ud over for at sikre dig, at du bliver ved med det.

Vi har også en hack-fix-garanti. Dette betyder, at vi, i en chance for, at dit websted er kompromitteret, løser det gratis for dig!

Alle websteder på Kinsta er automatisk beskyttet af Cloudflares firewall, som inkluderer gratis DDoS-beskyttelse. Med vores Cloudflare-integration får du fordelene ved forbedret sikkerhed og ydeevne uden at skulle konfigurere din egen Cloudflare-konto. Bluehost giver ikke en gratis Cloudflare-integration til alle hostede websteder, uanset planniveau.

Kinsta har en global tilstedeværelse

Kinsta drives udelukkende af Google Cloud Platform og tilbyder 32 datacentre over hele verden og spænder over fem kontinenter. Vores datacentre er tilgængelige for alle vores planer og starter ved kun 35 USD pr. måned uden ekstra gebyrer eller skjulte gebyrer.

Vores ekspansive globale fodaftryk gør det nemt for dig at vælge det datacenter, der giver mening for hvert websted, du kører. Vores nuværende placeringer inkluderer:

  • Changhua County, Taiwan
  • Hong Kong
  • Tokyo, Japan
  • Osaka, Japan
  • Seoul, South Korea
  • Mumbai, India
  • Delhi, India
  • Jurong West, Singapore
  • Jakarta, Indonesia
  • Sydney, Australia
  • Melbourne, Australia
  • Warsaw, Poland
  • Hamina, Finland
  • St. Ghislain, Belgium
  • London, United Kingdom
  • Frankfurt, Germany
  • Eemshaven, Netherlands
  • Zurich, Switzerland
  • Montréal, Canada
  • Toronto, Canada
  • São Paulo, Brazil
  • Council Bluffs, Iowa, USA
  • Moncks Corner, South Carolina, USA
  • Ashburn, Virginia, USA
  • The Dalles, Oregon, USA
  • Los Angeles, California, USA
  • Salt Lake City, Utah, USA
  • Las Vegas, Nevada, USA

Selvom Bluehost ikke giver nogen oplysninger på deres websted om deres datacenterplaceringer, menes det, at de har seks. De er primært baseret i Utah, U.S.A., med yderligere centre i Indien, Europa og Kina. I stedet for at lade dig vælge det datacenter, du bruger, tildeler de imidlertid automatisk det, de mener er mest passende.

Turboladning af din Content Delivery med Kinsta CDN

Alle Kinsta -planer inkluderer et gratis Content Delivery Network (CDN) via vores Cloudflare -integration. Dette er en premium HTTP/3-aktiveret CDN, der leverer dit indhold lynhurtigt over hele kloden.

Vores Content Delivery-arkitektur blev skræddersyet til høj gennemstrømning og lav latenstid. Du kan aktivere Kinsta CDN direkte fra dit MyKinsta dashboard, og dit indhold vil blive leveret og cachelagret fra datacentre i over 200 byer rundt om i verden. Dette dækker alle større regioner, herunder Nordamerika, Europa, Asien, Australien, Sydamerika og Afrika.

Udvikl lokalt med DevKinsta

For udviklere og bureauer tilbyder Kinsta et brugervenligt (men kraftfuldt) lokalt udviklingsværktøj kaldet DevKinsta. Med DevKinsta kan du starte WordPress-websteder med en fuld hosting-stak og SSL-understøttelse på din lokale computer med blot et par klik.

Udvikl lokalt og skub til Kinsta med DevKinsta.
Udvikl lokalt og skub til Kinsta med DevKinsta.

DevKinsta er fuldt integreret med MyKinsta og Kinstas hostingplatform, hvilket betyder, at du kan udvikle lokalt og skubbe opdateringer direkte til et scenemiljø på Kinsta! Bluehost har ikke en integration med et lokalt WordPress-udviklingsværktøj, hvilket betyder, at der ikke er nogen måde at klone og skubbe WordPress-websteder til deres kunder. Hvis du er en travl freelance- eller bureauudvikler, kan DevKinstas avancerede funktioner og MyKinsta-integration være en enorm tidsbesparelse.

Bedste affiliate program i branchen

Kinsta arbejder hårdt for at overgå kundernes forventninger, hvorfor vi elsker, når vores glade kunder er villige og endda ivrige efter at hjælpe os med at sprede ordet. Det er dette høje tilfredshedsniveau, der har bidraget til at gøre Kinsta til en af ​​de hurtigst voksende administrerede WordPress-hosts.

Dette er grunden til, at vi er stolte over at kunne tilbyde sand fortjenstdeling via vores affiliate program – en af ​​de højest betalte i hosting-branchen. Uanset om du er en blogger eller et agentur, er vi glade for at give dig muligheden for at samarbejde med os for at dele vores indtjening!

Sådan fungerer det: Med hver tilmelding, du refererer, kan du tjene mellem 50 USD og 500 USD (baseret på planen). Derudover modtager du en 10% månedlig tilbagevendende provision for dine henviste kunders levetid. Dette er en fantastisk mulighed for at tjene en passiv indkomst, især i betragtning af at Kinsta-kunder har en lav 4% churn rate.

Hvad mere er, for at gøre vores affilierede program det bedst mulige, ønskede vi ikke, at vores partnere skulle beskæftige sig med rodede eller forvirrende tredjepartsplatforme. I stedet byggede vi vores eget unikke WordPress-hosting-tilknyttede dashboard.

Bluehost har også et affiliate program, hvor du kan tjene op til 65 USD for hver kvalificeret tilmelding, du henviser til dem. Derudover tilbyder de en lagdelt provision, der kan variere overalt mellem 65 USD til 130 USD per salg.

Tilslut dig andre ved at skifte til Kinsta

Kinsta er i konstant udvikling og innovation for at sikre, at vi leverer vores kunder den hurtigste, nyeste teknologi, der er mulig. Hvis du ikke tror på os, skal du blot tjekke vores feature updates! Vi frigiver altid nye værktøjer, integrationer og funktioner i en frekvens og hastighed, der er uovertruffen i branchen.

Vi er sikre på vores service og ønsker, at du skal være helt tilfreds med din hosting. Derfor tilbyder vi altid en 30-dages pengene-tilbage-garanti og ingen langsigtede kontrakter. Hvis du er klar til at skifte til en ny hostingudbyder, kan du prøve Kinsta uden risiko i 30 dage!