GoDaddy-alternativ: fördelarna med att välja Kinsta

Om du letar efter ett GoDaddy-alternativ att använda för att hosta WordPress, då har du kommit till rätt ställe! Kinsta drivs av Google Cloud Platform och erbjuder en effektiv allt-i-ett-lösning för hanterad WordPress-hosting. Våra tjänster har allt du behöver för att driva din webbplats. Från vår hastighetsoptimerade arkitektur till våra utvecklarvänliga verktyg kommer du inte hitta någon annan hostingleverantör som kan ge din webbplats den support du behöver så väl som Kinsta kan.

Introduktion

Vi har inget emot GoDaddy. Det är en populär hostingleverantör som erbjuder en mängd olika planer till rimliga priser. De saknar dock den avancerade teknik och de unika, innovativa lösningarna som Kinsta tillhandahåller. 

GoDaddy kan också vara något förvirrande när det gäller villkor, funktioner och prissättning. Även om de kan stoltsera med de gratisfunktioner som ingår i deras planer, finns det också begränsningar som inte är omedelbart uppenbara. Även om rabatterade priser kan vara ett stort försäljningsargument beror en hostingplans värde på mer än bara dess kostnad. 

Varje dag på Kinsta får vi höra från olyckliga kunder som letar efter ett bättre GoDaddy-alternativ, ett som kan ge fler verktyg och mer flexibilitet för WordPress-användare. Många är nyfikna på att få höra mer om vad som gör Kinsta speciellt.

Vi är glada att kunna svara på det i den här artikeln. Vi kommer undersöka vad som gör Kinsta så kraftfullt och distinkt, och gå in på detalj om de fördelar vi har att erbjuda som din hanterade WordPressvärd!

Hur Kinsta jämför sig med GoDaddy, i ett nötskal

Innan vi gör en djupdykning i detalj över Kinsta vs GoDaddy, vill vi först ge en kort översikt över de största skillnaderna mellan de två hostingplattformarna. 

Kinsta är den högst rankade hanterade WordPressvärden på G2, världens ledande mjukvarurecensions- och jämförelsewebbplats:

#1 WordPress Hostingleverantör av G2

Users Love Us G2 award Small Business Leader G2 award Best Relationship G2 award Best Usability G2 award Easiest Admin G2 award

Kinsta drivs uteslutande av Google Cloud Platform och Googles premiumnätverk, och kan maximera webbplatsprestanda för var och en av de webbplatser som vi hostar. 

Låt oss ta en titt på några av de andra viktiga skillnaderna mellan Kinsta och GoDaddy:

Kinsta är byggt för prestanda och skalbarhet

Som webbplatsägare vill du kunna känna dig trygg med att veta att din webbplats är utrustad för att hantera plötsliga trafikökningar. När du står inför en oväntad mängd trafik eller förfrågningar vill du inte behöva oroa dig över driftstopp.

Med Kinsta är detta inte ett problem. Vi faller inte i traditionella hostingkategorier som delade, VPS och/eller dedikerade (som GoDaddy). Vår plattform och infrastruktur byggdes, till skillnad från alla andra, för att säkerställa högsta möjliga prestanda för alla webbplatser vi hostar.

Till att börja med är vi den första hanterade WordPressvärden som helt använder Google Cloud Platform. På varje webbplats som hostas hos oss använder vi LXD-hanterade värdar och LXC-mjukvarucontainers. 

Enkelt uttryckt har varje webbplats på Kinsta en isolerad container bestående av alla nödvändiga resurser, såsom Linux, Nginx, MySQL och PHP. Vi erbjuder inte delad hosting, så sekretess är aldrig ett problem. 

Istället för en överbelastad fjärrserver, är dina MySQL-databaser hostade på localhost här på Kinsta. Detta resulterar i snabbare förfrågningar och laddningstider. Vi har också en automatisk skalande infrastruktur som gör det enkelt att uppgradera eller nedgradera när du behöver det. 

På Kinsta är stabilitet och driftstid konstanter. Våra beräkningsoptimerade C2-maskiner gör det möjligt för våra kunder att se dramatiska förbättringar i genomsnittliga svarstider. Beroende på vilken typ av webbplats du har kan faktiskt en enkel flytt till Kinsta hjälpa dig att se en hastighetsförbättring mellan 20 och 300%!

När det gäller hastighet och prestanda upptäcker många kunder att deras upplevelse med Kinsta är oöverträffad:

Admin-gränssnittet har varit mycket lätt att använda, och har gjort mitt liv enklare.

Även om de erbjuder hanterad WordPress-hosting, är GoDaddy inte en WordPress-specifik värd. Istället ger de dig traditionell delad, VPS- och dedikerad hosting.

En viktig sak med GoDaddys prisstrategi är att även om de erbjuder grundläggande och prisvärda startplaner, är funktionerna och verktygen du behöver för att verkligen maximera webbplatsens hastighet och prestanda endast tillgängliga med vissa premiumplaner (eller kommer som tillägg med en hög prislapp). 

Ändå levererar GoDaddy inte som Kinsta gör. Inte ens på planer på företagsnivå:

Att migrera sin webbplats över till det här gänget är otroligt smidigt. De ordnar allt, bara du skickar webbplatsen’s detaljer. Om du ändå inte känner dig trygg finns de till hands för att hjälpa dig via online-meddelanderutan i admin-området på instrumentpanelen.

MyKinsta: en instrumentpanel som är bättre än konkurrensen

Precis som de allra flesta hostingleverantörer använder GoDaddy cPanel för sina Linux-hostingplaner. Dess Windowsbaserade planer använder Plesk. På sina hanterade WordPress-hostingkonton ger GoDaddy inte tillgång till kontrollpanelen alls, vilket kan vara ett problem om du behöver hantera dina webbplatser regelbundet.

På Kinsta är vi inte som alla andra hostingleverantörer. Därför byggde vi vår egen användarportal från grunden. MyKinsta-panelen är utformad speciellt för hantering av WordPresswebbplatser:

MyKinsta-panelen
MyKinsta-panelen.

Låt oss ta en titt på några av de unika funktionerna som gör vår MyKinsta-panel så hjälpsam:

Vi vill dock inte att du bara lyssnar på vad vi säger. Vi är så säkra på vår instrumentpanel att vi uppmuntrar dig att testa själv. Skapa ett gratiskonto och utforska gränssnittet och samlingen verktyg för att själv få se vad som gör MyKinsta-panelen så överlägsen andra lösningar!

Många MyKinsta-funktioner har kommit direkt från våra kunders feedback. Vi lyssnar aktivt på alla förfrågningar, och om något kan hjälpa till att göra allas liv enklare och mer produktiva, kan du räkna med att vi tittar på det.

Optimerad för WooCommerce och Easy Digital Downloads

På Kinsta vet vi att e-handelsplatser kan vara utmanande och komplicerade att hantera effektivt.

Med oss som din hanterade WordPressvärd är det lyckligtvis inte något du behöver oroa dig för. Kinsta är optimerat för e-handelswebbplatser, och kan bidra till att öka hastigheten och prestandan för din WooCommerce- eller Easy Digital Downloads-butik.

Några sätt på vilka vi gör detta är:

  • Exkluderar sidor som ”mitt konto”, kassan och kundvagnssidor från att cachas.
  • Tillhandahåller sidcachning på servernivå med särskilda regler för att tillåta EDD- och WooCommerce-funktionalitet. 
  • Förbigår automatiskt cachen för användare när ”edit_items_in_cart” eller ”woocommerce_items_in_cart-cookie” upptäcks, för att leverera en smidig och sömlös kassaprocess.

GoDaddy erbjuder två vanliga e-handelstjänster, en grundläggande för icke-WordPress-användare och en premiumbutik för WordPress- och WooCommerce-användare. Plattformen erbjuder dock väldigt lite teknisk information och insyn i dessa lösningar, så det är svårt att vara säker på exakt vilken typ av upplevelse du kan förvänta dig. 

Hastighet är av yttersta vikt för onlinebutiker, vilket är en av anledningarna till att Kinsta är den snabbaste WordPressvärden på marknaden, Varje år släpper Review Signal en prestandatestningsgranskning över några av de mest populära webbhotellen på marknaden. Under de senaste fem åren har Kinsta uppnått Toppnivå-prestanda!

I den senaste omgången deltog GoDaddy, men endast deras delade starterplan ($12,99/månad) testades. Så vi kommer att jämföra det nedan med Kinstas starterplan ($30/månad).

Tester av webbprestanda (startplaner)

För att köra dessa tester skapade Review Signal identiska dummy-webbplatser på WordPress med samma plugins installerade (förutom de verktyg som behövs för varje leverantörs specifika cachningsmekanismer).

För att mäta den totala laddningstiden i sekunder (endast första visningen) används WebPageTest.org för att testa 11 olika geografiska platser. Låt oss ta en titt på resultaten (ju lägre siffror, desto bättre):

KinstaGoDaddy
Dulles0.5440.813
Denver0.9841.178
Los Angeles0.9382.682
London0.9781.663
Frankfurt1.0562.087
Mauritius2.3033.678
Singapore1.7142.995
Mumbai1.9993.335
Tokyo1.2612.341
Sydney1.552.497
Sao Paulo1.3942.555

Som du kan se slog Kinsta GoDaddy i 11 av de 11 testerna. I många kategorier var laddningstiderna snabbare med minst en hel sekund eller två.

För driftstidsövervakningstestet användes två tjänster: UptimeRobot och StatusCake. På båda hade Kinsta en perfekt driftstid, medan GoDaddys resultat var ovanligt lågt:

KinstaGoDaddy
Uptime Robot100%43.25%
StatusCake100%78.02%

Nästa test är belastningstestet. Detta skalas uppåt från 1 till 1 000 användare över 15 minuter, med max 5 000. Detta test användes för att avgöra om varje webbplats cachade från första sidan och för att bedöma cachningssystemets prestanda:

KinstaGoDaddy
Förfrågningar301,610272,051
Fel00
Överförda data (GB)16.7615.19
Maximal genomsnittlig belastningstid (sekunder)619893
Maximal genomsnittlig bandbredd (mbps)283255
Maximalt genomsnittligt antal förfrågningar/s621557

Även med fler förfrågningar och mer överförda data överträffade Kinsta fortfarande GoDaddy när det kom till den genomsnittliga belastningstiden.

Load Storms tester skalas från 500 till 2000 användare över 30 minuter, med 10 minuter som mest:

KinstaGoDaddy
Totalt antal förfrågningar368,395351,107
Totalt antal fel363,634
Max RPS272.85285.92
Medelvärde RPS205.22195.06
Maximal svarstid (ms)2,62215,075
Genomsnittlig svarstid (ms)5051,021

Kinsta hade inte bara betydligt färre fel, vi hade också en snabbare svarstid. Som ni kan se genererade Kinsta de resultat som kan förväntas av en WordPressvärd på toppnivå, med en perfekt drifttid och 0 belastningsfel

Kodgranskningsverktyg

Kinsta är utvecklarvänlig

Många av våra teammedlemmar här på Kinsta är utvecklare. Därför är allt vi skapar, från vår instrumentpanel till våra produkter och verktyg, byggda med målet att leverera en utvecklarvänlig upplevelse. 

Vi kan hjälpa dig att förbättra ditt arbetsflödes effektivitet, och vi gör det på många olika sätt. När du använder Kinsta som din hanterade WordPress-värd har du tillgång till funktioner som du inte nödvändigtvis skulle få från en värd som GoDaddy, inklusive:

  • Obegränsad tillgång till din webbplats viktigaste filer. 
  • Git, WP-CLI, och SSH-åtkomst ingår, oavsett din plan. SSH är inte tillgängligt på GoDaddys grundläggande planer.
  • Staging-miljö på alla planer, som snabbt kan skapas. Vi ger också möjlighet att slå på cachning på staging-miljön. GoDaddy begränsar sina staging-miljöer till vissa planer. Eftersom GoDaddys staging-webbplatser är ihållande, kan det dessutom uppstå vissa synkroniseringsproblem.
  • Fem typer av säkerhetskopior: gratis automatisk/daglig, valfri timmevis, manuell, systemgenererad och nedladdningsbar. GoDaddy erbjuder dagliga automatiserade säkerhetskopior, samt en fristående betald webbplatssäkerhetskopieringstjänst. Medan enklicks-återställning är tillgänglig, kan du inte återställa en produktionskopia till en staging-webbplats. 
  • Snabbare sökning med Elasticsearch-tillägget, samt snabbare databasprestanda genom Redis-tillägget. GoDaddy nämner inte några specifika tillägg tillgängliga för detta ändamål.
  • Möjligheten att ladda din webbplats över omvänd proxy. GoDaddy tillåter inte omvänd proxy på delad hosting, endast för Linux-baserade VPS och dedikerade servrar.
  • Kinsta låter dig köra olika versioner av PHP för varje live och staging-webbplats, samt ändra din PHP-version med bara ett klick.
  • Inläggs- och sidrevisioner är aktiverade som standard. 

En annan skillnad som vi vill ta upp, och en viktig sådan, gäller SSL-certifikat. Det är mycket svårt att installera ett Let’s Encrypt-certifikat på GoDaddy. Let’s Encrypt avråder från detta, och den tid du skulle spendera på att försöka få det att fungera skulle bättre kunna spenderas någon annanstans.

Medan plattformen erbjuder egna SSL-certifikat varierar supporten efter vilken plan du betalar för. GoDaddys egna SSL-certifikat kostar från $79,99 per år, medan gratis SSL-certifikat endast ingår i Ultimate-planer (eller högre).

På Kinsta erbjuder vi gratis enklicks SSL-certifikat med Let’s Encrypt-integration på varje plan. Du kan också installera ditt eget certifikat om det behövs. Du kan aktivera HTTPS och importera dina SSL-certifikat direkt från MyKinsta-panelen. En enkel flytt till oss kan därför låta dig spara mycket pengar och få bättre support!

Jämförelseöversikt av funktioner

Nu vill ägna en liten stund åt att gå igenom några av de viktigaste skillnaderna mellan Kinsta och GoDaddy:

KinstaGoDaddy
PrissättningPlanerna kostar från $30/månadPlanerna kostar från $12,99/månad
Pengarna tillbaka-Garanti30 dagar på alla planer30 dagar (årliga planer)
Inom 48 timmar (månatliga planer)
Plannivåer10 (exklusive anpassade)3
Premiumsupport dygnet runtAlla planerVarierar beroende på plan
Kärninfrastruktur (GCP)Samma i alla planerAmazon AWS
SSH-åtkomstAlla planerBetalade delade planer på hanterade Linux-baserade WP Pro-planer
Globala datacenter24 platser9 platser
Platser på kontinenten53
BandbreddsgränserInga gränser (inom AUP)Obegränsad
Containerteknik100% resursisolering på alla planerEj specificerat
Gratis migreringarAlla planerAutomatiserade migreringar på alla planer; migreringar från support kostar $99
Staging-miljöAlla planerVarierar beroende på plan
PHP-versionerPHP 7.1, 7.2, 7.3 7.4PHP 5.4-5.6, 7, 7.1, 7.2
Ändra PHP-motorEnklicks-byte i instrumentpanelenAnvändare kan byta PHP i cPanel
Gratis CDN34 (Alla regioner)Endast på Ultimate-planer
Gratis SSL-certifikatAlla planerVarierar beroende på plan
DriftstidsövervakningAlla planerManageWP premiumtillägg, gratis för Pro-planer (inte över hela världen)
ResursgränserEndast begränsad av PHP-arbetareVarierar beroende på plan
Multisite-stödPro-planer och högreEndast för cPanel, inte hanterad WordPresshosting
Veckovis automatisk MySQL-databasoptimeringX
GeoIPEj specificerat
Stöd för omvänd proxyEndast VPS/dedikerad
Redis-tilläggEj specificerat
Elasticsearch-tilläggEj specificerat
New Relic APM-stödEj specificerat
Flerspråkig instrumentpanelEngelska, spanska, tyska, holländska, portugisiska, italienska, franska, svenska, danska, japanskaBeror på adminpanelen som ingår i planen (cPanel, Plesk, etc.)

På Kinsta tillåter vi endast direkt WordPress-åtkomst från krypterade SFTP- (Secure File Transfer Protocol) och SSH-anslutningar. GoDaddy tillåter också dessa säkra FTP-anslutningar. Men för webb och klassisk hosting finns det en 1 024 filgräns per katalog. 

Dessutom hävdar GoDaddy obegränsad bandbredd. Det finns dock avgifter för överanvändning av bandbredd för deras VPS- och dedikerade planer. Med andra planer kan du behöva uppgradera till VPS eller dedikerad hosting om du överskrider diskutrymme eller datalagring.

Gratis migreringar

En annan aspekt av Kinsta som skiljer oss från GoDaddy är att vi tillhandahåller en eller flera gratis premiummigreringar med alla våra hostingplaner. Våra erfarna och skickliga experter tar hand om hela migreringsprocessen åt dig. Du behöver inte ta itu med någon del av den komplexa tekniken, eller oroa dig över risken att förlora viktiga data. 

För att komma igång är det enda du behöver göra att fylla i vårt formulär för webbplatsmigrering. Sedan kommer vårt team att kontakta dig för att schemalägga en tid som kommer minimera driftstopp och störningar. Du kan också enkelt spåra migreringsstatusen via MyKinsta-panelen. 

Seth Kravitz from PHLEARN

Kinsta är den snabbaste server-konfigurationen vi någonsin haft. Ingen annan kommer i närheten. Hastigheten är så avgörande för e-handel.

Tekniskt sett är migreringar också en gratis funktion för GoDaddy-användare. Den support du får är dock inte på Kinstas nivå. Användarna måste hantera migreringarna själva via funktionen automigrering.

Om du behöver hjälp måste du betala en avgift på $99,99 för expertservice. Migreringar kan ta allt från sju till 10 dagar.

På Kinsta sparar vi både tid och pengar åt dig. I stället för DIY-migreringar med ineffektiva plugins, kommer våra WordPressexperter flytta din webbplats åt dig helt gratis.

Expertsupport

På Kinsta sätter vi våra kunder i första rummet. Oavsett tid på dagen eller storleken på problemet är vårt team av ingenjörer och WordPressexperter tillgängliga dygnet runt, alla dagar.

Vi har inte heller supportnivåer. För oss är varje kund en högsta prioritet. Det spelar ingen roll om du har problem med din nystartade blogg eller en webbplats för ett Fortune 500-företag: när du behöver oss finns vi där. 

Den genomsnittliga första svarstiden är under två minuter! Som vi nämnde består vårt team av WordPress-utvecklare och Linux-ingenjörer, så att du kan känna dig säker på att du får kunnig, förstklassig support.

Om du behöver ytterligare bevis, kolla in våra kundsupportbetyg under de senaste två åren. Över 97% av våra kunder lämnade en chattsupport-session glad eller nöjd:

Diagram över Kinstas WordPress-hosting supportkonversationsbetyg.
Kinsta’s WordPress hosting support conversation ratings chart.

Vi erbjuder också flerspråkig kundsupport, och en kunskapsbas med resurser tillgängliga på 10 språk.

Kinsta erbjuder en gediget skött hosting med bra prestanda, användbara verktyg för att hantera dina webbplatser, ett fantastiskt support-team och ett fantastiskt säkerhetsteam som meddelar oss när de hittar problem med våra klienters webbplatser.

För att göra kundsupporten så bekväm som möjligt arbetar vi med Intercoms kundmeddelandeplattform. Detta gör det enkelt för våra supportexperter att svara på dina frågor så snabbt som möjligt. Dessutom loggas all kommunikation, så du kommer aldrig att behöva upprepa dig mellan supportagenter. 

GoDaddy erbjuder support på flera språk, men för vissa är det begränsat till vissa tider. Supporten är tillgänglig via telefon eller chatt. 

Dessutom är standardsupport tillgänglig dygnet runt för alla planer. Men vad som anses vara ”standard” varierar. Till exempel inkluderar det att hjälpa dig med att köpa och ställa in GoDaddy-produkter, men supporten täcker inte saker som att konfigurera programinställningar eller installera SSL-certifikat från tredje part (vilket inte är tillåtet).

Premiumsupport är tillgänglig mot en avgift. Som vi nämnde tidigare kostar migreringstjänsten och supporten $99,99. Många optimeringstjänster kostar också. Till exempel, Sök och ersätt-åtgärder över databasen kostar $79, medan du kan göra det gratis via vår MyKinsta-panel.

Trygg och säker

Kinsta förstår hur viktigt säkerhet är, vilket är anledningen till att vi vidtar både aktiva och passiva åtgärder för att skydda dina webbplatser. Vår säkra värdplattform övervakar din webbplats varannan minut för driftstid och har mjukvarubaserade begränsningar på plats.

Av den anledningen kan vi upptäcka DDoS-attacker när de händer och hindra skadlig kod från att komma in i vårt nätverk. Kinstas säkerhetsfunktioner inkluderar:

  • Google Cloud Platforms brandvägg
  • Stöd för tvåfaktorsautentisering
  • Isolerade LXC-containers
  • GeoIP-blockering
  • Automatiserade säkerhetskopior med alla planer
  • Självläkande PHP
  • Gratis hackfix-garanti
  • Endast stöd för krypterade SFTP- och SSH-anslutningar (ingen FTP)

Om vi får ett meddelande om en sårbarhet på din webbplats kontaktar vi dig omedelbart för att hålla dig uppdaterad om nästa steg. Vårt mål är att agera snabbt och effektivt, och ser till att du också alltid är uppdaterad. 

Kinsta har en global närvaro

Kinsta drivs uteslutande av Google Cloud Platform. Vi har 24 datacenter (och fler på väg) runt om i världen, över fem kontinenter. Våra planer börjar på bara $30/månad och låter dig välja olika datacenter för var och en av dina webbplatser, utan extra eller dolda avgifter. 

Vår expansiva globala närvaro gör att du kan välja datacenter som passar bra för var och en av dina webbplatser. Aktuella platser inkluderar: 

GoDaddy lämnar inte ut mycket information på sin webbplats om sina datacenterplatser, annat än att migreringar händer på Amazons AWS. Plattformen har också nio anläggningar och en närvaro i Nordamerika, Europa och Asien. Kända platser inkluderar Arizona, Virginia, Amsterdam och Singapore. 

Turboladda din innehållsleverans

Här på Kinsta förstår vi hur viktig en webbplats prestanda är. Förutom den fria bandbredd vi inkluderar på alla våra planer, samarbetar vi därför med KeyCDN.

KeyCDN är ett premium HTTP/2 och IPv6-aktiverat innehållsleveransnätverk (CDN). De har en innehållsleveransarkitektur som är speciellt byggd för hög genomströmning och låg latens.

Ditt innehåll kommer att levereras och cachas från vårt CDN:s 34 olika POPs runt om i världen. Dessa platser finns i alla större regioner, inklusive Asien, Amerika, Europa, Australien, Sydamerika och Afrika!

GoDaddy erbjuder bara CDN-funktioner för sina Deluxe, Ultimate och Express-planer. 

Bästa affiliateprogrammet i branschen

På Kinsta strävar vi ständigt efter att överträffa våra kunders förväntningar, vilket leder till glada kunder som hjälper oss att sprida ryktet om våra oöverträffade produkter och tjänster. Detta engagemang och uppskattning har bidragit till att stärka vår position som en av de snabbast växande hanterade WordPressvärdarna.

Det är därför vi är glada att kunna erbjuda sann vinstdelning genom vårt affiliateprogram – som är bland de högst betalande affiliateprogrammen inom hostingbranschen. Från bloggare till byråer ser vi fram emot att samarbeta med våra kunder så att du också kan ta del av våra intäkter. 

Med vårt affiliateprogram kan du tjäna mellan $50 och $500 (beroende på planen) för varje registrering du hänvisar till oss. Utöver det kommer du att få en 10% månatlig återkommande provision för hela den tid dina hänvisade kunder är kunder hos oss. Med tanke på att Kinstas kunder har en imponerande låg 4% avhoppningsfrekvens, är vårt affiliateprogram en god möjlighet att tjäna en passiv inkomst. 

Dessutom vill vi hjälpa dig med att slippa hantera komplicerade tredjepartsplattformar. Det är därför vi skapade vår egen unika affiliatepanel för WordPress-hosting.

GoDaddy har två partnerskapsprogram. GoDaddy Affiliateprogram drivs av Commission Junction Affiliate. Det finns dock ingen specifik information tillgänglig i förväg när det gäller provision.

GoDaddy har också ett återförsäljarprogram, där du kan använda deras produkter för att sätta priser och driva kampanjer. Det finns i två planer: Basic ($10/år för upp till 25 kunder) och Pro ($179,88/år för obegränsat antal kunder).

Följ med andra och gå över till Kinsta

På Kinsta är vårt uppdrag att ge dig den snabbaste, säkraste och senaste tekniken som är möjlig. Det är därför vi alltid utvecklar, anpassar och uppfinner.

Om du vill ha bevis, kolla bara in våra många funktionsuppdateringar! Ingen annan hostingleverantör i branschen släpper nya funktioner, verktyg och integrationer med samma hastighet och frekvens som Kinsta.

Vi är stolta över vår plattform och säker på vår service. Vi vill att du också ska vara helt nöjd med din hosting. Därför erbjuder vi alltid en 30-dagars pengarna tillbaka-garanti, och kräver inga långsiktiga kontrakt.

Om du är redo att flytta från GoDaddy och byta till en ny hostingleverantör, prova Kinsta i 30 dagar utan köpkrav!