Liquid Web-alternativ: fördelarna med att välja Kinsta

Om du letar efter ett Liquid Web-alternativ att använda för att hosta WordPress, då behöver du inte leta längre än Kinsta! Vi drivs uteslutande av Google Cloud Platform, och erbjuder en unik lösning för hanterad WordPress-hosting. Vår hastighetsoptimerade plattform är byggd för att leverera praktiskt taget allt du behöver – det är en lösning som du inte hittar någon annanstans.

Introduktion

Liquid Web är en hanterad hostingleverantör som har funnits ett tag. Tjänsten och supporten har dock varit en anledning till oro bland vissa av deras kunder. 

Till skillnad från Kinsta är Liquid Web inte en WordPress-specifik värd. Deras planer och prissättning kan vara lite fragmenterad och förvirrande, och de enda alternativen är medelstora och stora lösningar. Sedan Liquid Web tog över från Rackspace för flera år sedan har det förekommit klagomål om långsam prestanda och dålig support. En del av detta kan bero på att de är begränsade till fem datacenter. På Kinsta har vi 35 som täcker hela världen. 

Vi får dagligen höra från kunder som söker ett alternativ till Liquid Web. Många kunder är intresserade av att få veta mer om vad som gör Kinsta så unikt – och det är vad vi kommer att svara på här. Vi ska undersöka vad som skiljer Kinsta från andra webbhotell som Liquid Web, och diskutera fördelarna med att använda Kinsta som din hanterade WordPress-värd!

Hur Kinsta kan jämföras med Liquid Web, i ett nötskal

Vi ska ta en djupdykning ner i detaljerna om Kinsta vs Liquid Web. Men först vill vi göra en kort beskrivning av de största skillnaderna. 

Vi är den högst rankade hanterade WordPressvärden på G2, världens ledande mjukvarurecensions- och jämförelsewebbplats:

#1 WordPress Hostingleverantör av G2

Njut av en 32% snabbare hemsida genom att enkelt flytta från Liquid Web till Kinsta

Migrate from liquid web to kinsta

Vi mätte 3,200+ migrationer under en tremånadersperiod. I genomsnitt upplevde klientsajter som kom från Liquid Web till Kinsta 32% snabbare laddningstider.

Hur är detta möjligt? Våra kunder tycker om:

Migrera från Liquid Web till Kinsta problemfritt med vår kostnadsfria expertmigreringstjänst. Med vår 30-dagars pengarna-tillbaka-garanti kan du testa tjänsten och förbättrade hastigheter helt riskfritt. Du förlorar bara om du inte ger detta ett försök!

Kinsta är den första att drivas uteslutande av Google Cloud Platform och Googles premiumnätverk. Detta gör det möjligt för oss att maximera hastigheten, säkerheten och prestandan för varje webbplats som hostas hos oss.

Här är några ytterligare viktiga skillnader mellan Kinsta vs Liquid Web:

  • Till skillnad från Liquid Web är Kinsta inte värd åt alla plattformar. Vi är strikt specialiserade på WordPress, och våra supportingenjörer är WordPressexperter (vissa är också aktiva WordPress-bidragsgivare).
  • Kinsta har 35 datacenter över hela världen, medan Liquid Web endast har 5 platser. Liquid Web finns främst är i Michigan, Nordamerika, med ett undantag i Amsterdam i Nederländerna.  
  • Till skillnad från Liquid Web inkluderar alla Kinstas planer ett gratis innehållsleverantörsnätverk (CDN) och gratis premium-DNS. Liquid Web erbjuder bara Cloudflare CDN med moln-, VPS- och dedikerade planer.
  • Kinsta erbjuder gratis webbplatsmigreringar utförda av verkliga människor på alla våra planer. Liquid Web säger att deras datamigreringar är gratis ”i de flesta fall”. Men du måste också utföra dem själv via ett plugin, om du inte har en högprestanda- eller fullt hanterad supportplan.
  • Vi utför veckovis automatisk MySQL-databasoptimering på alla dina webbplatser för att säkerställa bättre prestanda
  • På Kinsta är multisite-installationer välkomna och professionellt hanterade. 
  • Alla Kinsta-planer kommer med vår specialbyggda, WordPress-specifika MyKinsta-panel. Liquid Web använder de standardiserade och något begränsande cPanel, Plesk och InterWorx för de flesta av sina planer. 
  • Kinsta stöder omvänd proxy-inställningar, IP Geolokalisering, och New Relic-integration (licens krävs).
  • Kinsta erbjuder enkla och okomplicerade hostingplaner och paket. Att navigera de olika planer som Liquid Web erbjuder, och att försöka förstå hur de är olika kan kännas ganska kaotiskt. 
  • Kinsta har en 30-dagars pengarna tillbaka-garanti.
  • Kinsta är den snabbaste WordPress-hosten 5 år i rad (oberoende benchmark).
  • Kinsta stöder de senaste PHP-versionerna.
  • Kinsta tillhandahåller en sajtläkningsfunktion, och vi övervakar alla webbplatser 720 gånger per dag.
  • Alla våra planer inkluderar en kostnadsfri Cloudflare-integrering.
  • Kinsta erbjuder sex typer av säkerhetskopior: gratis automatisk/daglig, valfri timme, manuell, systemgenererad, nedladdningsbar och extern säkerhetskopiering som integreras med Amazon S3 eller Google Cloud storage.
  • Kinsta erbjuder gratis SSL med ett klick med vår Let’s Encrypt-integration på varje plan.
  • Kinsta erbjuder premium 24/7 flerspråkig support för alla kunder.
  • Kinsta ger en gratis hack-fix garanti.
  • Kinsta har ett mycket attraktivt affiliateprogram med återkommande provision.

Prova själv med vår kostnadsfria demo av MyKinsta-instrumentpanelen! Registrera ditt konto för att se det användarvänliga gränssnittet och utforska våra olika verktyg.

Kinsta är byggt för prestanda och skalbarhet

Om din webbplats plötsligt får en spik i trafiken, vill du inte behöva handskas med oväntade driftstopp. Med Kinsta som din hanterade WordPressvärd är detta lyckligtvis en icke-fråga. 

Vår unika, kraftfulla lösning passar inte in i specifika kategorier för traditionell hosting, som delade, VPS eller dedikerade lösningar. Kinstas infrastruktur byggdes för att leverera oöverträffad prestanda och support. 

Faktum är att Kinsta är den första hanterade WordPress-värden som uteslutande drivs av Google Cloud Platform. För var och en av de webbplatser vi hostar på vår plattform använder vi LXD-hanterade värdar och LXC-mjukvarucontainers. 

I enklare termer betyder det att varje webbplats har sin egen isolerade container som innehåller alla relevanta resurser, såsom MySQL, PHP, Linux och Nginx. Vår skalbara infrastruktur gör det snabbt och enkelt att uppgradera eller nedgradera efter behov.

En annan fördel med Kinsta som hjälper oss med vår snabba hastighet och prestanda är vårt unika cachningssystem. Vi eliminerar behovet av cachningsplugins eller tillägg, eftersom Kinsta använder olika typer av cachningssystem för att minska serverbelastningen och påskynda svarstiderna. Dessa inkluderar Bytecode, förfrågningscache, sid- och CDN-cache. Vi stöder också objektcache om du behöver det.

Vi förstår att driftstid är av yttersta vikt. Tack vare våra beräkningsoptimerade C2 Google Cloud-maskiner får alla Kinstakunder stora förbättringar i genomsnittliga svarstider. Beroende på vilken typ av webbplats du har kan en enkel flytt till Kinsta resultera i en omedelbar hastighetsförbättring på 20% till 300%!

Trustpilots logotyp

Kinsta är den bästa WordPress hostingen jag har haft hittills. De är snabbt hjälpsamma, lätta att jobba med, och har stor kunskap om vad de gör. Plus att deras servrar är supersnabba!

Även om de erbjuder hanterad WordPress-hosting, är Liquid Web inte en WordPress-specifik värd. De erbjuder moln-, VPS och dedikerade servrar. Men de har bara fem datacenter på tre platser, vilket begränsar dem till Nordamerika och Europa. Detta kan vara ett problem om du har användare internationellt. 

Med Liquid Web ingår många hastighetsoptimeringsfunktioner som premium-CDN endast på vissa planer, och som en tilläggsfunktion. Dessutom är information om den infrastruktur och teknik som används för Liquid Web något knapp. Verktygen kan variera kraftigt beroende på vilken typ av hostingplan du har, med en hel del diskrepans i vilken teknisk information som finns tillgänglig för varje plan.

MyKinsta: en instrumentpanel som är bättre än cPanel

På Kinsta ville vi inte vara som andra hostingleverantörer. Därför byggde vi vår egen användarportal. MyKinsta-panelen är utformad speciellt för hantering av WordPresswebbplatser:

Instrumentpanelen MyKinsta.
Instrumentpanelen MyKinsta.

Nedan är några av de kraftfulla funktioner som gör vår MyKinsta-panel så hjälpsam:

  • Snabb phpMyAdmin-åtkomst.
  • Premium Amazon Route 53 DNS ingår för att hantera dina DNS-poster direkt i panelen.
  • En inbyggd Cloudflare-integrering med optimerade inställningar för att skydda och öka webbplatsens prestanda utan att det krävs en separat Cloudflare-prenumeration.
  • Detaljerade insikter och analyser, inklusive bandbredds- och besöksdata, prestandaanalysdata, CDN-användning och insikter, och cacheminnets HIT och MISS-förhållande. De flesta prestandaanalysvärden är endast tillgängliga för högpresterande Liquid Web-planer eller som premiumtillägg.
  • Enklicks CDN-inställning.
  • Sök och ersätt-verktyg för att utföra massuppdateringar.
  • PHP-versionsbyten med ett klick, och möjlighet att starta PHP när det behövs.
  • Panelverktyg för att rensa webbplatsens cacheminne.
  • Enkel omdirigeringshantering.
  • Enklicks staging-miljöer.
  • Funktioner för att ta staging-sajter live och återställa säkerhetskopior till staging eller produktion. Liquid Web låter dig inte återställa till staging, bara produktion.
  • Möjlighet att lägga till dina SSH-nycklar till instrumentpanelen för att stärka inloggningssäkerheten.
  • IP Deny-verktyg för att snabbt blockera IP-adresser.
  • Integration med New Relic (licens krävs).
  • Gratis SSL-certifikat via enklicks Let’s Encrypt, och möjligheten att importera ditt eget.
  • WordPress-felsökningsverktyg.
  • Enkelt lösenordsskydd till din miljö.
  • Flerspråkig instrumentpanel som finns på 10 språk: engelska, italienska, spanska, franska, tyska, portugisiska, japanska, svenska, danska och holländska.

Kinsta har gjort det möjligt för oss att erbjuda skottsäker service till våra toppkunder och göra dem nöjda. Speciellt till dem med trafiktoppar och plötsliga serverkrav.

Adam Broadbent
Adam Broadbent

Men du behöver inte tro bara på vad vi säger Vi uppmuntrar dig att se själv genom att testa en gratis MyKinsta-demo! Registrera dig helt enkelt för ett konto, och navigera sedan det användarvänliga gränssnittet och de olika verktygen för att se själv vad som gör MyKinsta annorlunda än alla andra! 

Vi bryr oss om våra kunders feedback, och därför letar vi alltid efter sätt att förbättra oss. Vi tar regelbundet emot förfrågningar och feedback att införliva i och för att förbättra våra erbjudanden. Vi är ständigt innovativa och hitta nya metoder för att göra din webbplats och hosting-upplevelse ännu bättre! 

Kontrollpanelen Liquid Web använder varierar beroende på plan. Precis som många andra hostingleverantörer använder Liquid Web cPanel för Linux-hostingplaner och Plesk för sina Windows-baserade planer. För VPS och dedikerade planer är InterWorx också ett alternativ. 

Optimerad för WooCommerce och Easy Digital Downloads

Om e-handel är en stor del av ditt företag behöver du en pålitlig värd som kan hantera de ibland utmanande och komplicerade behoven hos dessa typer av webbplatser. På Kinsta är detta aldrig ett problem.

Vår optimerade e-handelsplattform kan bidra till att öka hastigheten och prestandan hos din WooCommerce eller Easy Digital Downloads-butik.

Vi gör detta genom att:

  • Exkludera vissa sidor som inte borde cachas, som ”mitt konto”, kassan och kundvagnssidor.
  • Förbigå automatiskt cachen för användare när ”edit_items_in_cart” eller ”woocommerce_items_in_cart-cookie” upptäcks, för att leverera en smidigare kassaprocess.
  • Sätta särskilda regler för att tillåta EDD- och WooCommerce-funktionalitet under sidcachning på servernivå.

Liquid Web erbjuder en hanterad WooCommerce-tjänst, med planer som börjar på $19 per månad. Nybörjarpaketet är dock begränsat till 15 produkter med obegränsade transaktioner eller 150 beställningar per månad. Kinsta har inga produkt- eller ordergränser.

När det gäller hastighet och prestanda är Kinsta oöverträffad. Review Signal släpper ut årlig prestandatestgranskning av några av de största webbhotellen på marknaden. Under fem år i rad har Kinsta nått toppnivå-status!

I den senaste omgången deltog Liquid Web och dess Professionella VPS-plan ($99/månad) testades. Nedan kommer vi att jämföra detta med Kinstas Pro-plan ($70/månad).

Tester av webbprestanda (Pro-planer)

För att köra dessa tester skapade Review Signal identiska dummy-webbplatser på WordPress med samma plugins installerade (förutom de verktyg som behövs för varje leverantörs specifika cachningsmekanismer).

WebPageTest.org användes för att mäta den totala laddningstiden i sekunder för varje hostingleverantör, på 11 geografiska platser. Låt oss ta en titt på resultaten:

KinstaLiquid Web
Dulles0,5220,545
Denver1,0190,999
Los Angeles0,7890,929
London0,9830,895
Frankfurt1,0491,103
Mauritius2,2572,275
Singapore1,6961,836
Mumbai2,0341,743
Tokyo1,2281,203
Sydney1,6321,781
Sao Paulo1,3341,229

Som du kan se slog Kinsta Liquid Web i 8 av de 11 testerna.

För driftstidsövervakningstestet användes UptimeRobot och StatusCake. På båda hade Kinsta en perfekt driftstid:

KinstaLiquid Web
Uptime Robot100%99,989%
StatusCake100%99,99%

Belastningstestet skalades från 1 till 1 000 användare under 15 minuter, med felantalet
begränsat till 5,000. Denna testning används för att upptäcka om en webbplats cachar från
första sidan och hjälper till att bedöma cachningssystemets prestanda:

KinstaLiquid Web
Förfrågningar602.521322.836
Fel01
Överförda data (GB)33,4918,13
Maximal genomsnittlig belastningstid (sekunder)6083.660
Maximal genomsnittlig bandbredd (mbps)571198
Maximalt genomsnittligt antal förfrågningar/s1.220431

Även med fler förfrågningar och mer överförda data hade Kinsta inga problem. Å andra sidan såg Liquid Web en ökning av svarstider. 

Load Storms tester användes för att simulera verkliga användare som besöker webbplatsen:

KinstaLiquid Web
Totalt antal förfrågningar535.858502.825
Totalt antal fel1050
Max RPS408,67385,33
Medelvärde RPS297,70279,35
Maximal svarstid (ms)2.3726.397
Genomsnittlig svarstid (ms)440738

Kinsta klarade Load Storm-testet utan problem. Men när testet skalades uppåt visade Liquid Web ökade svarstider.

Som Review Signal-testaren förklarade: ”Liquid Webs servrar kunde inte riktigt upprätthålla de snabba svarstiderna under belastningstesterna. De misslyckades aldrig, men de började sakta ner, och det hindrade dem från att få ett riktigt bra betyg.”

Å andra sidan, när det gäller Kinsta sa de: ”Perfekt 100% driftstid från båda övervakarna och utmärkta belastningstestresultat tar Kinsta till toppnivå än en gång. Ett gott exempel på konsekvent hög prestanda.”

Kodgranskningsverktyg

Kinsta är utvecklarvänlig

På Kinsta bygger vi våra produkter med utvecklare i åtanke. Detta beror till stor del på att många av våra teammedlemmar själva är utvecklare och ingenjörer. Vi förstår vad det innebär att skapa en ”utvecklarvänlig” produkt, vilket är precis vad vi gjorde med vår MyKinsta-panel

Som din hanterade WordPressvärd ger Kinsta dig ett gott erbjudande av verktyg och funktioner som kan hjälpa till att effektivisera ditt arbetsflöde. Låt oss ta en titt på några av de utvecklarvänliga funktionerna som du har tillgång till på Kinsta, varav några du inte nödvändigtvis kommer att få om du istället väljer Liquid Web:

  • Obegränsad tillgång till din webbplats viktigaste filer. 
  • Git, WP-CLI, och SSH-åtkomst ingår, oavsett din plan. 
  • En snabbdistribuerad stagingmiljö på alla planer. 
  • Fem typer av säkerhetskopior: gratis automatisk/daglig, valfri timmevis, manuell, systemgenererad och nedladdningsbar. Liquid Web erbjuder grundläggande, schemalagda säkerhetskopior, samt på kontonivå. För dagliga säkerhetskopior efter behov och andra avancerade moln-säkerhetskopior måste du betala en avgift.
  • Snabbare databasprestanda tack vare Redis-tillägget.
  • Möjligheten att ladda din webbplats över omvänd proxy. 
  • Alternativet att använda anpassade inställningar som Bedrock och Trellis.
  • Alternativet att köra olika versioner av PHP för varje live och staging-webbplats, samt ändra din PHP-version med bara ett klick.
  • Inläggs- och sidrevisioner är aktiverade som standard. 
  • Möjligheten att återställa säkerhetskopior till staging samt produktion. Liquid Web låter dig dock bara återställa säkerhetskopior till produktion, inte staging.

Kinsta erbjuder gratis enklicks SSL-certifikat med Let’s Encrypt-integration på varje plan, samt möjlighet att installera ditt eget. I MyKinsta-panelen kan du också snabbt aktivera HTTPS och importera ditt SSL-certifikat direkt.

Kostnadsfritt verktyg för prestandaövervakning

WordPress är ett dynamiskt CMS, vilket innebär att det ständigt kör PHP-kod i bakgrunden. Beroende på ditt tema och din plugin-konfiguration finns det en risk att din webbplats får en uppsvälld och ineffektiv kod.

Det är där APM-verktyg (Application Performance Monitoring) kommer in i bilden. En APM övervakar begäranden till din webbplats och spårar olika mätvärden som externa API-förfrågningar, databasfrågor, PHP-körningstid och mer. Denna information gör att du snabbt kan felsöka och upptäcka flaskhalsar i prestandan.

Alla Kinsta-planer inkluderar ett kostnadsfritt specialbyggt APM-verktyg som kan nås direkt i MyKinsta-instrumentpanelen. Kinsta APM ger dig viktiga WordPress-prestandainsikter utan att det krävs dyra tredjepartsabonnemang på andra APM-tjänster.

Lär dig hur du använder Kinsta APM för att felsöka en WooCommerce-webbplats.

  • Långsamma WordPress-plugins och teman.
  • Långa anrop till externa API:er och domäner.
  • MySQL-databasfrågor som inte är optimerade.

Liquid Web-planerna inkluderar inget kostnadsfritt APM-verktyg, vilket gör det mycket svårt att snabbt felsöka prestandaproblem på din WordPress-webbplats.

Utveckla lokalt med DevKinsta

Utvecklare och agenturer kan nu ta del av Kinsta’s lättanvända (men kraftfulla) verktyg för lokal utveckling, DevKinsta. Med DevKinsta kan du starta WordPress-webbplatser med en fullständig hosting-stack och SSL-stöd på din lokala dator med endast några klick.

Utveckla lokalt och flytta skapelsen till Kinsta med DevKinsta.
Utveckla lokalt och flytta skapelsen till Kinsta med DevKinsta.

DevKinsta är helt integrerat med MyKinsta och Kinsta’s hosting-plattform, vilket innebär att du kan utveckla lokalt och skicka uppdateringar direkt till en iscensättningsmiljö på Kinsta! Liquid Web har ingen integrering med ett lokalt WordPress-utvecklingsverktyg, vilket innebär att det inte finns något sätt att klona och flytta WordPress-webbplatser för Liquid Web-kunder. Om du är en upptagen frilans- eller agenturs-utvecklare kan DevKinsta’s avancerade funktioner och MyKinsta-integreringen spara väldigt mycket tid.

Jämförelseöversikt av funktioner

Nu vill ägna en liten stund åt att gå igenom några av de viktigaste skillnaderna mellan Kinsta och Liquid Web:

KinstaLiquid Web
PrissättningPlanerna kostar från $35/månadPlanerna kostar från $19/månad
Pengarna tillbaka-Garanti30 dagar på alla planerX
Plannivåer10 (exklusive anpassade)13
Premiumsupport dygnet runtAlla planerAlla planer
Kärninfrastruktur (GCP)Samma i alla planerVarierar beroende på plan
SSH-åtkomstAlla planerAlla planer
Globala datacenter35 platser5 platser
Platser på kontinenten5Inte avslöjat
BandbreddsgränserInga gränser (inom AUP)2 TB (Hanterad WP-starterplan)
5 TB (Dedikerad)
10 TB (VPS)
Containerteknik100% resursisolering på alla planerEj specificerat
Gratis migreringarAlla planerDIY på alla planer via plugin. Stödda migreringar varierar beroende på plan
Staging-miljöAlla planerAlla planer
PHP-versionerPHP 7.4, 8.0, 8.1PHP 5.4-5.6, 7, 7.1, 7.2
Ändra PHP-motorEnklicks-byte i instrumentpanelenAnvändare kan byta PHP i cPanel
Cloudflare brandväggX
Gratis CDN200+ PoPs (Alla regioner)Varierar efter plan (Cloudflare för moln/dedikerad)
Gratis Premium DNSAmazon Route 53Privat
Kostnadsfritt DDoS-skyddX
Gratis SSL-certifikatAlla planerAlla planer
ResursgränserEndast begränsad av PHP-arbetareVarierar beroende på plan
Kostnadsfritt APM-verktygKinsta APMEj specificerat
Multisite-stödPro-planer och högreX
GeoIPEj specificerat
Stöd för omvänd proxyEj specificerat
Redis-tilläggVarierar beroende på plan
New Relic (licens krävs)Ej specificerat
Flerspråkig instrumentpanelEngelska, spanska, tyska, holländska, portugisiska, italienska, franska, svenska, danska, japanskaEj specificerat

På Kinsta tillåter vi endast direkt WordPress-åtkomst från krypterade SFTP- (Secure File Transfer Protocol) och SSH-anslutningar. Liquid Web tillåter dock mindre säkra FTP-anslutningar. 

Expertsupport

På Kinsta kommer ingenting före våra kunder. Vi har inte supportnivåer, eftersom vi behandlar varje kund och webbplats som en högsta prioritet. 

Vårt skickliga, vänliga team av ingenjörer och WordPressexperter är tillgängliga dygnet runt. Vi har en genomsnittlig svarstid på under två minuter! Vi erbjuder också flerspråkig support, med resurser tillgängliga på över 10 språk. 

Till skillnad från Liquid Web specialiserar Kinsta sig på hanterad WordPress-hosting. Våra supportteammedlemmar är djupt kunniga, erfarna och utbildade inom allt som har med WordPress att göra. Du behöver aldrig oroa dig över att få dålig, oinformerad eller otillräcklig hjälp. 

Kanske är det därför mer än 97 procent av våra kunder under de senaste två åren stängt en supportsession glad eller nöjd med den support de fått:

Diagram över Kinstas WordPress-hosting supportkonversationsbetyg.
Diagram över Kinstas WordPress-hosting supportkonversationsbetyg.

Jag tror aldrig att jag har varit så stolt över att arbeta på ett företag som nu när jag arbetar för Kinsta. Bara tre veckor in har jag sett mer fokus på tillväxt, inkludering och mångfald än jag har sett på något annat företag.

Danielle Hardy
Danielle Hardy från Kinsta

För att göra kundsupporten så bekväm som möjligt arbetar vi med Intercoms kundmeddelandeplattform så att vi kan göra kundsupporten så bekväm och snabb som möjligt. Dessutom loggas all kommunikation. Därför kommer du aldrig att behöva upprepa dig för flera supportagenter. 

Liquid Web erbjuder också support dygnet runt, som är tillgängligt via telefon, e-post eller chatt. Tyvärr finns den typ av snabb respons du kan förvänta dig från Kinsta inte nödvändigtvis på plats med Liquid Web:

Tweet från LiquidWeb-kund som klagar över olösta problem

Liquid Web har tre nivåer av support: självhanterad, kärna och fullt hanterad. Vilken typ av support du får varierar efter nivå.

Trygg och säker

En kraftfull hostingleverantör är kapabel att skydda din webbplats hela tiden. Därför gör Kinsta säkerhet till sin högsta prioritet. Vår säkra WordPress-hostinglösning tar både aktiva och passiva åtgärder för att hålla din webbplats säker från skadlig aktivitet och säkerhetsattacker. 

Alla webbplatser på Kinsta skyddas automatiskt av Cloudflares brandvägg, som inkluderar ett kostnadsfritt DDoS-skydd. Med vår Cloudflare-integrering får du fördelarna med förbättrad säkerhet och prestanda utan att du behöver konfigurera ditt eget Cloudflare-konto.

Förutom att övervaka din webbplats varannan minut för driftstid, implementerar vi strikta mjukvarubaserade begränsningar. Vi kan upptäcka DDoS-attacker när de händer och stoppa skadlig kod från att komma in i vårt nätverk. 

Några av våra andra säkerhetsfunktioner inkluderar:

  • Stöd för tvåfaktorsautentisering
  • Cloudflare brandvägg med DDoS-skydd ingår
  • Det ingår en Cloudflare-brandvägg med DDoS-skydd
  • Automatiserade säkerhetskopior med alla planer
  • Isolerade LXC-containers
  • Självläkande PHP
  • Endast stöd för krypterade SFTP- och SSH-anslutningar (ingen FTP)

Om vi får höra om en plugin- eller temasårbarhet på en av dina webbplatser, kommer vi att meddela dig omedelbart och hålla dig informerad om nästa steg. Vi är ständigt förberedda och strävar efter att se till att både kommunikation och handling kommer snabbt och effektivt.

En av de andra sakerna som gör Kinsta unika och skiljer oss från Liquid Web och många andra hostingleverantörer är vår hackfix-garanti. I det sällsynta fallet att din webbplats äventyras, fixar vi det gratis.

Å andra sidan är vissa grundläggande säkerhetsfunktioner endast tillgängliga för fullt supportplaner på Liquid Web. Detta inkluderar virus och spam och skydd, uppdateringar av kontrollpanelen och patchar, och andra säkerhetsförbättringar. 

Kinsta har en global närvaro

Kinsta har 35 datacenter runt om i världen, över fem kontinenter. Detta gör det enkelt för dig att välja datacenter som bäst passar dina webbplatser, utan extra eller dolda avgifter

Vår massiva globala täckning låter dig välja olika datacenter för var och en av dina webbplatser. Kinstas datacenterplatser inkluderar: 

  • Changhua County, Taiwan
  • Hong Kong
  • Tokyo, Japan
  • Osaka, Japan
  • Seoul, South Korea
  • Mumbai, India
  • Delhi, India
  • Jurong West, Singapore
  • Jakarta, Indonesia
  • Sydney, Australia
  • Melbourne, Australia
  • Warsaw, Poland
  • Hamina, Finland
  • Madrid, Spain
  • St. Ghislain, Belgium
  • London, United Kingdom
  • Frankfurt, Germany
  • Eemshaven, Netherlands
  • Zurich, Switzerland
  • Milan, Italy
  • Paris, France
  • Tel Aviv, Israel
  • Montréal, Canada
  • Toronto, Canada
  • São Paulo, Brazil
  • Santiago, Chile
  • Council Bluffs, Iowa, USA
  • Moncks Corner, South Carolina, USA
  • Ashburn, Virginia, USA
  • Columbus, Ohio, USA
  • Dallas, Texas, USA
  • The Dalles, Oregon, USA
  • Los Angeles, California, USA
  • Salt Lake City, Utah, USA
  • Las Vegas, Nevada, USA

Liquid Web har en bråkdel av dessa alternativ, vilket riktigt begränsar deras räckvidd. De har totalt fem datacenter, mestadels baserade i Nordamerika, med ett i Nederländerna. Självklart är detta inte idealiskt för kunder som vill ha datacenter i andra regioner, över hela världen, särskilt Asien-Stillahavsområdet.

Turboladda din innehållsleverans med Kinsta CDN

Alla Kinsta-planer inkluderar ett kostnadsfritt Content Delivery Network (CDN) via vår Cloudflare-integrering. Detta är ett premium HTTP/3-aktiverat CDN, för en blixtsnabb leverans av ditt innehåll över hela världen.

Vår innehållsleveransarkitektur är skräddarsydd för hög genomströmning och låg latens. Du kan aktivera Kinsta CDN (Hur man aktiverar Kinsta CDN på sin WordPress-webbplats) direkt från din MyKinsta-instrumentpanel. Efter detta kommer ditt innehåll att levereras och cachelagras från datacenter i över 200 städer runt om i världen. Detta sträcker sig över alla större regioner, inklusive Nordamerika, Europa, Asien, Australien, Sydamerika och Afrika.

Liquid Web finns endast i USA/Europa. Till skillnad från Kinsta inkluderar inte Liquid Web ett premium-CDN med alla sina planer. Cloudflares CDN ingår endast gratis med moln- och dedikerade planer. 

Bästa affiliateprogrammet i branschen

Vi brinner för att överträffa våra kunders förväntningar. Denna nivå av engagemang leder till att många av våra kunder hjälper till att sprida ryktet om vår hanterade WordPress-hosting, produkter och tjänster. Det har hjälpt oss att bli en av de snabbast växande hostingleverantörerna i branschen. 

Det är därför vi är stolta över att ge våra nöjda kunder, från bloggare till byråer, ett affiliate program som skapar möjligheter till sann vinstdelning. Vårt program är bland de högst betalande affiliateprogrammen inom webbhosting och gör det enkelt att samarbeta med oss och dela våra intäkter!

Som Kinstas affiliatepartner kan du tjäna så mycket som $500 (beroende på planen) för varje registrering som du hänvisar till oss. Under hela den tid då kunderna du hänvisar till oss fortsätter vara kund, kommer du dessutom också att få en 10% månatlig återkommande provision. Kinstas kunder har en otroligt låg 4% avhoppningsfrekvens, så vi kan verkligen säga att detta är en stor möjlighet till en passiv inkomst. 

Tack vare vår unika affiliatepanel för WordPresshosting behöver du inte oroa dig över att hantera förvirrande tredjepartsplattformar. Vi gör allt enkelt och lätthanterligt. 

Liquid Web har ett affiliate- och hänvisningsprogram där du kan tjäna antingen kontanter eller hostingkredit för att hänvisa nya kunder. Affiliates kan tjäna upp till $150 per försäljning eller $50 i kredit per hänvisning. Även om de erbjuder provisioner är det en engångsprovision med ett minimum på $150. 

Följ med andra och gå över till Kinsta

På Kinsta är vi stolta över att leverera den snabbaste och senaste tekniken. Därför utvecklas vi ständigt och anpassar oss för att erbjuda de mest innovativa lösningarna på marknaden. För att se själv, kolla helt enkelt in våra många funktionsuppdateringar! Ingen annan hostingleverantör på marknaden släpper så många nya funktioner, verktyg och integrationer med samma hastighet och frekvens som oss. 

Vi är säkra på vår service och vill att du ska vara minst 100% nöjd med ditt hosting. Därför erbjuder vi alltid en 30-dagars pengarna tillbaka-garanti, och kräver inte långsiktiga kontrakt. Om du är redo att flytta från Liquid Web och byta till en ny hostingleverantör, prova Kinsta i 30 dagar utan köpkrav!