Alternativ till Media Temple: Fördelarna med att välja Kinsta

Om du letar efter ett Media Temple-alternativ för din WordPress-host kan Kinsta hjälpa dig. Vår unika och hastighetsoptimerade hosting drivs av Google Cloud´s Plattform. Vi använder bara den senaste och bästa tekniken för att leverera oöverträffad prestanda och toppmodern säkerhet. Vi är oöverträffade när det gäller allt ifrån vår specialbyggda instrumentpanel till våra utvecklarvänliga verktyg.

Introduktion

Media temple köptes av GoDaddy år 2013 och är en allmän hosting-leverantör som erbjuder delad hosting, VPS, dedikerad, och WordPress-hosting.

Ett av de största problemen som användarna har stött på hos Media Temple är att det inte är så enkelt och öppet, särskilt inte när det gäller planerna och tjänsterna. Vissa användare tycker att dess arkitektur av klustrade servrar (”Grid”) är förvirrande. Dessutom kräver premium- säkerhet, support och prestanda-funktioner en extra avgift, även om grundplanerna inte heller är särskilt billiga.

Varje dag hör missnöjda kunder av sig till Kinsta på jakt efter ett bättre Media Temple-alternativ. Många är intresserade av att lära sig mer om vad som gör Kinsta så mycket bättre än andra leverantörer i branschen. Vi är glada över att kunna svara på detta här, och visa dig de viktigaste fördelarna med att använda Kinsta för din hanterade WordPress-hosting!

Hur Kinsta fungerar jämfört med Media Temple

Innan vi diskuterar Kinsta vs Media Temple i detalj vill vi ge en kort sammanfattning av de viktigaste skillnaderna mellan de två hosting-leverantörerna.

Kinsta är den högst rankade hanterade WordPress-hosten på G2, som är världens ledande webbplats för granskning och jämförelse av programvara:

#1 WordPress Hostingleverantör av G2

Njut av en 20% snabbare hemsida genom att enkelt flytta från Media Temple till Kinsta

Migrating from media temple to kinsta

Vi mätte 3,200+ migrationer under en tremånadersperiod. I genomsnitt upplevde klientsajter som kom från Media Temple till Kinsta 20% snabbare laddningstider.

Hur är detta möjligt? Våra kunder tycker om:

Migrera från Media Temple till Kinsta problemfritt med vår kostnadsfria expertmigreringstjänst. Med vår 30-dagars pengarna-tillbaka-garanti kan du testa tjänsten och förbättrade hastigheter helt riskfritt. Du förlorar bara om du inte ger detta ett försök!

Kinsta-plattformen drivs uteslutande av Google Cloud´s Plattform. Genom att använda Googles premiumnivånätverk kan vi maximera webbplatsens prestanda för varje webbplats som vi hostar

Låt oss ta en titt på några av de andra stora skillnaderna mellan Kinsta och Media Temple:

  • Kinsta är en WordPress-specifik host, med ett team av erfarna ingenjörer och WordPress-experter. Media Temple är inte specialiserat på WordPress specifikt.
  • Kinsta är den snabbaste WordPress-hosten och har varit detta 5 år i rad.
  • Kinsta har 35 datacenter över hela världen, medan Media Temple bara har servrar i Kalifornien. Dessutom spänner Kinstas globala CDN över 200 regioner, jämfört med Media Temples 11.
  • Alla webbplatser på Kinsta övervakas för upptid 720 gånger om dagen. Media Temple erbjuder endast drifttidsövervakning som ett extra avancerat support-tillägg för $ 199 per månad.
  • Till skillnad från Media Temple, erbjuder Kinsta ett kostnadsfritt Content Delivery Network (CDN) och ett kostnadsfritt premium-DNS i alla sina planer. Media Temple tar $ 10 per månad för CDN-planer för en enda webbplats eller $ 30 för 5 installationer.
  • Alla webbplatser på Kinsta är säkrade av en Cloudflare-integrering, som inkluderar en säker brandvägg och ett kostnadsfritt DDoS-skydd. Media Temple inkluderar ingen WAF i sina planer och använder Sucuri-brandväggen som ett betalt tillägg på upp till $ 30 per månad. Kinsta arbetar med Google Cloud’s premiumnivånätverk på global nivå för att kunna erbjuda den snabbaste hastigheten och en lägre latens.
  • Kinsta erbjuder ett kostnadsfritt enklicks-SSL med vår Let’s Encrypt-integrering i varje plan, samt alternativet att importera ditt eget certifikat. Media Temple´s planer erbjuder inte kostnadsfritt SSL-certifikat om du inte väljer en Pro-plan med årsvis fakturering. De stöder inte heller SSL-certifikat från tredje part.
  • För sina hanterade WordPress-planer erbjuder Media Temple endast dagliga säkerhetskopior med en storleksgräns på 1 GB. På Kinsta har vi inte såna gränser.
  • Kinsta tillhandahåller kostnadsfria och mänskligt hanterade webbplatsmigreringar i alla planer. Media Temple erbjuder migreringar mot en extra avgift på $ 150 per webbplats
  • Kinsta tillhandahåller vår specialbyggda, WordPress-specifika instrumentpanel MyKinsta. Media Temple använder cPanel och Plesk.
  • Kinsta erbjuder en kostnadsfri hack-fix garanti, vilket innebär att om din webbplats blir hackad, ordnar vi detta kostnadsfritt. Även om Media Temple erbjuder tjänster för katastrofåterställning och malware-borttagning, medför dessa också en extra engångsavgift på $ 150 per webbplats.
  • Kinsta utför varje vecka en automatisk MySQL-databasoptimering på alla webbplatser för att säkerställa bättre prestanda, medan Media Temple bara låter dig optimera databasen själv eller betala en extra avgift för det avancerade supportpaketet, vilket är $ 199 per månad.
  • Hos Kinsta kan du ladda din webbplats över omvänd proxy. Media Temple gör endast detta tillgängligt för VPS och dedikerade planer.
  • Media Temple’s hanterade WordPress-planer stöder inte HTTP / 2-anslutningar. Alla Kinsta´s planer levereras med HTTP/2-stöd.
  • WordPress Multisido-funktioner stöds inte av Media Temples dedikerade Hanterade WordPress-produkter. Kinsta stöder multisido-inställning på Pro-planen och uppåt.
  • Kinsta erbjuder en 30-dagars pengarna-tillbaka-garanti. Media Temple erbjuder också detta, men inte återbetalningar utan bara hosting-kredit.

Prova själv med vår kostnadsfria MyKinsta-demonstration av instrumentpanelen! Registrera ditt konto för att se det användarvänliga gränssnittet och utforska våra olika verktyg.

Kinsta är Byggt för prestanda och skalbarhet

Till skillnad från Media Temple, faller Kinsta inte in i traditionella hosting-kategorier som delad, VPS, och / eller dedikerad. Vi har skapat en unik väg för att få en plattform och infrastruktur som är olik alla andra i branschen.

Kinsta är den första hanterade WordPress-hosten som uteslutande använder Google Cloud´s Plattform, vilket gör att vi kan leverera oöverträffad prestanda, hastighet och skalbarhet till varje webbplats som finns hos oss. För varje webbplats använder vi LXD-hanterade hostar och LXC-programvarucontainers som innehåller alla nödvändiga resurser, som Linux, Nginx, MySQL och PHP.

Alla dina resurser är med andra ord alltid isolerade, och därför skyddade. Vi erbjuder inte delad hosting, så integritet är aldrig ett problem. Du drabbas inte heller av överbelastade fjärrservrar eller begränsade resurser.

Hos Kinsta finns dina MySQL-databaser på localhost, vilket leder till snabbare sökfrågor och laddningstider. Tack vare vår skalbara molninfrastruktur kan du uppgradera och nedgradera enkelt utan att behöva oroa dig för drifttiden.

Vi använder Google Cloud Plattformens beräkningsoptimerade C2-maskiner som gör det möjligt för våra klienter att se betydande förbättringar på den genomsnittliga svarstiden. Genom att migrera till Kinstas plattform kan du uppleva en hastighetsförbättring på upp till 300 %  (beroende på vilken typ av webbplats du har). Som du kan se nedan:

Diagram som visar prestandaökning efter flytt till C2-maskiner hos Kinsta.
Prestandaökning efter flytt till C2-maskiner på Kinsta.
Trustpilots logotyp

Att migrera sin webbplats över till det här gänget är otroligt smidigt. De ordnar allt, bara du skickar webbplatsen’s detaljer. Om du ändå inte känner dig trygg finns de till hands för att hjälpa dig via online-meddelanderutan i admin-området på instrumentpanelen.

Diagram som visar en omedelbar minskning av laddningstiderna efter flytten till Kinsta.
Omedelbar nedgång i laddningstider efter flytten till Kinsta. 

Även om det erbjuds hanterad WordPress-hosting, är Media Temple inte en WordPress-specifik host. Det erbjuder även generiskt delad hosting och VPS hosting.

Kinsta-abonnemangen startar på bara 35 USD per månad, och inkluderar alla avancerade tekniker och funktioner som behövs för att maximera webbplatsens hastighet, prestanda och säkerhet. Även om Media Temple har jämförbara priser, innehåller dess planer långt ifrån samma mängd funktioner, kontroller och extramaterial som vi tillhandahåller.

De flesta säkerhets-, övervaknings- och supporttjänster hos Media Temple är endast tillgängliga som premium-tillägg eller via ytterligare prenumerationsplaner. Detta innebär att din månatliga hosting-räkningen kan bli betydligt högre än planerat.

Enligt forskning som samlats in av SoftwareFindr, överträffar Kinsta Media Temple när det gäller vad du får för dina pengar, användarvänlighet och kundsupport. Detta är alltså utöver funktioner och funktionalitet, 

Stapeldiagram som visar att Kinsta överträffar Media Temple när det gäller valuta för pengarna, användarvänlighet och kundsupport

MyKinsta: En instrumentpanel som är bättre än konkurrenternas

Som många andra traditionella hostingleverantörer ger Media Temple sina användare valet mellan att använda cPanel eller Plesk i de flesta planerna. Hos Kinsta var vi inte nöjda med dessa grundläggande kontrollpaneler, och därför byggde vi vår egen anpassade användarportal från grunden.

MyKinsta fick det högsta Ease of Admin-betyget i sin kategori på G2, den världsledande webbplatsen för programvaro-översyn.

MyKinsta´s instrumentpanel är utformad speciellt för webbplatshantering på WordPress och ger dig ett rent, intuitivt gränssnitt och full kontroll över varje aspekt av dina webbplatser:

Instrumentpanelen MyKinsta.
Instrumentpanelen MyKinsta.

Låt oss ta en titt på några av de kraftfulla funktionerna som gör MyKinsta´s instrumentpanel så användbar:

  • Snabb tillgång till phpMyAdmin och en knapp för att ändra ditt databas-lösenord.
  • Premium Amazon Route 53 DNS ingår, så att du direkt kan hantera dina DNS-poster.
  • CDN-integrering med ett klick för att göra webbplatsen snabbare.
  • En inbyggd Cloudflare-integrering med optimerade inställningar för att skydda och öka prestandan på din webbplats utan att det krävs en separat Cloudflare-prenumeration.
  • Detaljerade insikter och analyser, inklusive bandbredds- och besöksdata, data för prestandaanalys, CDN-användning och insikter samt cache-HIT- och MISS-förhållande.
  • Sök och ersätt-verktyg för att göra massuppdateringar på din webbplats.
  • Enklicks-växling mellan PHP-versioner, och möjlighet att starta om PHP när det behövs.
  • Hantering av webbplatsomdirigering.
  • Möjlighet att snabbt rensa webbplats-cachen via instrumentpanelen.
  • Iscensättnings-miljöer med ett klick.
  • Funktioner för att omvandla iscensättnings-platser till live och återställa säkerhetskopior till iscensättning, samt alternativ för att snabbt säkerhetskopiera din webbplats.
  • Möjlighet att öka inloggningssäkerheten genom att lägga till dina SSH-nycklar på instrumentpanelen.
  • IP-deny-verktyg för att enkelt blockera IP-adresser.
  • New Relic-integrering (licens krävs) för att få detaljerade insikter och resultatstatistik.
  • WordPress felsökningsverktyg för visning av varningar, fel och meddelanden på din webbplats.
  • Enkelt lösenordsskydd för din miljö.
  • Gratis enklicks Let´s encrypt SSL-certifikat, och ett alternativ för att importera ditt eget tredje parts-SSL.
  • Kinsta stöder PHP 7.4, som är den snabbaste och säkraste versionen.
  • Vi erbjuder sex typer av säkerhetskopior: kostnadsfri automatisk / daglig, tillval varje timme, manuell, system-genererad, nedladdningsbar, och externa säkerhetskopior som automatiskt skickas till din Amazon S3 eller Google Cloud-lagring.
  • Kinsta tillhandahåller en webbplatsläknings-funktion.
  • Vi erbjuder en kostnadsfri iscensättnings-miljö och enklicks-SSL med vår Let´s encrypt-integrering i varje plan.
  • Alla webbplatser på Kinsta levereras med en kostnadsfri enklicks iscensättnings-miljö.
  • Kinsta erbjuder en förstklassig flerspråkig support dygnet runt för alla kunder.
  • Kinsta har ett mycket attraktivt dotterbolags-program med återkommande provisioner.

Men lita inte bara på vårt ord. Pröva själv! Genom att skapa ett kostnadsfritt konto kan du testa MyKinsta´s instrumentpanelen och utforska dess gränssnitt och verktyg, för att se vad som gör den så överlägsen de andra portalerna och instrumentpanelerna.

Vi bryr oss om våra kunders åsikter och uppskattar deras feedback. Faktum är att många av MyKinsta´s funktioner har inspirerats direkt av feedback från våra kunder. Vi lyssnar aktivt på kundförfrågningar, och letar alltid efter förbättringar som bidrar till att göra ditt liv mer produktivt.

Optimized for WooCommerce and Easy Digital Downloads

Kinstas plattform är optimerad för att effektivt hantera de komplexa krångligheter och unika utmaningar som följer med att hantera e-handels-webbplatser. Våra hostinglösningar kan bidra till att öka hastigheten och prestandan hos din WooCommerce- eller Easy Digital Downloads-butik.

Vi gör detta på en mängd olika sätt, bland annat:

  • Vi exkluderar vissa sidor som inte ska cachelagras, till exempel ”mitt konto”, kassa och kundvagnssidor.
  • Vi levererar sidcachelagring på servernivå med specifika regler som möjliggör EDD- och WooCommerce-funktionalitet.
  • Som standard förbipasseras cachen för användare när ”edit_items_in_cart” eller ”woocommerce_items_in_cart cookie” upptäcks. Allt för att leverera en smidig och sömlös utchecknings-process.

Media Temple erbjuder självhanterade e-handels-tjänster, men inga specifika funktioner som syftar till WooCommerce eller Easy Digital Downloads användare på sin delade planer och WordPress-hostade planer.

E-handels-användare hänvisas istället till antingen VPS-planer eller hanterade planer för Amazon Web Services (AWS). För specifika detaljer eller prisinformation måste du höra av dig till Media Temple-teamet.

Det är även viktigt att komma ihåg att när det gäller online-skyltfönster, är hastigheten väldigt viktig. Kinsta är den snabbaste WordPress-hosten som finns, och ser till att prestanda aldrig är ett bekymmer.

Varje år genomför och publicerar Review Signal ett prestanda-test av några av de mest populära hosting-leverantörerna i branschen. Kinsta har uppnått ”top tier” prestanda fem år i rad!

Låt oss ta en titt på hur det gick för Media Temple jämfört med Kinsta i den senaste omgången som båda hostarna deltog i. Både Kinstas och Media Temples hanterade WordPress-affärsplaner granskades. Review Signal skapade identiska dummy webbplatser med varje leverantör för att genomföra testerna.

Riktmärken för webbprestanda

WebPageTest.org användes för att mäta den totala laddningstiden för varje hosting-leverantör i sekunder, med de tester som utfördes på 11 olika geografiska platser:

KinstaMedia Temple
Dulles0,771,064
Denver0,5450,608
Los Angeles0,9470,901
London1,1511,341
Frankfurt1,7071,925
Mauritius4,4666,576
Singapore2,1652,164
Shanghai22,7722,061
Tokyo2,1141,811
Sydney1,7852,071
São Paulo1,8482,118

Kinsta vinner över Media Temple i 7 av de 11 testerna.

För övervakningstesterna för drifttid användes UptimeRobot och StatusCake. Kinsta fick en perfekt poäng av Uptime Robot, och nästan perfekt av StatusCake. Media Temple nådde inte 100% på något av testerna:

KinstaMedia Temple
Uptime Robot100%99,97%
StatusCake99.98%99,6%

Härnäst kommer Blitz.io´s test, som testade 1 till 3.000 användare på 60 sekunder för att bedöma cachelagrings-systemets prestanda på varje webbplats:

KinstaMedia Temple
Begäranden81 38644 310
Fel333 581
Timeout0450
Genomsnittliga träffar per sekund1 356739
Genomsnittlig svarstid84249
Snabbaste svarstid84 ms189 ms
Kortaste svarstid86 ms676 ms

Som du ser överträffade Kinsta Media Temple med bred marginal. Vi hade nästan inga fel och inga timeouts. Dessutom hade vi snabbare svarstider.

Load Storm-testerna skalas från 500 till 5 000 användare under 30 minuter, med peaken efter 10 minuter:

KinstaMedia Temple
Totalt Antal förfrågningar671 665775 277
Totalt antal fel4734 144
Topp RPS528,38616,05
Genomsnittlig RPS373,15430,71
Svarstid för topp (ms)9 99115 334
Genomsnittlig svarstid (ms)285761

Som du ser hade Kinsta betydligt färre fel och en snabbare svarstid hela vägen. När det gäller WordPress-prestanda är Kinsta ett överlägset alternativ till Media Temple.

Kodgranskningsverktyg

Kinsta är Utvecklarvänligt

Många av Kinsta´s gruppmedlemmar är utvecklare, så vi förstår vikten av utvecklarvänliga verktyg. Det är därför vi skapar alla våra produkter med utvecklare i åtanke.

Med Kinsta som Din WordPress-host får du tillgång till funktioner som hjälper till att förbättra arbetsflödeseffektiviteten och produktionen. Dessa funktioner ger dig full kontroll och erbjuder funktioner du inte nödvändigtvis skulle få med Media Temple, inklusive:

  • Obegränsad åtkomst till webbplatsens kritiska filer.
  • Git- WP-CLI och SSH-åtkomst ingår, oavsett din plan.
  • Iscensättnings-miljöer med ett klick i alla planer.
  • Fem typer av säkerhetskopior: kostnadsfri automatisk / daglig, per timme, manuell, system-genererad, och nedladdningsbar. För sina hanterade WordPress-planer erbjuder Media Temple endast dagliga säkerhetskopior med en storleksgräns på 1 GB. Alla andra typer av säkerhetskopieringar kommer att behöva utföras manuellt via FTP.
  • Tillgång till Redis-tillägget för snabbare databasprestanda. Media Temple har inga specifika tillägg för dessa ändamål.
  • Möjligheten att ladda din webbplats över omvänd proxy. Media Temple gör endast detta tillgängligt för VPS och dedikerade planer. Dess hanterade WordPress-planer stöder inte HTTP / 2-anslutningar överhuvudtaget.
  • Hos Kinsta kan du köra en annan PHP-version för varje live och iscensättnings-webbplats, och du kan växla din PHP-version med ett enda klick. Media Temple gör det möjligt för sina användare att byta PHP-versioner via cPanel eller Plesk, men processen är inte lika enkel eller snabb.
  • Inlägg- och sidrevideringar är aktiverade som standard på Kinsta.

En annan viktig skillnad vi vill ta upp handlar om SSL-certifikat. Till skillnad från Kinsta inkluderar Media Temple inte SSL-certifikat i de flesta planerna. Det ingår visserligen i Professional WordPress-planerna men bara om du väljer fakturering varje år.

Media Temple erbjuder SSL-standardcertifikat, från 75 USD per år för en enda domän. SSL-certifikat för flera domäner och Wildcard kan inte installeras på hanterade WordPress-planer.

Kinsta erbjuder däremot ett kostnadsfritt enklicks-SSL med vår Let´s encrypt- integrering i varje plan. Du har även möjlighet att importera ditt eget certifikat. Du kan aktivera HTTPS och importera ditt SSL-certifikat direkt från MyKinsta´s instrumentpanel.

Utveckla lokalt med DevKinsta

Utvecklare och agenturer kan nu ta del av Kinsta’s lättanvända (men kraftfulla) verktyg för lokal utveckling, DevKinsta. Med DevKinsta kan du starta WordPress-webbplatser med en fullständig hosting-stack och SSL-stöd på din lokala dator med endast några klick.

Utveckla lokalt och flytta skapelsen till Kinsta med DevKinsta.
Utveckla lokalt och flytta skapelsen till Kinsta med DevKinsta.

DevKinsta är helt integrerat med MyKinsta och Kinsta’s hosting-plattform, vilket innebär att du kan utveckla lokalt och skicka uppdateringar direkt till en iscensättningsmiljö på Kinsta! Media Temple har ingen integrering med ett lokalt WordPress-utvecklingsverktyg, vilket innebär att det inte finns något sätt att klona och flytta WordPress-webbplatser för Media Temple-kunder. Om du är en upptagen frilans- eller agenturs-utvecklare kan DevKinsta’s avancerade funktioner och MyKinsta-integreringen spara väldigt mycket tid.

Kostnadsfritt verktyg för prestandaövervakning

WordPress är ett dynamiskt CMS, vilket innebär att det ständigt kör PHP-kod i bakgrunden. Beroende på ditt tema och din plugin-konfiguration finns det en risk att din webbplats får en uppsvälld och ineffektiv kod.

Det är där APM-verktyg (Application Performance Monitoring) kommer in i bilden. En APM övervakar begäranden till din webbplats och spårar olika mätvärden som externa API-förfrågningar, databasfrågor, PHP-körningstid och mer. Denna information gör att du snabbt kan felsöka och upptäcka flaskhalsar i prestandan.

Alla Kinsta-planer inkluderar ett kostnadsfritt specialbyggt APM-verktyg som kan nås direkt i MyKinsta-instrumentpanelen. Kinsta APM ger dig viktiga WordPress-prestandainsikter utan att det krävs dyra tredjepartsabonnemang på andra APM-tjänster.

Lär dig hur du använder Kinsta APM för att felsöka en WooCommerce-webbplats.

  • Långsamma WordPress-plugins och teman.
  • Långa anrop till externa API:er och domäner.
  • MySQL-databasfrågor som inte är optimerade.

Media Temple’s planer inkluderar inget APM-verktyg, vilket gör det mycket svårt att snabbt felsöka prestandaproblem på din WordPress-webbplats.

Översikt över funktionsjämförelse

KinstaMedia Temple
PrissättningPlaner startar på $ 35/månadPlaner startar på $ 20/månad
Pengarna-tillbaka-garanti30 dagar30 dagar
Plan-nivåer10 (ej inklusive anpassad)8 (2 för hanterad WordPress-hosting)
Premium support dygnet runtAlla planerVaries by plan
Core Infrastructure (GCP)Same across all plans (GCP)Varies by plan (AWS)
Cloudflare BrandväggX
SSH AccessAlla planerVarierar beroende på plan
Globala datacenter35 platser1 platser
Kontinenter51
BandbreddsgränserInga gränser (inom AUP)Varierar beroende på plan
Container-teknik100% resursisolering på alla planerInte angivet
Fria migreringarAlla planerX
Iscensättnings-miljöAlla planerAlla planer
PHP-versionerPHP 7.4, 8.0, 8.1PHP 5.6, 7.2
Växla PHP-motorEnklicksändring i instrumentpanelenAnvändare kan växla PHP-versioner i cPanel eller Plesk
Kostnadsfritt CDN200+ PoPs (Alla regioner)Varierar beroende på plan (10 regioner)
Kostnadsfritt SSL-certifikatAlla planerVarierar beroende på plan
Gratis DDoS-skyddX
Övervakning av drifttidAlla planerPremium-tillägg
Kostnadsfritt APM-verktygKinsta APMInte angivet
Gränser för resurserEndast begränsad av PHP-bearbetareVarierar beroende på plan
Support för flera webbplatserPro planer och högreX
Automatisk MySQL-databasoptimering varje veckaX
IP GeolokaliseringX
Support för omvänd proxyVPS-planer
Tillägg till RedisX
New Relic (licens krävs)Endast på hanterade AWS-planer
Flerspråkig instrumentpanelEngelska, spanska, tyska, nederländska, portugisiska, italienska, franska, svenska, danska, japanskaInte angivet

Det är även värt att nämna att Media Temple har en lång lista över begränsningar och funktioner som inte stöds i sin stödförklaring. Detta inkluderar installation av skript, appar och SSL-certifikat från andra företag.

Fria migreringar

En annan central aspekt som skiljer Kinsta från Media Temple är migreringarna. Kinstas expertteam hanterar hela migreringsprocessen åt dig, vilket eliminerar behovet för dig att hantera komplex teknik eller riskera att förlora kritiska data.

Faktum är att vi erbjuder ett obegränsat antal kostnadsfria migreringar från Media Temple! Våra problemfria migreringar erbjuder en smidig, sömlös process, oavsett om du flyttar en enda webbplats eller 100! 

För att komma igång, är det enda du behöver göra att fylla i vårt formulär för begäran om webbplats-migrering. Sedan kommer vårt team att kontakta dig för att schemalägga en tid som skapar minimalt med driftstopp och störningar. Du kan även enkelt spåra migreringsstatusen via MyKinsta´s instrumentpanel.

Trustpilots logotyp

Kinsta är den bästa WordPress hostingen jag har haft hittills. De är snabbt hjälpsamma, lätta att jobba med, och har stor kunskap om vad de gör. Plus att deras servrar är supersnabba!

Detta är helt annorlunda än den migreringsupplevelse du kan förvänta dig som användare av Media temple. Media Temple erbjuder inte kostnadsfria migreringar från andra hosting-leverantörer.

Om du vill att dess team ska utföra en migrering åt dig måste du betala en avgift för tillägget för tjänsten (150 USD per webbplats) eller köpa ett prenumerationsplan för Avancerad support (199 USD per månad).

Hos Kinsta kommer våra WordPress-experter att migrera din webbplats(er) för dig utan kostnad, vilket sparar både tid och pengar.

Expertsupport

Hos Kinsta spelar det ingen roll vilken plan du har eller vilken tid på dagen det är. Våra kunder kommer alltid först. Våra experter är tillgängliga dygnet runt och behandlar alltid varje fråga som en uppdragskritisk prioritet.

Vi använder Meddelande-plattformen Intercom för att säkerställa att vår kommunikation är så bekväm som möjligt. Dessutom loggar vi alltid diskussioner, så du kommer aldrig behöva upprepa dig för våra agenter.

Kinsta-supporten är inte bara bekväm, den är även otroligt snabb. Faktum är att vår genomsnittliga initiala svarstid är under två minuter!

Våra snabba svar är inte lågkvalitativa heller. Kinstas WordPress-experter ger alltid kunniga råd och bra vägledning. Det är anledningen till att våra kundsupportbetyg är så höga.

Under de senaste två åren, lämnade nästan alla våra kunder en chattsupport-session glada och nöjda:

Kinstas betygsdiagram över support för WordPress-hosting.
Kinstas betygsdiagram över support för WordPress-hosting.

Kinsta erbjuder även en flerspråkig kundsupport, inklusive en kunskapsbas med resurser som finns på 10 språk.

Trustpilots logotyp

Om du precis som oss, har problematiska högtrafikerade webbplatser, kommer du att älska deras migreringstjänst. De tog hand om allt och har även identifierat några strulande plugins som hade installerats av tidigare medlemmar i vårt team. En migrering av den här storleken skulle jag ha fått tillbringa timmar med utan deras hjälp.

Media Temple erbjuder inte samma nivå på supporten, åtminstone inte utan en avgift. Det erbjuds nivåindelade supportalternativ, med Advanced Support-prenumerationstjänster tillgängliga för $ 199 per månad.

Trygg och säker

På Kinsta anser vi att säkerhetsfunktioner är en stapelvara i tillförlitliga hostingtjänster. Det är därför vi vidtar aktiva och passiva åtgärder för att hålla din webbplats säker och skyddad från skadliga inkräktare.

Alla webbplatser på Kinsta skyddas automatiskt av Cloudflares brandvägg, som inkluderar ett kostnadsfritt DDoS-skydd. Med vår Cloudflare-integrering får du fördelarna med förbättrad säkerhet och prestanda utan att du behöver konfigurera ditt eget Cloudflare-konto.

Kinsta övervakar din webbplats varannan minut för drifttid, och sätter programvarubaserade begränsningar på plats. Vi kan upptäcka DDoS-attacker när de inträffar, och stoppa skadlig kod från att invadera vårt nätverk.

Några av de avancerade säkerhetsfunktionerna som vi erbjuder i våra planer inkluderar:

  • Cloudflare brandvägg med DDoS-skydd
  • Stöd för tvåfaktorsautentisering
  • Isolerade LXC-containers
  • Kostnadsfritt SSL-certifikat med ett klick
  • Automatiserade säkerhetskopior i alla planer
  • Självläkande PHP
  • Fri säkerhetsgaranti
  • Endast stöd för krypterade SFTP- och SSH-anslutningar (ingen FTP)

Vi agerar alltid snabbt och kommunicerar tydligt. Om vi får ett meddelande om ett säkerhetsproblem på din webbplats informerar vi dig direkt så att du kan uppdatera dig om nästa steg. Dessutom, fixar vi problemet kostnadsfritt, om något händer med din webbplats.

Tyvärr ingår inte denna grad av högnivåsäkerhet i alla Media Temple-planer. Om du exempelvis vill utnyttja en brandvägg för webbprogram (WAF) måste du köpa tillägg till säkerhetspaket eller köpa det som en fristående tjänst. Detsamma gäller för katastrofåterställning, skanning och borttagning av skadlig kod samt SSL-certifikat.

Kinsta har en global närvaro

Kinsta har en massiv global närvaro som omfattar 35 datacenter (och ökar ständigt) som spänner över fem kontinenter. Oavsett abonnemang kan du välja ett annat datacenter för var och en av dina webbplatser kostnadsfritt.

Kinstas nuvarande platser inkluderar:

  • Changhua County, Taiwan
  • Hong Kong
  • Tokyo, Japan
  • Osaka, Japan
  • Seoul, South Korea
  • Mumbai, India
  • Delhi, India
  • Jurong West, Singapore
  • Jakarta, Indonesia
  • Sydney, Australia
  • Melbourne, Australia
  • Warsaw, Poland
  • Hamina, Finland
  • Madrid, Spain
  • St. Ghislain, Belgium
  • London, United Kingdom
  • Frankfurt, Germany
  • Eemshaven, Netherlands
  • Zurich, Switzerland
  • Milan, Italy
  • Paris, France
  • Tel Aviv, Israel
  • Montréal, Canada
  • Toronto, Canada
  • São Paulo, Brazil
  • Santiago, Chile
  • Council Bluffs, Iowa, USA
  • Moncks Corner, South Carolina, USA
  • Ashburn, Virginia, USA
  • Columbus, Ohio, USA
  • Dallas, Texas, USA
  • The Dalles, Oregon, USA
  • Los Angeles, California, USA
  • Salt Lake City, Utah, USA
  • Las Vegas, Nevada, USA

När det gäller datacenter, har Media Temple verkligen ingen chans. Det har bara servrar i Kalifornien.

Turboladda Ditt innehåll leverans med Kinsta CDN

Alla Kinsta-planer inkluderar ett kostnadsfritt Content Delivery Network (CDN) via vår Cloudflare-integrering. Detta är ett premium HTTP/3-aktiverat CDN, för en blixtsnabb leverans av ditt innehåll över hela världen.

Vår innehållsleveransarkitektur är skräddarsydd för hög genomströmning och låg latens. Du kan aktivera Kinsta CDN (Hur man aktiverar Kinsta CDN på sin WordPress-webbplats) direkt från din MyKinsta-instrumentpanel. Efter detta kommer ditt innehåll att levereras och cachelagras från datacenter i över 200 städer runt om i världen. Detta sträcker sig över alla större regioner, inklusive Nordamerika, Europa, Asien, Australien, Sydamerika och Afrika.

Media Temple inkluderar inte ett globalt CDN i sina planer. Den funktionen är endast tillgänglig som en del av dess Security Pack-tjänst ($ 19 per månad för en enda webbplats), eller som en fristående funktion (för ytterligare $ 10 eller $ 30 per månad).

Bästa Dotterbolags-Programmet i branschen

Hos Kinsta värdesätter vi våra kunder och försöker ständigt överträffa dina förväntningar. Våra nöjda kunder är ofta ivriga att hjälpa oss att sprida budskapet om våra värdefulla produkter och tjänster, vilket har hjälpt oss att bli en av de snabbast växande hanterade leverantörerna av WordPress-hosting.

Vår uppskattning har bidragit till att ge bränsle åt vårt dotterbolags-program— ett av de mest lönsamma dotterbolags-programmen i hosting-branschen. Oavsett om du är en bloggare eller ett Fortune 500-företag, kan du samarbeta med oss för att dra nytta av sann vinstdelning och ta del av våra intäkter.

Kinsta´s dotterbolag kan tjäna mellan $ 50 och $ 500 (beroende på planen) för varje hänvisning. Du får en 10% månatlig återkommande provision för de hänvisade kundernas livstid. Kinsta har en imponerande låg uppsägningsprocent ( 4% ) så detta är en fin möjlighet till att tjäna en passiv inkomst.

Vi kommer inte heller att tvinga dig att hantera några förvirrande eller komplicerade tredjepartsplattformar. Vi har skapat vår egen unika instrumentpanel för dotterbolag för att göra saker rena, enkla och okomplicerade.

Media Temple har också ett dotterbolags-program. Det är dock inte lika öppet om utbetalningarna eller inkomsterna på sin webbplats, bortsett från att de hävdar ”obegränsad intjäningspotential”. Det driver detta program genom ett tredje parts-dotterbolagsnätverk.

Anslut dig till andra som byter till Kinsta

Hos Kinsta motiveras vi av att tillhandahålla den snabbaste, senaste och säkraste tekniken som finns tillgänglig. Det är därför vi alltid är innovativa och utvecklas.

För ytterligare bevis kan du kolla in vår omfattande lista över funktions-uppdateringar! Ingen annan hosting-leverantör släpper nya funktioner, verktyg och integreringar med samma hastighet och frekvens som Kinsta.

Vi är säkra på att vår plattform och tjänst är ett mycket bra alternativ till Media Temple, och vill även att du ska känna dig helt nöjd. Därför erbjuder vi alltid en 30-dagars pengarna-tillbaka-garanti och inga långsiktiga kontrakt.

Om du är redo att ta steget bort från Media Temple och byta till en bättre hosting-leverantör, prova Kinsta riskfritt i 30 dagar!