DreamHost-alternativ: Fördelarna med att välja Kinsta

Om du letar efter ett DreamHost-alternativ, är Kinsta ett bra val. Kinstas hostinglösningar drivs uteslutande av Google Cloud´s plattform och är optimerade för snabbhet och prestanda, samt för toppmodern säkerhet. Det finns allt ifrån en specialbyggd instrumentpanel till utvecklarvänliga verktyg. Kinsta har med andra ord allt du behöver hos en hanterad WordPress-host!

Introduktion

DreamHost erbjuder visserligen WordPress-hosting, men det är inte dess specialitet. DreamHost är en allmän hosting-leverantör som är känd för delad hosting och VPS på dedikerade planer.

Förutom att de har betydligt färre datacenter saknar DreamHost även de innovativa tekniker och den hastighetsoptimerade infrastrukturen som Kinsta-plattformen erbuder. Det känns därför rimligt att vi ofta får förfrågningar från missnöjda kunder som söker ett bättre DreamHost-alternativ.

Många av dessa människor är intresserade av att veta vad som gör Kinsta unikt. Vi besvarar gärna den frågan här. Vi ska förklara vad som gör Kinsta så kraftfullt, och diskutera de största fördelarna med att ha Kinsta som sin WordPress-host!

Hur Kinsta fungerar jämfört med Dreamhost

Innan vi går in i detaljerna när det gäller Kinsta vs DreamHost, ska vi ta en titt på några av de viktigaste skillnaderna mellan dessa två hosting-plattformarna.

Kinsta är till att börja med den högst rankade hanterade WordPress-hosten på G2, världens ledande webbplats för granskning och jämförelse av programvara:

#1 WordPress Hostingleverantör av G2

Users Love Us G2 award Small Business Leader G2 award Best Relationship G2 award Best Usability G2 award Easiest Admin G2 award

Några andra viktiga skillnader mellan Kinsta och DreamHost är:

  • Kinsta är inte en allmän hosting-leverantör som DreamHost. Vi är specifika för WordPress och vårt team består av erfarna ingenjörer.
  • Kinsta har varit den snabbaste WordPress-hosten i 5 år i rad (oberoende mätningar).
  • Vi har 24 datacenter över hela världen, medan DreamHost endast har 2, som båda är baserade i USA.
  • Kinsta erbjuder premiumsupport dygnet runt till alla kunder, oavsett abonnemang. DreamHost begränsar sitt live chat-stöd till kontorstid.
  • Till skillnad från DreamHost, inkluderar alla Kinsta´s planer ett kostnadsfritt Content Delivery Network (CDN) och ett kostnadsfritt premium DNS.
  • Alla Kinsta-abonnemang innefattar Google Cloud Firewall.
  • Kinsta arbetar med Google Clouds globala premiumnätverk.
  • Kinsta inkluderar kostnadsfria, människo-hanterade webbplatsmigreringar i alla våra planer. DreamHost tvingar dig att hantera migreringen själv via ett plugin eller att betala $ 99 för en migreringstjänst.
  • Alla planer på Kinsta inkluderar övervakning av drifttid. DreamHost erbjuder endast funktioner för drifttidsövervakning via pluginet Jetpack.
  • Kinsta inkluderar en kostnadsfri trygghets-garanti i alla planerna, medan DreamHost tar en avgift på $199 för dess anti-malware-tjänst.
  • Kinsta utför automatisk MySQL-databasoptimering på alla webbplatser varje vecka för att säkerställa bättre prestanda. Databasoptimering erbjuds endast som en premiumtjänst i DreamHost´s abonnemang.
  • Kinsta tillhandahåller fem typer av säkerhetskopior
  • Till skillnad från DreamHost erbjuder Kinsta verktyg för att ytterligare öka prestandan, inklusive tilläggsintegreringar för Redis och New Relic i alla planer.
  • Kinsta inkluderar funktionen för att ladda din webbplats över omvänd proxy
  • Kinsta tillåter inställningar för multisidor på Pro-planen och uppåt. WordPress Multisides-stöd tillhandahålls inte av DreamHost.
  • DreamHost´s delade planer stöder inte HTTP/2-anslutningar. Alla Kinsta´s planer levereras med HTTP/2-stöd.
  • Kinsta tillhandahåller sex typer av WordPress-säkerhetskopior.
  • Vi tillhandahåller vår specialbyggda, WordPress-specifika instrumentpanel MyKinsta.
  • Vi stöder den senaste, mest säkra och snabbaste PHP 7.4 i alla planer. Den senaste versionen som finns på DreamHost är den föråldrade PHP 7.2.
  • Du får en kostnadsfri iscensättnings-miljö och SSH-åtkomst i alla planer.
  • Kinsta tillhandahåller en platsläkningsfunktion, och övervakar alla webbplatser för upptid 720 gånger per dag.
  • DreamHost tillåter osäkra FTP-anslutningar. Vi stöder endast krypterade och säkra SFTP- och SSH-anslutningar.
  • Kinsta har ett av de mest populära och uppskattade dotterbolags-programmen på marknaden.

Kinsta är Byggt för prestanda och skalbarhet

Om du behöver en WordPress-host som levererar oöverträffad prestanda, är Kinsta ett mycket bra val. Till skillnad från DreamHost, faller kinsta inte in i traditionella hosting-kategorier som delad, VPS, och / eller dedikerad.

Kinstas unika och helt hanterade plattform har ett innovativt tillvägagångssätt för hosting som inte liknar någon annan lösning på marknaden. Hela vår infrastruktur drivs uteslutande av Google Cloud´s plattform och vi använder endast de senaste och bästa teknikerna för att leverera oöverträffad prestanda, hastighet, säkerhet och skalbarhet.

Vi använder LXD-hanterade hostar och LXC-programvarucontainers för varje webbplats som finns på vår plattform. Detta innebär att varje webbplats har sin egen isolerade container som innehåller alla resurser den behöver, såsom MySQL, PHP, Linux, och Nginx. Alla dina resurser är helt isolerade, så till skillnad från delad hosting, är integriteten aldrig ett bekymmer.

Förutom att dina webbplatser förblir skyddade, hostar Kinsta dina MySQL-databaser på localhost  istället för en överbelastad fjärrserver. Resultatet är snabbare laddningstider och snabbare sökfrågor.

Oavsett om du stöter på oväntade toppar eller plötsliga trafikökningar, kan våra servrar hantera detta. Kinsta´s infrastruktur för automatisk skalning gör det enkelt att uppgradera eller nedgradera när du behöver.

Kinsta använder även beräkningsoptimerade C2-maskiner, vilket gör det möjligt för våra kunder att se betydande förbättringar i genomsnittliga svarstider. Beroende på vilken typ av webbplats du har kan Kinsta hjälpa dig att se en hastighetsförbättring på mellan 20 och 300 %, bara genom att du migrerar till vår plattform!

När det gäller hastighet och prestanda har många klienter upptäckt att Kinsta överträffar alla andra hosting-leverantörer:

Deras säkerhet är också top-notch. De kommer att städa upp din webbplats åt dig … men jag kan nästan garantera att det aldrig kommer behövas.

Vissa människor dras till DreamHost på grund av dess rabatterade priser. Men även om delade planer kan vara billigare, saknar de funktioner och verktyg för högtrafikerade webbplatser. Även DreamHost’s hanterade hosting, DreamPress, är mycket begränsad inom viktiga områden som CDN, säkerhetskopior, och support.

MyKinsta: En instrumentpanel som är bättre än konkurrenternas

Vi på Kinsta vill göra allt vi kan för att göra hanteringen av din webbplats enkel och okomplicerad. Det är därför vi specialbyggde MyKinsta, vår användarportal som är speciellt utformad för webbplatshantering på WordPress:

Instrumentpanelen i MyKinsta
Instrumentpanelen i MyKinsta

Låt oss ta en titt på några av de viktigaste funktionerna som gör MyKinsta´s instrumentpanel så bra:

  • Det ingår premium Amazon Route 53 DNS. Detta gör att du kan hantera dina DNS-poster direkt i instrumentpanelen.
  • CDN-integrering med ett klick.
  • Detaljerade insikter och analyser, inklusive bandbredds- och besöksdata, data för prestandaanalys, CDN-användning och insikter samt cache-HIT- och MISS-förhållande.
  • Sök-och-ersätt-verktyg för att utföra massuppdateringar.
  • Enklicksfunktion för växling av PHP-versioner direkt från din instrumentpanel, samt alternativet att starta om PHP när detta behövs. DreamHost låter dig inte byta PHP-versioner från instrumentpanelen.
  • Hantering av webbplatsomdirigering.
  • Möjlighet att rensa platscache inom instrumentpanelen.
  • Iscensättnings-webbplats kan skapas med endast ett klick.
  • Funktioner för att omvandla iscensättnings-webbplatser till live och återställa säkerhetskopior till iscensättning. Med DreamHost kan du endast återställa säkerhetskopior till live-webbplatser.
  • Möjlighet att öka inloggningssäkerheten genom att lägga till dina SSH-nycklar på instrumentpanelen.
  • IP-Deny-verktyg för enkel IP-adress-blockering.
  • New Relic-integrering ingår. Detta stöds inte på DreamHost´s delade planer.
  • Felsökningsverktyg för WordPress.
  • Funktionen Let´s Encrypt med ett kostnadsfritt SSL-certifikat med ett enda klick, samt alternativet att importera egna.
  • Flerspråkig instrumentpanel som finns på 10 språk: engelska, italienska, spanska, franska, japanska, svenska, tyska, portugisiska, danska och nederländska.

Lita dock inte bara på vårt ord. Vi är så stolta över vår instrumentpanel att vi uppmanar dig att prova själv. Skapa bara ett kostnadsfritt konto och kolla in gränssnittet och det stora urvalet av verktyg för att se själv vad som gör MyKinsta´s instrumentpanel så unik!

Många av MyKinstas funktioner är direkta resultat av våra klienters feedback. Vi lyssnar alltid på förfrågningar och försöker lära oss av feedbacken. Om det finns ett sätt att förbättra vår instrumentpanel och göra allas liv mer produktiva, kan du räkna med att vi gör de ändringar som krävs.

Optimerad för WooCommerce och Easy Digital Downloads

Vi på Kinsta är väl insatta i de unika utmaningar som det innebär att hantera webbplatser för e-handel. Därför har vi optimerat vår plattform så att du aldrig behöver oroa dig för hastigheten och prestandan hos din WooCommerce- eller Easy Digital Downloads-butik.

Vi använder en mängd olika metoder för att säkerställa blixtsnabb prestanda för dina onlinebutiker, inklusive:

När det gäller online-skyltfönster, är hastigheten en kritisk prioritet. När du använder Kinsta som din hanterade WordPress-host är detta aldrig ett bekymmer eftersom vi kör på det snabbaste nätverket som finns.

Faktum är att Review Signal har ett årligt prestandatest av några av de mest populära hosting-leverantörerna. Fem år i rad har Kinsta uppnått ”top tier”-prestanda!

I den senaste omgången testades även DreamHost’s DreamPress Pro plan ($ 80/månad). Så vi kommer att jämföra detta nedan med Kinsta´s business-plan ($ 60/månad).

Riktmärken för webb-prestanda (Pro-planer)

För sina prestanda-tester, har Review Signal skapat identiska WordPress dummy- webbplatser med samma plugins installerade (med undantag för eventuella verktyg som behövs för varje leverantörs specifika cachelagrings-mekanismer).

WebPageTest.org användes för att mäta den totala laddningstiden i sekunder på 11 olika geografiska platser. Låt oss ta en titt på resultaten:

KinstaDreamHost
Dulles0.5520.432
Denver1.0191.164
Los Angeles0.7890.895
London0.9830.788
Frankfurt1.0490.891
Mauritius2.2572.84
Singapore1.6962.073
Mumbai2.0342.379
Tokyo1.2281.648
Sydney1.6322.38
São Paulo1.3341.099

Som ni ser, vann Kinsta över DreamHost i 7 av de 11 testerna.

För testningen av drifttidsövervakning användes två tjänster: UptimeRobot och StatusCake. Hos båda dessa tjänster, hade Kinsta en perfekt drifttid, medan DreamHost hamnade under 100%:

KinstaDreamHost
Uptime Robot100%99.86%
StatusCake100%99.79%

Nu tar vi oss till testet Load Impact, som användes för att avgöra om varje webbplats cachelagrade från förstasidan och bedöma cachelagringssystemets prestanda:

KinstaDreamHost
Begäranden602,521561,713
Fel00
Överförda data (GB)33.4931.35
Topp för laddningstidens medelvärde (sekunder)6081,110
Topp för genomsnittlig bandbredd (Mbps)571486
Topp för genomsnittligt antal begäranden/Sek1,2201,040

Trots att fler förfrågningar och data överfördes, överträffade Kinsta DreamHost när det kom till den genomsnittliga laddningstiden.

Load Storm-testerna användes för att simulera riktiga användare som besökte webbplatsen:

KinstaDreamHost
Totalt Antal förfrågningar538,858519,329
Totalt antal fel105338
Topp RPS408.67566.62
Genomsnittlig RPS297.70288.52
Topp för Svarstid(ms)2,37215,180
Genomsnittlig svarstid (ms)440689

Inte nog med att Kinsta har betydligt färre fel än DreamHost, men vi hade även en snabbare svarstid. När testet skalades upp, visade DreamHost ökade svarstider och felfrekvenser. 

Code Review Tools

Kinsta är utvecklarvänligt

Många av Kinsta´s teammedlemmar är utvecklare. Detta gör att allt vi skapar, från vår anpassade instrumentpanel till våra produkter och verktyg, är byggt med utvecklare i åtanke.

Vi tillhandahåller funktioner och tillgänglighet som bidrar till att förbättra din arbetsflödeseffektivitet. Med Kinsta som din hanterade WordPress-host får du tillgång till en mängd funktioner och verktyg som du inte nödvändigtvis skulle få hos DreamHost, inklusive:

Alla planer hos Kinsta inkluderar övervakning av drifttid. DreamHost, å andra sidan, erbjuder endast funktioner för drifttidsövervakning via pluginet Jetpack.

Översikt över funktionsjämförelse

Låt oss nu ägna en stund åt att granska några av de viktigaste skillnaderna mellan Kinsta och DreamHost:

KinstaDreamHost
PrissättningPlaner börjar på $ 30/månadPlaner börjar på $ 19.95/månad
Pengarna-tillbaka-garanti30 dagar på alla planer97 dagar på delade planer, 30 dagar för DreamPress- planer
Plan-nivåer10 (ej inklusive anpassad)13
Premium support dygnet runtAlla planerEndast chatt under kontorstid
Kärninfrastruktur (GCP)Samma över alla planerVarierar beroende på plan
SSH-åtkomstAlla planerVarierar beroende på plan
Globala datacenter24 platser2 platser
Olika plats för var och en av dina webbplatserX
Kontinent-platser51
NätverkLåg-latens och redundant premium Google plattform-nätverk i alla planerBegränsade transportörer
BandbreddsgränserInga gränser (inom AUP)Ej uppmätt (inom AUP)
Container-teknik100% resursisolering i alla planerInte angivet
Fria migreringarAlla planer$ 149,99 för upp till 5 webbplatser
WooCommerce optimerad infrastrukturX
Automatisk MySQL-databasoptimering varje vecka$19.99
Iscensättnings-miljöAlla planerVarierar beroende på plan
PHP-versionerPHP 7.3, 7.4PHP 5.4-5.6, 7, 7.1, 7.2
Byte av PHP-motorEnklicksändring i instrumentpanelenInte tillgängligt i instrumentpanelen
Kostnadsfritt CDN34 (Alla regioner)Plus- och Pro-planer
Kostnadsfritt Premium DNSAmazon R53X
Kostnadsfritt SSL-certifikatAlla planerAlla planer
Kostnadsfritt Hack-fixAlla planerX
Övervakning av drifttidAlla planerManageWP premium-tillägg, kostnadsfritt för Pro planer (inte över hela världen)
Gränser för resurserEndast begränsad av PHP-bearbetareVarierar beroende på plan
Support för flera webbplatserPro planer och högreX
Ytterligare Säkerhetskopior + frekvens tilläggX
Detaljerad prestandaanalysX
GeoIPInte angivet
Support för omvänd proxyVarierar beroende på plan
Redis-tilläggEndast dedikerat
Elasticsearch-tilläggPlus- och Pro-planer
Stöd för New Relic APMX
Flerspråkig instrumentpanelEngelska, spanska, tyska, nederländska, portugisiska, italienska, franska, svenska, danska, japanskaX

Hos Kinsta tillåter vi endast direkt WordPress-åtkomst från krypterade SFTP-anslutningar (Secure File Transfer Protocol). DreamHost erbjuder visserligen dessa alternativ, men tillåter även osäkra FTP-anslutningar.

Kostnadsfria migreringar

Kinstas team av skickliga experter hanterar hela migreringsprocessen åt dig, så du behöver inte oroa dig för komplex teknik eller att du riskerar att förlora kritiska data.

Kinsta erbjuder ett obegränsat antal kostnadsfria migreringar från DreamHost! För att komma igång behöver du endast slutföra vårt formulär för begäran om webbplatsmigrering. Efter detta kommer vi att kontakta dig direkt för att schemalägga en migreringstid baserat på minimering av driftstopp och störningar. Du kan enkelt spåra migreringsstatusen via MyKinsta´s instrumentpanel. 

Matthew Barby
Matthew Barby

Kunde inte vara lyckligare med min hosting för mina webbplatser via @Kinsta. Det känns som att deras supportteam aldrig sover! Fantastisk service.

Tekniskt sett är migreringar även en kostnadsfri funktion som finns för DreamHost´s användare. Funktionen har dock vissa begränsningar. Detta gäller exempelvis bara om du migrerar till en ny DreamPress-plan, och du måste hantera migreringen själv med hjälp av ett anpassat migrerings-plugin. Om du flyttar från en annat hosting-leverantör eller vill att DreamHost-teamet ska genomföra migreringen kostar det 99 USD.

Kinsta sparar med andra ord både tid och pengar. Vi förväntar oss inte att du ska hantera ineffektiva plugin för migrering. Våra WordPress experter kommer istället att migrera din webbplats (er) för dig utan kostnad.

Expertsupport

Hos Kinsta kommer våra kunder alltid först. Vårt team av ingenjörer och WordPress-experter finns tillgängliga dygnet runt, oavsett din plan. Oavsett om du är en liten blogg eller ett Fortune 500-företag, så behandlar vårt supportteam dig som högsta prioritet.

Hos Kinsta får du inte bara kunnig support, du får även supporten snabbt.

Vår genomsnittliga initiala svarstid är under två minuter!

Våra kundsupportbetyg är bevis på detta. Under de senaste två åren, lämnade fler än 97% av våra kunder en chattsupport-session glada eller nöjda:

Kinstas betygsdiagram för hosting-support på WordPress.
Kinstas betygsdiagram för hosting-support på WordPress.

Kinsta erbjuder även en flerspråkig support, inklusive en kunskapsbas med resurser som finns på 10 språk.

Användargränssnittet är modernt, rent och enkelt att använda. Det får högsta betyg och jag skulle rekommendera detta till alla som letar efter en hosting-lösning.

För att kundsupporten ska gå så snabbt och bekvämt som möjligt använder vi Intercom´s kundmeddelande-plattform. All kommunikation loggas, så du behöver aldrig upprepa dig till nån support-agent.

DreamHost har e-postsupport i alla planer. Det erbjuds visserligen  live chatsupport, men den är endast tillgänglig under kontorstid (Pacific Time), och endast på engelska och spanska.

Tryggt och säkert

Kinsta erbjuder toppmodern säkerhet, så du behöver aldrig oroa dig för integritet eller skydd. Vår infrastruktur använder Google Cloud´s plattform, som gör det möjligt för våra användare att dra nytta av fördelarna med en robust säkerhetsmodell som skyddar gmail och Google Search.

Vi vidtar både aktiva och passiva åtgärder för att skydda dina webbplatser och stoppa ont uppsåt. Förutom att sätta programvarubaserade begränsningar på plats övervakar vår säkra plattform din webbplats varannan minut för drifttid.

Kinsta kan upptäcka DDoS-attacker när de inträffar, och förhindra att skadlig kod infiltrerar vårt nätverk. Våra säkerhetsfunktioner inkluderar:

Om vi varnas för ett säkerhetsproblem på din webbplats kommer Kinsta att meddela dig omedelbart och hålla dig uppdaterad om nästa steg. Vi agerar snabbt och effektivt och ser till att du blir informerad under hela processen.

Vi inkluderar även en säkerhetsgaranti i alla våra planer. DreamHost erbjuder endast en malwareborttagnings-tjänst för $ 199.

Kinsta har en global närvaro

Kinsta har 24 datacenter (och de blir ständigt fler) över hela jordklotet, med en närvaro på fem kontinenter. Oavsett ditt abonnemang ger vi dig möjlighet att välja ett annat datacenter för var och en av dina webbplatser, utan extra avgifter.

Vårt massiva globala fotavtryck gör det enkelt att välja ett datacenter som kommer att ge din webbplats bästa möjliga prestanda. Kinsta´s platser inkluderar:

  • Council Bluffs, Iowa, USA
  • London, Storbritannien
  • Sydney, Australien
  • St. Ghislain, Belgien
  • Changhua County, Taiwan
  • Mumbai, Indien
  • The Dalles, Oregon, USA
  • Ashburn, Virginia, USA
  • Moncks Corner, South Carolina, USA
  • São Paulo, Brasilien
  • Seoul, Sydkorea.
  • Salt Lake City, USA.
  • Frankfurt, Tyskland
  • Jurong West, Singapore
  • Tokyo, Japan
  • Montréal, Kanada
  • Eemshaven, Nederländerna
  • Fredrikshamn, Finland
  • Los Angeles, Kalifornien, USA
  • Hongkong
  • Zürich, Schweiz
  • Osaka, Japan
  • Las Vegas, USA

DreamHost´s datacenter är begränsade till USA. Det finns faktiskt bara två datacenter- platser, en i Virginia, och en i Oregon.

Turboladda din leverans av innehåll med Kinsta´s CDN

Här på Kinsta bryr vi oss verkligen om resultatet av din webbplats. Så förutom den kostnadsfria bandbredden som vi inkluderar i alla våra planer, har vi även ett samarbete med KeyCDN, ett premie HTTP / 2 och IPv6-aktiverat Content Delivery Network (CDN).

Ditt innehåll kommer att levereras och cachelagras från vårt CDN:s 34 pops runt om i världen, och utnyttja en innehållsleverans-arkitektur som byggdes för låg latens och högt dataflöde. Våra platser spänner över alla större regioner, inklusive Amerika, Europa, Asien, Australien, Sydamerika och Afrika!

DreamHost inkluderar den kostnadsfria, grundläggande Cloudflare-planen, som du kan aktivera från instrumentpanelen. Men för att använda de avancerade funktionerna måste du köpa ett Cloudflare Plus- eller Pro-abonnemang. Dessutom har DreamHost delade planer inte stöd för HTTP / 2-anslutningar.

Bästa dotterbolags-programmet i branschen

Kinsta´s ständiga drivkraft för att utvecklas och förbättras har hjälpt oss att bli en av de snabbast växande hanterade WordPress-hostarna. Våra glada kunder hjälper till att sprida ordet om våra produkter och tjänster, vilket är anledningen till att vi är stolta över att kunna erbjuda sann vinstdelning genom vårt dotterbolags-program.

Kinsta har ett av de högst betalande dotterbolags-programmen i hosting-branschen, och gör att vi kan samarbeta med våra kunder så att de kan dela i våra intäkter. Oavsett om du är en bloggare eller en agentur, är detta en fin möjlighet till lite extrapengar.

För varje registrering du hänvisar till Kinsta kan du tjäna mellan 50 och 500 USD (beroende på planen). Dessutom får du en 10% månatlig återkommande provision för de nya kundernas livstid. Kinsta´s kunder har en imponerande låg uppsägningsandel på 4%, så vårt dotterbolags-program är verkligen ett effektivt sätt att tjäna en passiv inkomst.

Dessutom vill vi förhindra att du behöver hantera komplicerade plattformar från tredje part. Det är därför vi har skapat vår egen unika instrumentpanel för våra dotterbolag. 

DreamHost erbjuder visserligen ett dotterbolags-program. Men potentialen till att tjäna pengar är inte på samma nivå. Beroende på planen kan användarna tjäna allt mellan 15 och 200 USD per hänvisning (vilket är mindre än hälften av det vi erbjuder).

Följ med de andra som migrerar till Kinsta

Hos Kinsta brinner vi för att ge våra kunder tillgång till den snabbaste och senaste tekniken. Vi utvecklas och är ständigt innovativa för att överträffa våra kunders förväntningar.

Som bevis, kan du helt enkelt kolla in våra många funktionsuppdateringar! Vi släpper nya funktioner, integreringar och verktyg med en frekvens och hastighet som inte överträffas av någon annan i hosting-industrin.

Vi är stolta över vår plattform, och är övertygade om att även du kommer bli det. Därför erbjuder vi alltid en 30-dagars pengarna-tillbaka-garanti och inga långsiktiga kontrakt.

Om du är redo att ta steget bort från DreamHost och byta till en ny hosting-leverantör, kan du prova Kinsta riskfritt i 30 dagar!