A2 Hosting Alternativ: Fordelene ved at vælge Kinsta

Hvis du leder efter et A2 Hosting-alternativ, har Kinsta dig dækket. Vores unikke, innovative løsning til administreret WordPress-hosting drives udelukkende af Google Cloud Platform. Dette giver os mulighed for at tilbyde en hastighedsoptimeret platform, der er ulig noget andet derude..

Introduktion

A2 Hosting er et generisk webhosting firma, der kan være en budgetvenlig mulighed, hvis du leder efter en startplan. Mens WordPress-hosting er inkluderet i dets tilbud, er det imidlertid ikke en WordPress-specific host. Det er snarere specialiseret i delt, VPS, dedikeret og reseller-hosting.

Dette betyder, at der er nogle grundlæggende forskelle mellem A2 Hosting vs Kinsta, hvilket er vigtigt at vide, når du leder efter den bedst styrede WordPress-hostingudbyder. For at sige det enkelt, understøttes A2 Hosting ikke af de samme innovative teknologier, supportoplevelse og WordPress-optimeret platform som Kinsta tilbyder.

Hver dag hører vi fra frustrerede kunder, der søger et A2 Hosting-alternativ, nysgerrige efter at lære, hvad der gør Kinsta så unik. Det er det vi vil svare på her. Vi diskuterer, hvad der adskiller Kinsta fra andre udbydere såsom A2 Hosting og forklarer de mange fordele ved at bruge os som din administrerede WordPress-host.

Hvordan Kinsta direkte sammenlignes med A2 Hosting

Før vi hopper ind i Kinsta vs A2 Hosting, vil vi først se hurtigt på nogle af de vigtigste forskelle mellem de to.

Vigtigst er det, at Kinsta er den første host, der udelukkende drives af Google Cloud Platform (GCP). Vi bruger Googles førsteklasses netværk til at maksimere hastigheden, sikkerheden og ydeevnen for hvert websted, der hostes på vores platform.

Vi er også den bedst bedømte WordPress-host på G2, verdens førende side til gennemgang og sammenligning af software:

#1 WordPress hostingudbyder fra G2

Lad os nedbryde nogle yderligere forskelle mellem Kinsta vs A2 Hosting:

  • Kinsta er en førende administreret hostingudbyder og er specifik for WordPress. A2 Hosting er en generel host, der tilbyder delt, VPS, dedikerede og forhandler-hostingplaner. 
  • Alle websteder, der hostes på Kinsta, understøttes af stærke Google Cloud C2-servere. A2-hosting-planer udnytter ikke Googles førsteklasses netværk, og de tilbyder heller ikke den forventede hastighed og sikkerhed fra en administreret WordPress-host. For at øge ydeevnen på dit websted anbefaler udbyderen at opgradere til en ‘Turbo Server’.
  • Kinsta har klare, letforståelige planniveauer og pakker til WordPress-hosting. A2 Hostings niveauer og prispakker kan være vanskelige at forstå og vildledende med hensyn til ekstraomkostninger og funktioner.
  • Kinsta leverer en specialbygget online portal kaldet MyKinsta dashboard, som blev oprettet specielt til WordPress-webadministration. Det inkluderer en samling værktøjer med et klik samt detaljeret analyse om dit websted og din brug. A2 Hosting bruger det generiske og undertiden forvirrende cPanel-dashboard til delte WordPress-hostingplaner og Plesk til administrerede WordPress-planer.
  • Kinsta har et unikt system, der automatisk cachelagrer sider på serverniveau, hvilket eliminerer behovet for plugins eller tilføjelsesprogrammer. A2 Hosting bruger sin LiteSpeed ​​Web Cache Manager på Turbo-planer.
  • Kinsta tilbyder en gratis CDN-opsætning med et enkelt klik med alle planer. A2 Hosting tilbyder en gratis Cloudflare CDN, men du skal selv konfigurere den. 
  • Kinsta tilbyder seks forskellige typer backups (automatisk/dagligt, valgfri time, manuel, systemgenereret, downloadbar og ekstern) på hvert plan. A2 Hosting tilbyder kun automatiserede backups via Jetpack på administrerende WordPress-hostingplaner.
  • Kinsta-planer inkluderer alt, hvad du behøver for at maksimere webstedets ydeevne og sikkerhed, inklusive en premium DNS, overvågning af uptime og en firewall drevet af Cloudflare. Hos A2 Hosting leveres administrerede WordPress-planer kun med grundlæggende funktioner via Jetpack. For at udnytte hastighedsforbedrende funktioner skal du opgradere til en Turbo-server.
  • Kinsta leverer ugentlige automatiske databaseopdateringer såvel som en websteds-healing funktion og 720 daglige kontrol af oppetid. De fleste A2 Hosting-planer kræver, at du selv håndterer databaseopdateringer. 
  • Kinsta tilbyder ikke differentieret support. Premium support er inkluderet i hver plan. I modsætning til A2 Hosting består vores supportteam af WordPress-eksperter og ingeniører.
  • Kinsta har 32 datacentre over hele kloden, som er finjusteret til WordPress. For sine administrerede WordPress-planer tilbyder A2 Hosting kun en placering (Michigan). Ustyrede planer har fire steder at vælge imellem (Michigan, Arizona, Singapore og Amsterdam).
  • Kinsta leverer gratis, menneskelig udførte webstedsmigrationer på alle planer.
  • Vi giver en gratis hack-fix garanti for alle dine sider.
  • Der er omvendt proxy-support på alle planer.
  • Kinsta understøtter multisite-opsætninger ud af kassen.
  • Kinsta-infrastrukturen er meget optimeret til WooCommerce-butikker.
  • Kinsta har et meget attraktivt affiliate program med tilbagevendende provision.
  • Du kan prøve Kinsta uden risiko takket være 30-dages pengene-tilbage-garanti.

Prøv det selv med vores gratis MyKinsta dashboard -demo! Registrer din konto for at se den brugervenlige grænseflade og udforske vores forskellige værktøjer.

Kinsta er bygget til ydeevne og skalerbarhed

Fra dag ét blev Kinsta-platformen bygget til ydeevne og skalering. Så du behøver aldrig bekymre dig om, at dine WordPress-sider forbliver online, selv under pludselige trafikstød. Vores unikke og kraftfulde infrastruktur leverer uovertruffen hastighed, support og sikkerhed på alle planer, der ikke passer ind i nogen af ​​kategorierne for traditionel hosting.

Kinsta-planer starter ved kun 35 USD pr. måned og udnytter compute optimized C2 Google Cloud-maskiner, LXD-styrede værter og orkestrerede LXC-softwarecontainere til hvert websted. I modsætning til A2 Hosting tilbyder vi ikke delt hosting. Dette betyder, at du aldrig behøver at bekymre dig om at dele ressourcer på overbelastede servere.

Hvad mere er, hvert WordPress-websted har sin egen isolerede container. Dette har alle de nødvendige software-ressourcer til at køre webstedet, inklusive Linux, Nginx, PHP og MySQL.

Vores platform tilbyder mere end 30 forskellige softwarepakker og PHP-extensions samt skræddersyede Linux-pakker og Nginx-regelsæt for at hjælpe med at maksimere ydeevnen på dit WordPress-websted. Vores skalerbare cloud-infrastruktur giver dig mulighed for nemt at opgradere eller nedgradere.

Ved første øjekast kan startomkostningerne ved A2 Hosting-planer virke som en fordel. For at kunne bruge nogle af ​​de præstationsfremmende funktioner skal du dog opgradere til en af ​​Turbo-serverne, som kun er tilgængelige med bestemte planer.

Selv da er du begrænset til 2 GB båndbredde. Det betyder, at du muligvis også skal betale gebyrer for overdreven båndbredde. Dette inkluderer ikke engang de ekstra omkostninger, du sandsynligvis vil have for at skulle betale for premium-tilføjelser, såsom backup-lagerplads uden for stedet, premium CDN-planer osv.

Med Kinsta drager hver kunde fordel af GCP premium tier-netværket. Som sådan kan det at skifte til Konsta simpelthen hjælpe dig med at se betydelige forbedringer af responstiden, fordi vores servere er finjusteret til WordPress-websteder.

En anden fordel ved at bruge Kinsta som din WordPress-udbyder er vores unikke caching-system, som hjælper med at optimere hastighed og ydeevne og eliminerer behovet for eventuelle caching-plugins. Vi cacher alt på serverniveau og tilbyder en række cachelagringssystemer for at reducere serverbelastning og fremskynde svartider, inklusive Bytecode, Query-cache, Side, CDN-cache og Object-cache.

MyKinsta: Et dashboard, der er bedre end konkurrencen

Når du bruger A2 Hosting til din WordPress-hosting, skal du enten bruge cPanel (delt) eller Plesk (administreret). Hos Kinsta er vi ikke fans af nogen af ​​disse dashboards og mener, at vores kunder fortjener bedre.

Dette er grunden til, at vi byggede vores egen brugerdefinerede brugerportal, MyKinsta-dashboardet, som er optimeret og designet specielt til at gøre WordPress-webadministration så enkel og ligetil som muligt:

MyKinsta dashboardet.
MyKinsta dashboardet.

Nogle af de kraftfulde funktioner, der gør vores MyKinsta-dashboard så fantastisk, som du ikke nødvendigvis får med A2 Hosting-planer, inkluderer:

  • Et-klik-scenemiljøer og muligheden for at gendanne backups til produktion eller scene. 
  • Premium Amazon Route 53 DNS, så du kan administrer dine DNS-poster direkte i dashboardet. 
  • New Relic-integration (licens kræves), når du har brug for at dykke videre i ydeevneproblemer på dit websted.
  • Detaljeret analyse og indsigt, inklusive båndbredde og gæstedata, CDN-brug og -indsigt, data om ydeevneanalyse og cache-HIT- og MISS-forhold. 
  • Gratis CDN-opsætning med et enkelt klik. A2 Hosting inkluderer en gratis Cloudflare CDN, som du skal konfigurere selv. Cloudflare Basic eller Plus CDN’er er kun tilgængelige med visse planer..
  • Et WordPress-fejlfindingsværktøj.
  • Et search and replace tool, så du nemt kan udføre bulk-opdateringer.
  • Et-klik PHP-version, der tænder for alle planer, samt muligheden for at genstarte PHP, når det er nødvendigt. Med A2 Hosting er skift af PHP-version kun tilgængelig via cPanel, hvilket kræver flere trin for at ændre din PHP-version end med Kinsta-et-klik-funktionen.
  • Et dashboard-tværktøj til at rense stedets cache.
  • Gratis et-klik Cloudflare SSL-certifikater og muligheden for at importere dine egne. A2 Hosting tilbyder gratis Sectigo SSL-certifikater, som giver grundlæggende SSL-kryptering, men mangler mange af fordelene ved traditionelle Certificate Authority (CA) udbydere. 
  • Enkel beskyttelse af passwords for dit miljø og muligheden for at styrke login-sikkerheden ved at tilføje dine SSH-nøgler til dashboardet.
  • Et flersproget dashboard, der findes på 10 sprog: engelsk, italiensk, spansk, fransk, tysk, portugisisk, japansk, svensk, dansk og hollandsk.
  • En indbygget Cloudflare-integration med optimerede indstillinger for at sikre og øge ydelsen på dit websted uden behov for et separat Cloudflare-abonnement.

Tag ikke bare vores ord for det. Prøv dashboardet selv med vores MyKinsta demo! Registrer dig blot for en gratis konto for at udforske den brugervenlige grænseflade, værktøjer og funktioner. Lær selv, hvad der gør MyKinsta bedre end traditionelle dashboards som cPanel eller Plesk!

Hos Kinsta værdsætter vi vores kunders feedback og er altid på udkig efter muligheder for at forbedre. Dette er grunden til, at vi regelmæssigt indarbejder de anmodninger og feedback, vi får fra klienter. Hvis der er en måde for os at gøre dit websted eller din hostingoplevelse endnu bedre, kan du garantere, at vi gerne vil undersøge det!

Optimeret til WooCommerce og Easy Digital Download

Kinstas platform er optimeret til e-handelswebsteder, som vi ved kan være særligt krævende og generere en masse cache-omgå dynamiske sideindlæsninger. Heldigvis kan vores hostingplaner og platform hjælpe dig med at øge ydeevnen i dine WooCommerce og Easy Digital Downloads-butikker.

Nogle af de metoder, vi bruger til at levere lynhurtig hastighed til dine onlinebutikker, inkluderer:

  • Ekskluderer sider, der ikke bør cachelagres som standard, inklusive ‘min konto’, checkout og kurv-sider.
  • Omgå automatisk cachen for brugere, når “edit_items_in_cart” eller “woocommerce_items_in_cart cookie” registreres, hvilket i sidste ende sikrer en hurtig, jævn og problemfri checkout-process.
  • Implementering af sidecaching på serverniveau med specifikke regler for at aktivere EDD- og WooCommerce-funktionalitet. 

For at demonstrere, hvor hurtig og imponerende vores platform er, hjælper det med at se på nogle konkrete data. Hvert år udfører Review Signal en årlig præstationsafprøvning med nogle af de mest populære hosts. I fem på hinanden følgende år har Kinsta opnået “top tier” performance!

I den seneste runde af benchmark-anmeldelser blev A2 Hostings administrerede VPS-plan testet. Vi sammenligner det nedenfor med vores Kinsta Pro-plan.

Web Performance Benchmarks (Pro-planer)

Review Signal oprettede identiske WordPress-dummy-websteder med de samme plugins installeret for at udføre sine benchmarktest på nettet. Lad os først se på resultaterne af WebPageTest.org-testen, som blev brugt til at måle (i sekunder) den samlede indlæsningstid på 11 geografiske placeringer rundt om i verden:

KinstaA2 Hosting
Dulles0.520.5
Denver1.0190.82
Los Angeles0.7891.059
London0.9830.929
Frankfurt1.0491.09
Mauritius2.2572.758
Singapore2.6962.46
Mumbai2.0342.308
Tokyo1.2281.657
Sydney1.6322.795
São Paulo1.3341.466

Som du kan se, overgik Kinsta bedre end A2 Hosting i syv af disse tests.

To tjenester blev brugt til at udføre oppetidstest: UptimeRobot og StatusCake. Kinsta fik en perfekt score på begge tests, modsat A2 Hosting:

KinstaA2 Hosting
Uptime Robot100%99.833%
StatusCake100%99.85%

Derefter er Load Impact-testen, som blev brugt til at vurdere cachesystemets ydeevne på hvert sted:

KinstaA2 Hosting
Anmodninger602,521378,227
Fejl076
Data overført (GB)33.4920.67
Peak gennemsnitlig loadtid (sekunder)6084,330
Peak gennemsnitlig båndbredde (Mbps)571235
Peak gennemsnitlige anmodninger/sek1,220526

Selv med flere anmodninger og data overført, slog Kinsta A2 Hosting ud for gennemsnitlig indlæsningstid. Kinsta havde også nul fejl under servering af mange flere anmodninger.

Load Storm-testene blev brugt til at simulere rigtige brugere, der besøgte hvert websted:

KinstaA2 Hosting
Totale anmodninger538,858502,905
Total fejl105296
Peak RPS408.67417.78
Gennemsnitlig RPS297.70279.39
Peak responstid (ms)2,37215,104
Gennemsnitlig responstid (ms)440753

A2 Hosting havde næsten tre gange så mange fejl som Kinsta. Det viste også øgede svartider, efterhånden som testen blev skaleret.

Kinsta er udviklervenlig

Mange af vores teammedlemmer hos Kinsta er udviklere, ingeniører og WordPress-bidragydere. Derfor byggede vi fra dag ét vores platform og værktøjer med udviklere i tankerne.

Når du vælger Kinsta som din administrerede WordPress-hbost, giver vi dig masser af udviklervenlige værktøjer, funktioner og tilgængeligheds-muligheder for at hjælpe med at strømline din arbejdsgang og forbedre din produktivitet. Nogle af disse inkluderer:

  • Ubegrænset adgang til dit websteds kritiske filer, inklusive Git, WP-CLI og SSH-adgang på alle planer. 
  • Et-klik-scenemiljøer til alle planer og en funktion til let at skubbe ændringer fra iscenesættelse til produktion. A2 Hosting tilbyder scenesites gennem Softaculous.
  • Muligheden for at indlæse dit websted via reverse proxy. A2 Hosting tilbyder dette via Websocket, men kun på Turbo-planer. 
  • Seks forskellige typer sikkerhedskopier: automatisk / dagligt, valgfri timebaseret, manuel, systemgenereret, downloadbar og ekstern sikkerhedskopi til Google Cloud Storage eller Amazon S3. For A2 Hosting’s administrerede WordPress-hostingplaner er automatiske sikkerhedskopier tilgængelige via Jetpack. På delte planer leverer den sikkerhedskopierings- og gendannelsestjenester på en “bedste indsats” via sit eget filgendannelsesprogram. 
  • Evnen til at gendanne backups til iscenesættelse såvel som produktion med et enkelt gendannelsesfunktion til backup direkte i MyKinsta-dashboardet. Indstillinger for backup af A2-hosting varierer efter plan. Dens ‘Server Rewind’-backups tilbydes ikke på startplaner.
  • En Redis add-on for hurtigere databaseydeevne. A2 Hosting tilbyder kun support til Redis på VPS og dedikerede planer. 
  • Muligheden for at bruge brugerdefinerede opsætninger som grundfjeld og trellis. A2 Hosting understøtter kun Trellis.
  • Evnen til at køre en anden version af PHP for hvert live- og scenesite og skifte mellem PHP-version med et enkelt klik. A2 Hosting giver dig kun mulighed for at skifte mellem PHP-versioner, hvis du har en delt WordPress-plan med cPanel. 
  • Indlægs- og sideversioner er aktiveret som standard.

Jeg har brugt andre WordPress-hosts, men Kinsta har været den bedste. Mit websted er altid online og hurtigt uden selv at prøve. Jeg har aldrig oplevet problemer med cache som nogle andre administrerende hosts, og jeg er aldrig bekymret for at blive suspenderet for overskridelse af ressourcer som på delte hosts. Deres supportteam er ikke stort, men de har aldrig svigtet mig. De kan være en betydelig investering, men de har været hver en øre værd. Jeg kan ikke anbefale Kinsta nok.

David Wang fra David Wang New Media

Oversigt over funktionssammenligning

At this point, let’s take a moment to review some of the key differences between Kinsta and A2 Hosting:

KinstaA2 Hosting
PrisPlaner starter ved 35 USD pr. månedPlaner starter ved 2.99 USD pr. måned (delt), 11.99 USD (administreret)
Penge-tilbage-garanti30 dage på alle planer30 dage på alle planer
Plan niveauer10 (custom ikke inkluderet)7 (4 delte, 3 administrerende)
Premium 24×7 supportAlle planerAlle planer
Core infrastrukturSamme på alle planer (GCP)Varierer pr. plan
SSH adgangAlle planerAlle planer
Globale datacentre32 lokationer4 (varierer pr. plan)
NetværkLav latens og redundant premium Google Platform-netværk på alle planerBegrænsede udbydere
Båndbredde grænserIngen grænser (med AUP)0.7 GB (delte), 2 GB (administrerede)
Container teknologi100% resource isolation på alle planerVarierer pr. plan
Gratis migrationerAlle planerAlle planer
Staging EnvironmentAlle planerAlle planer
PHP versionerPHP 7.4, 8.0, 8.1PHP 4.4, 5.x, 7.0, 7.1, 7.2, 7.3, 7.4
Skift PHP EngineEt-klik skift i dashboardVarierer pr. Plan
Gratis CDN34 (Alle regioner)Cloudflare
Gratis Premium DNSAmazon R53Anycast DNS
Gratis SSL certifikaterAlle planerAlle planer
Overvågning af oppetidAlle planerIkke oplyst
RescourcegrænserKun begrænset af PHP arbejdereVarierer pr. plan
Multisite supportPro planer og højerIkke oplyst
Gratis APM-værktøjKinsta APMIkke oplyst
IP GeolocationIkke oplyst
Reverse proxy supportVarierer pr plan (VPS og dedikeret)
Redis add-onVarierer pr plan (VPS og dedikeret)
Firewall drevet af Cloudflare
Gratis DDoS-beskyttelse
New Relic (licens kræves)Varierer pr plan (VPS og dedikeret)
Flersprog dashboardEngelsk, spansk, tysk, hollandsk, portugisisk, italiensk, fransk, svensk, dansk, JapanIkke oplyst

Gratis værktøj til overvågning af ydeevne

WordPress er et dynamisk CMS, hvilket betyder, at det konstant udfører PHP-kode i baggrunden. Afhængigt af dit tema og din plugin-konfiguration er det muligt for dit websted at gå i stå med oppustet og ineffektiv kode.

Det er her APM (Application Performance Monitoring) værktøjer kan hjælpe. En APM overvåger anmodninger til dit websted og sporer forskellige metrics som eksterne API-anmodninger, databasespørgsmål, PHP-udførelsestid og mere. Disse oplysninger giver dig mulighed for hurtigt at fejlsøge og fejlfinde flaskehalse med ydeevne.

Alle Kinsta-planer leveres med et gratis specialbygget APM-værktøj, der let kan tilgås direkte i MyKinsta-dashboardet. Kinsta APM giver dig vigtig indsigt i WordPress-præstation uden behov for dyre tredjeparts-abonnementer på andre APM-tjenester.

Med Kinsta APM kan du fejlsøge følgende og mere:

  • Langsomme WordPress-plugins og temaer.
  • Lange opkald til eksterne API’er og domæner.
  • Uoptimerede MySQL -databasespørgsmål.

A2 Hosting planer, kommer ikke med et gratis APM-værktøj, hvilket gør det meget svært hurtigt at foretage fejlfinding af ydelsesproblemer på dit WordPress-websted.

Sikker og pålidelig

Hos Kinsta gør vi sikkerheden på dit WordPress-websted og servere til en topprioritet, uanset hvilken plan du har. Vi tager både aktive og passive foranstaltninger for at beskytte din server og WordPress-sider for at beskytte dem mod hackere.

Vores sikkerhedsfunktioner inkluderer:

  • Overvågning af dine websteder hvert andet minut for oppetid, hvilket tilføjer op til 720 gange hver dag
  • Strenge softwarebaserede begrænsninger
  • DDoS-angreb i realtid
  • To-faktor-godkendelse (2FA) 
  • Sikker firewall drevet af Cloudflare
  • Automatiske backups
  • Isolerede LXC containere
  • Selvhealende PHP
  • Kun understøttelse af krypterede SFTP- og SSH-forbindelser (ingen FTP)

Vi leverer premium uptime-overvågning for alle WordPress-websteder, der hostes på vores platform via vores internt udviklede overvågningssystem. Hvis det ikke er tilfældet, at der sker noget på dit websted, kontakter vi dig straks. Vi tilbyder også en 100% hack-fix-garanti, hvilket betyder, at vi løser problemet gratis.

A2 Hostings sikkerhedsfunktioner varierer afhængigt af hvilken plan du har. En Jetpack Personal License er inkluderet i administrerede WordPress-planer, som kan hjælpe med grundlæggende opgaver såsom daglige sikkerhedskopier, beskyttelse af brute-force og spamfiltrering.

Udvikl lokalt med DevKinsta

For udviklere og bureauer tilbyder Kinsta et brugervenligt (men kraftfuldt) lokalt udviklingsværktøj kaldet DevKinsta. Med DevKinsta kan du starte WordPress-websteder med en fuld hosting-stak og SSL-understøttelse på din lokale computer med blot et par klik.

Udvikl lokalt og skub til Kinsta med DevKinsta.
Udvikl lokalt og skub til Kinsta med DevKinsta.

DevKinsta er fuldt integreret med MyKinsta og Kinstas hostingplatform, hvilket betyder, at du kan udvikle lokalt og skubbe opdateringer direkte til et scenemiljø på Kinsta! A2 Hosting har ikke en integration med et lokalt WordPress-udviklingsværktøj, hvilket betyder, at der ikke er nogen måde at klone og skubbe WordPress-websteder til deres kunder. Hvis du er en travl freelance- eller bureauudvikler, kan DevKinstas avancerede funktioner og MyKinsta-integration være en enorm tidsbesparelse.

Kinsta har en global tilstedeværelse

En anden fordel ved at bruge Kinsta som din administrerede WordPress-host er vores enorme globale fodaftryk. Vores 32 datacentre (og tællende) spænder over fem kontinenter, hvilket gør det nemt for dig at vælge et andet til hvert af dine websteder. Der er desuden ingen skjulte gebyrer eller ekstra gebyrer!

Vores datacenterplaceringer inkluderer:

  • Changhua County, Taiwan
  • Hong Kong
  • Tokyo, Japan
  • Osaka, Japan
  • Seoul, South Korea
  • Mumbai, India
  • Delhi, India
  • Jurong West, Singapore
  • Jakarta, Indonesia
  • Sydney, Australia
  • Melbourne, Australia
  • Warsaw, Poland
  • Hamina, Finland
  • St. Ghislain, Belgium
  • London, United Kingdom
  • Frankfurt, Germany
  • Eemshaven, Netherlands
  • Zurich, Switzerland
  • Montréal, Canada
  • Toronto, Canada
  • São Paulo, Brazil
  • Council Bluffs, Iowa, USA
  • Moncks Corner, South Carolina, USA
  • Ashburn, Virginia, USA
  • The Dalles, Oregon, USA
  • Los Angeles, California, USA
  • Salt Lake City, Utah, USA
  • Las Vegas, Nevada, USA

Med A2 Hosting varierer datacentrets placeringer afhængigt af om du har en delt eller administreret WordPress-hostingplan. For administrerede planer er den eneste placering i datacenter Michigan, USA. Delte planer har kun fire placeringsmuligheder: Michigan, Arizona, Singapore eller Amsterdam.

Gratis WordPress-migrationer

A2 Hosting hævder at tilbyde gratis migrationer af websteder til nye kunder. Imidlertid præciserer det i sine servicevilkår, at denne overførselstjeneste kun er beregnet til migrering fra et cPanel-hostingmiljø. Hvis du migrerer fra en ikke-cPanel-host, kan migrationen “muligvis opkræve et gebyr bestemt af migreringsteamet”.

Hos Kinsta leverer vi problemfri migrering til alle kunder, uanset hvor du kommer fra. Uanset om du vil flytte et websted eller 100, håndterer vores WordPress-eksperter hele migreringsprocessen for dig. Du behøver ikke håndtere kompleks teknologi eller risikere at miste kritiske data.

Hvis du er interesseret i at flytte dit websted til Kinstas administrerede WordPress-hosting, tilbyder vi nu ubegrænsede gratis migreringer fra A2 Hosting!

Alt du skal gøre for at komme i gang er at udfylde vores formular til anmodning om migrering af websted. Derefter vil et medlem fra vores team kontakte dig for at planlægge det bedste tidspunkt for migrationen. Du kan endda spore migrationsstatus direkte fra dit MyKinsta-dashboard.

Trustpilot logo

Jeg er glædeligt overrasket over letheden og hastigheden ved at opsætte WordPress med Kinsta. Jeg elsker scenemiljøet og implementeringen til produktion!

Turboladning af din content delivery med Kinsta CDN

Ud over gratis båndbredde inkluderer alle Kinsta-planer en gratis CDN, som du nemt kan aktivere for dine websteder direkte via MyKinsta-dashboardet. Dette er et premium HTTP/2 og IPv6-aktiveret CDN.

Bygget specielt til høj kapacitet og lav latenstid, leverer vores content delivery arkitektur og cacher dit indhold fra sine 34 POP’er over hele kloden. Disse placeringer spænder over alle større regioner, inklusive Nordamerika, Europa, Asien, Australien, Sydamerika og Afrika!

A2 Hosting tilbyder også CloudFlare CDN til sine WordPress-hostingplaner. Cloudflare Basic er dog standard for Startup og Drive WordPress-delte hostingplaner, og CloudFlare Plus er kun tilgængelig på Turbo Boost- og Turbo Max-planer.

Ekspertstøtte til WordPress

Hos Kinsta kommer vores kunder altid først, og vi behandler hver forespørgsel som en missionskritisk prioritet. Det betyder ikke noget, om du er en blogger eller et Fortune 500-firma: vi leverer premium support 24/7 på alle planer.

Hvad mere er, Kinsta supportteamet består af erfarne ingeniører og eksperter, der specialiserer sig i WordPress. Dette betyder, at du altid kan forvente kyndig rådgivning og teknisk ekspertise til ethvert spørgsmål eller bekymring.

Kinsta's WordPress hosting support conversation ratings chart.
Kinsta’s WordPress hosting understøtter samtalebedømmelser.

Kinsta support er også hurtig og praktisk med en gennemsnitlig indledende billettsvaretid på under to minutter! Faktisk i de sidste to år forlod mere end 97% af Kinsta-kunder glade eller tilfredse en chat-supportsession.

Kinsta giver et fantastisk produkt og klippefast støtte, når det er nødvendigt. Vi anbefaler platformen mere og mere til vores kunder. Bonussen ved reducerede priser for non-profits gør det til en nem måde at hoste dit WordPress-websted.

David Darke fra Atomic Smash Ltd.

Vi bruger Intercoms kunde meddelelse platform til at gøre kommunikation let tilgængelig. Al kommunikation logges automatisk, så du behøver aldrig at gentage dig selv for flere supportagenter. Vi tilbyder også flersproget support, som inkluderer en vidensbase med ressourcer tilgængelige på 10 sprog.

Bedste affiliate program i branchen

Kinsta er blevet en af ​​de hurtigst voksende administrerende WordPress-hosts i branchen, delvis takket være vores mange glade kunder, der hjælper med at sprede ordet. Dette er grunden til, at vi er stolte af at tilbyde ægte profildeling gennem vores affiliate program, som er et af de mest betalte affiliate programmer i branchen.

Som Kinsta-affiliate partner kan du tjene så meget som 500 USD (afhængigt af planen) for hver tilmelding, du henviser til os. Derudover modtager du en 10% månedlig tilbagevendende provision i den henviste kundes levetid! I betragtning af at vores kunder har en imponerende lav churnrate, er dette en stærk mulighed for at tjene en passiv indkomst.

Vi byggede også vores WordPress-hosting affiliate dashboard fra bunden, så du behøver ikke håndtere en forvirrende eller rodet tredjepartsplatform. Vores udviklere kan let oprette nye funktioner i affiliate dashboard efter behov.

Med A2 Hosting affiliate program tjener du kun op til 125 USD pr. salg for nye kunder med en anden provision på 5 USD pr. ny kunde.

Tilslut dig andre ved at tage skiftet til Kinsta

Vi sætter en ære i at altid innovere og forbedre os for at levere den hurtigste og nyeste teknologi. Hvis du ikke tror på os, skal du blot tjekke vores mange funktionsopdateringer. Du vil se, at vi skubber nye integrationer, værktøjer og funktioner ud hurtigere end nogen anden i branchen!

Vi står bag vores service og løsninger og vil have dig til at være helt tilfreds med din hosting. Derfor tilbyder vi en 30-dages pengene-tilbage-garanti. Hvis du er klar til at flytte væk fra A2 Hosting og skifte til en ny administreret hosting-udbyder, kan du prøve Kinsta uden risiko i 30 dage!