Cloudways Alternativ: Fordelene ved at vælge Kinsta

Hvis du leder efter et Cloudways-alternativ til WordPress-hosting, er du kommet til det rigtige sted! Drevet udelukkende af Google Cloud Platform, tilbyder Kinsta en hurtig, sikker og innovativ løsning til administreret WordPress-hosting. Vores hastighedsoptimerede platform er ikke som noget andet, du støder på.

Introduktion

Cloudways er målrettet mod erfarne udviklere, der ikke har noget imod at fungere som sysadmin. Men når det kommer til administreret WordPress-hosting, tilbyder den ikke den support, premium-funktioner eller priser, som Kinsta gør.

Cloudways er hovedsageligt en server-reseller. Selvom det tilbyder administreret WordPress-hosting som en tjeneste, er det ikke det, denne udbyder har specialiseret sig i. Hos Kinsta hører vi hver dag fra frustrerede kunder, der søger et Cloudways-alternativ, der ønsker at høre, hvad der gør Kinsta unikt.

Det er det, vi vil dække her. Vi forklarer, hvad der adskiller Kinsta fra andre udbydere såsom Cloudways, og udforsker de mange fordele ved at bruge os som din administrerede WordPress-host.

Hvordan Kinsta direkte kan sammenlignes med Cloudways Hosting

Før vi går dybt ned i detaljerne i Kinsta vs Cloudways, vil vi først give en oversigt over nogle af de vigtigste forskelle.

Kinsta er den første host, der udelukkende drives af Google Cloud Platform (GCP). Vi udnytter Googles førsteklasses netværk for at maksimere hastigheden, sikkerheden og ydeevnen for hvert websted, der hostes på vores platform.

Vi er også den bedst bedømte WordPress-host på G2, verdens førende software til gennemgang og sammenligning af software:

#1 WordPress hostingudbyder fra G2

Nyd et 2% hurtigere websted ved blot at flytte fra Cloudways til Kinsta

MIgrate from cloudways to kinsta

Vi målte mere end 3.200 migrationer i løbet af en periode på tre måneder. I gennemsnit oplevede klientwebsteder, der kom fra Cloudways til Kinsta, indlæsningstider der er 2% hurtigere.

Hvordan er det muligt? Vores kunder nyder:

Migrér fra Cloudways til Kinsta problemfrit med vores gratis ekspertmigreringstjeneste. Med vores 30-dages pengene-tilbage-garanti kan du teste tjenesten og forbedrede hastigheder helt risikofrit. Du taber kun, hvis du ikke giver dette en chance!

Nogle yderligere forskelle mellem Kinsta vs Cloudways inkluderer:

  • Kinsta er en førende administreret WordPress-hostingudbyder, der tilbyder alt-i-en-løsninger til administration af dit websted. Cloudways er en cloudhosting- og server reseller platform, der ikke er specifik for WordPress.
  • Kinsta bruger Google Clouds førende globale lagernetværk og Googles nyeste generation Compute Optimized VM’er (C2) – disse er de dyreste og hurtigste maskiner. Begge er tilgængelige for alle kunder, der starter ved 35 USD pr. måned.
  • Kinsta overvåger proaktivt hvert websted hvert andet minut (720 gange om dagen) og sørger for, at det er i gang. Cloudways inkluderer ikke noget overvågningssystem i sine planer og gør det kun tilgængeligt som en betalt tilføjelse.
  • Kinsta tilbyder 24/7 premium support på alle planer. Vores supportteam består af WordPress-eksperter og Linux-ingeniører, der er kyndige og hurtige til at svare. Cloudways premium support er kun tilgængelig som en betalt tilføjelse, der starter ved 100 USD pr. måned.
  • Udover indfødt engelsk tilbyder vi flersproget support inklusive en vidensbase med ressourcer tilgængelig på 10 sprog.
  • Kinsta leverer gratis, ekspert og menneskelig udførte migrationer med alle vores planer. Cloudways tilbyder ikke migrationsservice til eksperthjælp, kun et dedikeret “gør det selv” plugin.
  • Mens Cloudways tilbyder noget caching gennem et dedikeret caching-plugin, har Kinsta et unikt system, der cachelagrer sider på serverniveau. Dette giver meget bedre resultater end noget andet plugin.
  • Cloudways ‘båndbredde-tilladelse på Google Cloud-opsætninger er 2 GB, hvilket kun er nok til et par hundrede besøg om måneden. Alle dataoverførsler over denne grænse vil blive opkrævet som overskydende.
  • Kinsta-planer inkluderer alt hvad du behøver for at maksimere webstedets ydeevne og sikkerhed, inklusive en premium DNS, overvågning af oppetid og firewalls. Med Cloudways er mange af de sikkerheds- og supportfunktioner, du forventer af en administreret WordPress-host, kun tilgængelige mod ekstra gebyrer.
  • Kinsta har et gratis APM-tool med fuld stack traces, der er nyttige til fejlretning af WordPress-kode. Cloudways’ APM viser kun langsomme sider uden detaljerede stack traces.
  • Kinsta har 35 datacentre over hele kloden, og bruger i modsætning til Cloudways servere, der er optimeret til WordPress.
  • Kinsta inkluderer et gratis Content Delivery Network (CDN) på alle planer. Cloudways tilbyder sin CloudwaysCDN som en betalt tilføjelse.
  • Kinsta tilbyder enkle hostingplaner og pakker til overkommelige priser. Cloudways ‘pay-as-you-go-prisplaner kan være komplekse og forvirrende med mange skjulte gebyrer og premium-tilføjelser.
  • Kinsta tilbyder en indbygget Cloudflare-integration, der inkluderer DDoS-beskyttelse og andre sikkerhedsfunktioner uden ekstra omkostninger.
  • Kinsta har en 30-dages pengene-tilbage-garanti, mens Cloudways kun tilbyder en tre-dages gratis prøveperiode.
  • Cloudways understøtter kun PHP 7.3 som den højeste version. Alle Kinsta-planer har PHP 7.4 support.
  • Kinsta tilbyder en 100% hack-fix garanti.

Prøv det selv med vores gratis MyKinsta dashboard demo! Registrer din konto for at se den brugervenlige grænseflade og udforske vores forskellige værktøjer.

Kinsta er bygget til ydeevne og skalerbarhed

Kinstas unikke, kraftfulde infrastruktur blev skræddersyet til at levere enestående ydelse, hastighed, support og skalerbarhed. Vores løsning passer ikke ind i nogen af ​​kategorierne af traditionel hosting, såsom delt, VPS eller dedikerede planer.

Fra kun 35 USD pr. måned bruger Kinsta-planer Compute Optimized C2 Google Cloud-maskiner, LXD-styrede værter og orkestrerede LXC-softwarecontainere til hvert websted. Hvert WordPress-websted har sin egen isolerede container, som har alle de nødvendige software-ressourcer til at køre det, inklusive Linux, Nginx, PHP og MySQL.

Vi har over 30 forskellige softwarepakker og PHP-udvidelser samt skræddersyede Linux-pakker og Nginx-regelsæt, som hjælper med at maksimere ydeevnen på dit WordPress-websted. Vores skalerbare cloud-infrastruktur gør det også nemt for dig at opgradere eller nedgradere.

Flytning til Kinsta løste denne kundes “konstante problemer” på Cloudways.

Ved første øjekast kan indgangs-omkostningerne ved Cloudways-styrede WordPress-hostingplaner virke som en fordel. De kan dog også være vildledende. Det er vanskeligt at beregne dine samlede månedlige omkostninger, fordi der er meget forskel afhængigt af din maskine og brug.

For eksempel kommer Cloudways Google Cloud-maskiner til administrerede WordPress-hostingplaner kun med 2 GB båndbredde. Dette betyder, at du muligvis betaler så meget som 226 USD eller endda 722 USD pr. måned, men alligevel stadig skal betale for båndbreddestørrelse. Derefter er der ekstraomkostningerne til premium support, backup-lagerplads osv.

Også, hvis du vælger en Cloudways GCP-server, vil du ikke blive betjent af Googles førsteklasses globale netværk. På den anden side drager alle Kinsta-klienter fordel af GCP premium-niveauet. Bare det at skifte til Kinsta kan hjælpe dig med at se betydelige forbedringer af reaktionstid, fordi vores servere er finjusteret til WordPress-websteder.

For eksempel havde vi tidligere en klient, der flyttede fra en Cloudways AWS-server til Kinsta på grund af præstationsproblemer. De følgende skærmbilleder fremhæver nogle af de største forskelle efter DNS-udbredelsen. Der blev ikke foretaget nogen yderligere optimering på dette websted, og de viste resultater blev opnået bare ved at flytte det til vores WordPress-optimerede servere: webstedet er nu dobbelt så hurtigt som det var på Cloudways!

Som du kan se, var der et betydeligt fald i indlæsningstider for amerikanske placeringer:

Load time chart after moving from Cloudways to Kinsta.
Indlæs tidstabel efter flytning fra Cloudways til Kinsta.

Lad os se nærmere på disse resultater. I Portland, OR, gik belastningstiden efter flytning fra Cloudways til Kinsta fra ca. 400 ms til 139 ms:

Load time in Portland, OR after moving from Cloudways to Kinsta.
Indlæs tid i Portland, OR efter flytning fra Cloudways til Kinsta.

Derudover var der imponerende forbedringer af indlæsningstiden to steder i Californien. I Fremont, CA, faldt belastningstiden ned til 58 ms:

Load time in Fremont, CA after moving from Cloudways to Kinsta.
Indlæs tid i Fremont, Californien efter flytning fra Cloudways til Kinsta.

I San Francisco, CA, faldt indlæsningstiden yderligere til 33 ms:

Loading time in San Francisco after switching to Kinsta from Cloudways.
Indlæsningstid i San Francisco efter skift til Kinsta fra Cloudways.

Det var heller ikke kun amerikanske placeringer, der viste bemærkelsesværdige forbedringer. I Dublin, Irland, var der en kraftig nedgang i belastningstid, faldende fra ca. 700 ms til 90 ms:

Site load time in Dublin, IE after switching to Kinsta from Cloudways.
Webstedsindlæsningstid i Dublin, IE efter skift til Kinsta fra Cloudways.

Tilsvarende var indlæsningstiden i Frankfurt, Tyskland, endnu hurtigere ved 65 ms:

Loading times in Germany after switching to Kinsta hosting from Cloudways.
Indlæsningstider i Tyskland efter skift til Kinsta-hosting fra Cloudways.
Ressourcer indlæsningstid diagram efter flytning fra Cloudways til Kinsta.

Endelig var der en dramatisk forskel i netværkstider:

Network timings from Cloudways to Kinsta.
Netværkstider fra Cloudways til Kinsta.

Omvendt havde vi også et sted at flytte fra Kinsta til Cloudways, hvilket medførte en forøgelse af belastningstiden. Et par uger senere vendte denne kunde tilbage til Kinsta, da de ikke var tilfredse med deres websteds ydeevne på Cloudways:

Load time increase after switching from Kinsta to Cloudways.
Forøgelse af belastningstid efter skift fra Kinsta til Cloudways.

Som du kan se, øgede blot skift fra Kinsta-hosting til Cloudways dette websteds indlæsningstider i Washington D.C.-placeringen fra ca. 680 ms til 1,30 sekunder:

A slower site load time after moving from Kinsta to Cloudways.
En langsommere indlæsningstid på stedet efter flytning fra Kinsta til Cloudways.

En anden fordel ved at bruge Kinsta er vores unikke caching-system, der hjælper med at optimere hastighed og ydeevne. Kinsta eliminerer behovet for eventuelle caching-plugins, såsom Breeze-cache-plugin, der kræves af Cloudway.

Vi cacher alt på serverniveau, hvilket er meget hurtigere end at gøre det på et PHP-niveau med plugins. Vi tilbyder også forskellige typer cachelagring-systemer for at reducere serverbelastning og fremskynde responstider, herunder Bytecode, Query-cache, Side, CDN-cache og Object-cache.

MyKinsta: Et dashboard, der er bedre end konkurrencen

Kinsta gør administration af dit WordPress-sted så enkelt som muligt. Vi skræddersyede vores egen brugerportal, MyKinsta-dashboardet, specifikt til administration af WordPress-websites:

MyKinsta dashboardet.
MyKinsta dashboardet.

Cloudways bruger også sin egen admin-grænseflade. Det er dog ikke WordPress-specifikt. Lad os se på nogle af de kraftfulde funktioner, der gør vores MyKinsta-dashboard så gavnligt, hvoraf nogle ikke er inkluderet i Cloudways-planer:

  • Et-klik-scenemiljøer og en mulighed for at gendanne backups til produktion eller scene. Cloudways tilbyder også et-klik-scenemiljøer, men gebyrerne varierer afhængigt af din diskplads.
  • Hurtig phpMyAdmin-adgang.
  • Premium Amazon Route 53 DNS til at administrere dine DNS-poster direkte i dashboardet. Cloudways tilbyder ikke et premium-DNS.
  • Detaljeret analyse og indsigt såsom båndbredde og besøgsdata, CDN-brug og indsigt, data om ydeevneanalyse og cache-HIT og MISS-forhold.
  • Gratis CDN-opsætning med et enkelt klik. Med Cloudways skal du betale for at implementere og bruge CloudwaysCDN-tilføjelsen.
  • En indbygget Cloudflare-integration med optimerede indstillinger for at sikre og booste ydeevnen på dit websted uden behov for et separat Cloudflare-abonnement.
  • Et WordPress-fejlfindingsværktøj.
  • Et søgnings- og udskiftningsværktøj til nemt at udføre bulkopdateringer.
  • Skift med et enkelt klik på PHP-version samt muligheden for at genstarte PHP, når det er nødvendigt.
  • Et dashboard-værktøj til at rense stedets cache.
  • Automatiske Cloudflare SSL-certifikater med understøttelse af wildcard og mulighed for at importere dine egne.
  • Enkel password-beskyttelse til dit miljø med mulighed for at tilføje dine SSH-nøgler til dashboard for at styrke sikkerheden.
  • Et gratis APM-tool (Application Performance Monitoring) til at identificere ydeevne flaskehalse på dit websted.
  • Flersproget dashboard, der er tilgængeligt på 10 sprog: engelsk, italiensk, spansk, fransk, tysk, portugisisk, japansk, svensk, dansk og hollandsk.

Hvorfor bare tage vores ord for det, når du kan prøve dette dashboard selv med vores MyKinsta demo? Du skal blot registrere dig for en gratis konto og derefter udforske den brugervenlige grænseflade og værktøjerne for selv at se, hvad der gør MyKinsta ulig noget andet!

Hos Kinsta værdsætter vi vores kunders feedback og stræber altid efter at blive bedre. Dette er grunden til, at vi jævnligt søger muligheder for at forbedre os og inkorporerer de anmodninger og feedback, vi får fra klienter, i vores tilbud. Hvis der er en chance for, at noget kan gøre dit websted eller din hostingoplevelse endnu bedre, er vi alle ører!

Gratis værktøj til overvågning af ydeevne

WordPress er et dynamisk CMS, hvilket betyder, at det konstant udfører PHP-kode i baggrunden. Afhængigt af dit tema og din plugin-konfiguration er det muligt for dit websted at gå i stå med oppustet og ineffektiv kode.

Det er her APM (Application Performance Monitoring) værktøjer kan hjælpe. En APM overvåger anmodninger til dit websted og sporer forskellige metrics som eksterne API-anmodninger, databasespørgsmål, PHP-udførelsestid og mere. Disse oplysninger giver dig mulighed for hurtigt at fejlsøge og fejlfinde flaskehalse med ydeevne.

Alle Kinsta-planer leveres med et gratis specialbygget APM-værktøj, der let kan tilgås direkte i MyKinsta-dashboardet. Kinsta APM giver dig vigtig indsigt i WordPress-præstation uden behov for dyre tredjeparts-abonnementer på andre APM-tjenester.

Lær, hvordan du bruger Kinsta APM til at fejlsøge et WooCommerce-websted.

Med Kinsta APM kan du fejlsøge følgende og mere:

  • Langsomme WordPress-plugins og temaer.
  • Lange opkald til eksterne API’er og domæner.
  • Uoptimerede MySQL -databasespørgsmål.

Cloudways-planer kommer med et indbygget APM-tool, men det giver ikke detaljeret indsigt som Kinsta APM. For eksempel viser Cloudways’ APM-tool de langsomste sider på dit websted, men giver dig ikke et komplet stakspor. Med Kinsta APM kan du bruge fuld stack-traces til at fejlsøge WordPress-ydeevneproblemer ned til en specifik kodelinje.

Optimeret til WooCommerce og Easy Digital Download

Hos Kinsta forstår vi, at hastighed er en kritisk prioritet, når det kommer til onlinebutikker. Vi kender også de unikke udfordringer, der er forbundet med administration af e-handels websteder. Dette er grunden til, at vi optimerede vores platform til WooCommerce og Easy Digital Downloads.

Vi bruger en række forskellige metoder til at levere lynhurtig ydelse og hastighed til dine onlinebutikker. Vi gør dette ved at:

  • Ekskluderer sider, der ikke bør caches som standard, f.eks. ‘min konto’, checkout og kurvsider.
  • Omgå cachen automatisk til brugere, når der registreres “edit_items_in_cart” eller “woocommerce_items_in_cart cookie” for at sikre en hurtig, jævn og problemfri afkrydsningsfelt.
  • Brug af sidecaching på serverniveau og implementering af specifikke regler for at tillade EDD- og WooCommerce-funktionalitet.

Hvert år udfører Review Signal en årlig præstationsafprøvning på nogle af de mest populære hosts. I fem år i streg, har Kinsta opnået “top tier” performance!

I den seneste runde af benchmark-gennemgange blev Cloudways Pro-plan (80 USD pr. måned) testet. Vi sammenligner det nedenfor med vores Kinsta Pro-plan (70 USD pr.måned).

Web Performance Benchmarks (Pro-planer)

For at gennemføre benchmarktest på webpræstationen oprettede Review Signal identiske WordPress-dummy-websteder med de samme plugins installeret (med undtagelse af de nødvendige værktøjer til hver udbyders specifikke cache-mekanismer).

WebPageTest.org blev brugt til at måle den samlede indlæsningstid (i sekunder) på 11 forskellige geografiske placeringer rundt om i verden. Lad os se på resultaterne:

KinstaCloudways
Dulles0.5220.693
Denver1.0191.035
Los Angeles0.7890.783
London0.9831.095
Frankfurt1.0491.282
Mauritius2.2572.542
Singapore1.6961.388
Mumbai2.0341.899
Tokyo1.2281.121
Sydney1.6321.492
São Paulo1.3341.477

Som du kan se, slog Kinsta Cloudways ud i seks af disse tests.

To tjenester blev brugt til at udføre oppetidstest: UptimeRobot og StatusCake. Begge udbydere havde en perfekt oppetid:

KinstaCloudways
Uptime Robot100%100%
StatusCake100%100%

Dernæst er Load Impact-testen, som blev brugt til at vurdere cachesystemets ydeevne på hvert sted:

KinstaCloudways
Anmodninger602,521513,214
Fejl00
Data overført (GB)33.4928.70
Peak gennemsnitlig load tid (sekunder)6081,210
Peak gennemsnitlig båndbredde (Mbps)571413
Peak gennemsnitlig anmodninger/sek1,220903

Selv med flere overførte anmodninger og data overgik Kinsta stadig Cloudways, når det gjaldt den gennemsnitlige indlæsningstid.

Load Storm-testene blev brugt til at simulere rigtige brugere, der besøgte hvert websted:

KinstaCloudways
Totale anmodninger538,858475,370
Total fejl1050
Peak RPS408.67394.27
Gennemsnitlig RPS297.70264.09
Peak responstid (ms)2,3728,848
Gennemsnitlig responstid (ms)440786

Selvom Cloudways ikke viste nogen fejl, oplevede det øgede svartider, efterhånden som testen blev skaleret. Med flere anmodninger viste Kinsta stadig næsten halvdelen af den gennemsnitlige svartid, som Cloudways gjorde.

Code Review Tools

Kinsta er udviklervenlig

Hos Kinsta er mange af vores teammedlemmer udviklere og ingeniører. Derfor byggede vi vores platform og værktøjer med udviklere i tankerne.

Som din administrerede WordPress-host giver vi dig en overflod af udviklervenlige værktøjer og funktioner, der hjælper med at strømline din workflow effektivitet og produktivitet.

Nogle af de udviklervenlige funktioner, du har adgang til på Kinsta, inkluderer:

  • Muligheden for at indlæse dit websted via reverse proxy.
  • Ubegrænset adgang til dit websteds kritiske filer.
  • Et-klik-scenemiljøer til alle planer.
  • Git, WP-CLI og SSH-adgang inkluderet, uanset din plan.
  • Fem forskellige typer sikkerhedskopier til rådighed: automatisk/dagligt, valgfri time, manuel, systemgenereret og downloades.
  • Evnen til at gendanne backups til scene såvel som produktion med et enkelt gendannelsesfunktion til sikkerhedskopiering direkte i MyKinsta-dashboardet. I modsætning til Cloudways tæller vi ikke backups som en del af din samlede diskpladsforbrug.
  • En Redis-tilføjelse til hurtigere databaseydelse.
  • Evnen til at bruge tilpassede opsætninger som Bedrock og Trellis.
  • En scenesite for at køre en anden version af PHP for hvert live- og iscenesættelsessted og muligheden for at skifte din PHP-version med et enkelt klik.
  • Standardaktiverede indlægs- og sideversioner.
  • Indbygget APM-tool med fuld stack-spor til fejlfinding af plugins og temaer.
Trustpilot logo

Jeg er glædeligt overrasket over letheden og hastigheden ved at opsætte WordPress med Kinsta. Jeg elsker scenemiljøet og implementeringen til produktion!

Oversigt over funktionssammenligning

På dette tidspunkt vil vi tage et øjeblik på at se på nogle af de største forskelle mellem Kinsta vs Cloudways:

KinstaCloudways
PrisPlaner starter ved 35 USD pr. månedPlaner starter ved 10 USD pr. måned
Penge-tilbage garanti30 dage på alle planerX
Plan niveauer10 (custom ikke inkluderet)7-11 (afhængigt af cloududbyder og baseret på CPU / lagerbehov)
Premium 24×7 supportAlle planerAlle planer
Core infrastrukturSamme på alle planer (GCP)Varierer efter plan (Digital Ocean, Vultr, Linode, AWS, Google Cloud Platform)
SSH adgangAlle planerAlle planer
Globale datacentre35 lokationer65 (Variere pr. plan)
BåndbreddegrænserIngen grænser (inden for AUP)2 GB
Containerteknologi100% ressourceisolering på alle planerVarierer pr plan
Gratis migrationerAlle planerNej (Manuelt via plugin)
ScenemiljøAlle planerAlle planer
Backup og gendannelse med et enkelt klikAlle planerAlle planer (gebyrer varierer)
PHP versionerPHP 7.4, 8.0, 8.1PHP 5.6, 7.x, 8.0
Skift PHP engineEt-klik-skift i dashboard
Gratis CDN34 (All regions)Premium add-on
Gratis premium DNSAmazon R53X
Gratis SSL certificateAlle planerAlle planer
Oppetids overvågningAlle planerPremium add-on
RescourcegrænserKun begrænset af PHP-arbejdereVarierer pr. plan
Gratis APM-værktøjKinsta APMCloudways Basic APM
Multisite supportPro planer og højer
Firewall drevet af CloudflareX
Gratis DDoS-beskyttelseX
IP Geolocation
Reverse Proxy SupportIkke oplyst
Redis add-on
New Relic APM (licens kræves)
Flersproget dashboardEngelsk, spansk, tysk, hollandsk, portugisisk, italiensk, fransk, svensk, dansk, JapanIkke specificeret

Kinsta er sikkert og pålidelig

Hos Kinsta ved vi, hvor vigtigt det er at sikre dit websted og servere. Dette er grunden til, at vi tager både aktive og passive foranstaltninger for at beskytte ikke kun din server, men også dit WordPress-websted for at beskytte den mod ondsindede ubudne gæster.

Vores sikkerhedsfunktioner inkluderer:

  • Overvåger dine websteder hvert andet minut for oppetid
  • Strenge softwarebaserede begrænsninger
  • Gratis DDoS-beskyttelse drevet af Cloudflare
  • To-faktor-godkendelse (2FA)
  • Firewall drevet af Cloudflare
  • Automatiske backups
  • Isolerede LXC containere
  • Selvhelbredende PHP
  • Kun understøttelse af krypterede SFTP- og SSH-forbindelser (ingen FTP)

Kinsta leverer premium oppetid overvågning til alle dine WordPress-sider via vores internt udviklede overvågningssystem. Vi kontrollerer status for hvert websted hvert andet minut.

I sjældne tilfælde, at der skulle ske noget med dit websted, underretter vi dig straks. Vi tilbyder også en 100% hack-fix-garanti, hvilket betyder, at vi løser problemet gratis.

Alle websteder på Kinsta er automatisk beskyttet af Cloudflares firewall, som inkluderer gratis DDoS-beskyttelse. Med vores Cloudflare-integration får du fordelene ved forbedret sikkerhed og ydeevne uden at skulle konfigurere din egen Cloudflare-konto.

Cloudways på den anden side tager kun grundlæggende sikkerhedsforanstaltninger. De fleste af de avancerede sikkerhedsfunktioner og værktøjer, du har brug for for at beskytte dit websted, er dit ansvar.

For eksempel tilbyder det advarsler ved serverovervågning. Der er dog ingen sådanne sikkerhedsmeddelelser inkluderet for individuelle websteder. Da Cloudways ikke tilbyder en indbygget Cloudflare-integration, er webstedsovervågning og firewalls kun tilgængelige som en betalt tjeneste gennem Sucuri. Ud over kedelig kan dette også være dyrt afhængigt af hvor mange websteder du driver.

Kinsta har en global tilstedeværelse

En anden fordel ved at bruge Kinsta som din administrerede WordPress-host er vores globale fodaftryk. Vi har 35 datacentre (og optælling) over hele kloden, der spænder over fem kontinenter.

Vores placering af datacentre inkluderer:

  • Changhua County, Taiwan
  • Hong Kong
  • Tokyo, Japan
  • Osaka, Japan
  • Seoul, South Korea
  • Mumbai, India
  • Delhi, India
  • Jurong West, Singapore
  • Jakarta, Indonesia
  • Sydney, Australia
  • Melbourne, Australia
  • Warsaw, Poland
  • Hamina, Finland
  • Madrid, Spain
  • St. Ghislain, Belgium
  • London, United Kingdom
  • Frankfurt, Germany
  • Eemshaven, Netherlands
  • Zurich, Switzerland
  • Milan, Italy
  • Paris, France
  • Tel Aviv, Israel
  • Montréal, Canada
  • Toronto, Canada
  • São Paulo, Brazil
  • Santiago, Chile
  • Council Bluffs, Iowa, USA
  • Moncks Corner, South Carolina, USA
  • Ashburn, Virginia, USA
  • Columbus, Ohio, USA
  • Dallas, Texas, USA
  • The Dalles, Oregon, USA
  • Los Angeles, California, USA
  • Salt Lake City, Utah, USA
  • Las Vegas, Nevada, USA

Takket være vores enorme globale tilstedeværelse er det let for dig at vælge en anden serverplacering for hver af dine WordPress-sider. Der er desuden ingen skjulte gebyrer eller ekstra gebyrer!

Med Cloudways afhænger de valg af datacenterplacering, du skal vælge, hvilken af ​​dens udbydere af cloudinfrastruktur du vælger.

Gratis WordPress-migration

Cloudways tilbyder ikke gratis ekspertmigreringstjenester. Din eneste mulighed er at udføre migrationen selv ved hjælp af dens Cloudways WP Migrator-plugin.

På den anden side leverer vi hos Kinsta problemfri migreringer, uanset om du vil flytte et websted eller 100. Vores WordPress-eksperter håndterer hele migreringsprocessen for dig, så du behøver ikke håndtere kompleks teknologi eller risikere at miste kritisk data.

Hvis du er interesseret i at flytte dit websted til administreret WordPress-hosting, tilbyder vi nu ubegrænsede gratis migreringer fra Cloudways!

For at komme i gang skal du blot udfylde vores formular til anmodning om migrering af websted, og et medlem fra vores team strækker sig ud for at planlægge et tidspunkt for migrationen. Derefter kan du spore migrationsstatus direkte fra dit MyKinsta-dashboard.

Trustpilot logo

Hvis du har problematiske sites med høj trafik som os, vil du elske deres migrationstjeneste – de tog sig af alt og identificerede endda nogle problem plugins, der var installeret af tidligere medlemmer af vores team. Jeg ville have brugt timer på migreringen på grund af størrelsen uden deres hjælp.

Turboladning af din content delivery med Kinsta CDN

Alle Kinsta-planer inkluderer en gratis CDN, som du nemt kan aktivere for dine websteder direkte via MyKinsta-dashboardet. I modsætning til Cloudways inkluderer alle vores planer også gratis båndbredde.

KinstaCDN er et premium HTTP/2 og IPv6-aktiveret CDN. Vores content delivery sarkitektur er bygget specielt til høj kapacitet og lav ventetid, der leverer og cacher dit indhold fra vores CDN’ere 34 POP’er over hele kloden. Disse placeringer spænder over alle større regioner, inklusive Nordamerika, Europa, Australien, Sydamerika, Asien og Afrika!

Med Cloudways opkræves du den mængde båndbredde, du bruger, og priserne varierer afhængigt af dine ressourcer. For at udnytte en CDN med Cloudways skal du også købe CloudwaysCDN-add-on og implementere den selv.

Ekspertstøtte til WordPress

Hos Kinsta sætter vi altid vores kunder først. Vores supportteam består af dygtige ingeniører og WordPress-eksperter, der behandler hver kunde og henvendelse som en missionskritisk prioritet. Vi tilbyder premium support døgnet rundt uanset din plan.

Ud over den kyndige og tilgængelige er vores support også hurtig og praktisk. Vores gennemsnitlige indledende svartid på billetten er under to minutter!

Måske er det derfor, at over 97% af Kinsta-kunderne i de sidste to år forlod en chat-support-session glad eller tilfreds:

Kinsta's WordPress hosting support conversation ratings chart.
Kinsta’s WordPress hosting understøtter samtalebedømmelser.

Udover indfødt engelsk tilbyder vi flersproget support, inklusive en vidensbase med ressourcer, der er tilgængelige på 10 sprog. Vi bruger Intercom-messaging-platformen, og alle samtaler er logget, så du aldrig behøver at gentage dig selv for flere agenter.

Kinsta har givet os mulighed for at tilbyde en skudsikker service til vores førende klienter og holde dem glade. Især dem, der har trafik-spidser med pludselig krav til server.

Adam Broadbent
Adam Broadbent

Cloudways tilbyder support døgnet rundt på alle sine planer. Dette er dog kun den ‘standard’ support, der inkluderer chat og et billetsystem, som mange kunder har udtrykt frustration over.

Med standard support, hvis der skulle ske noget med dit websted, skal du indsende en billet for at modtage hjælp. Der er ingen aktiv overvågning, som der er på Kinsta-planer.

Hvis du vil have en “hurtigere svartid og forbedret adgang til [dets] supportteam”, skal du betale for Premium Support-tilføjelsen, der starter ved 100 USD pr. måned.

Bedste affiliate program i branchen

Kinsta sætter en ære i konstant at gå ud over at overgå vores kunders forventninger. Vores glade kunder, der er ivrige efter at sprede budskabet om vores administrerede WordPress-hosting, har hjulpet os med at blive en af ​​de hurtigst voksende hosts i branchen.

Derfor er vi også stolte af at tilbyde et affiliate program, der giver dig mulighed for at dele i vores overskud. Vi leverer et af de bedst betalte tilknyttede programmer i branchen og præsenterer muligheden for at tjene en passiv indkomst.

Som vores tilknyttede partner kan du tjene så meget som 500 USD (afhængigt af planen) for hver tilmelding, der er henvist til os af dig. Derudover modtager du en 10% månedlig tilbagevendende provision i den henviste kundes levetid! Vores kunder har en imponerende lav churnrate, hvilket gør dette til en effektiv måde at tjene en passiv indkomst på.

Vi bruger også et unikt WordPress-hosting-affiliate dashboard, så du behøver ikke håndtere komplekse tredjeparts-platforme. Det bliver ikke lettere.

Med Cloudways affiliate program tjener du kun op til 125 USD pr. salg.

Udvikl lokalt med DevKinsta

For udviklere og bureauer tilbyder Kinsta et brugervenligt (men kraftfuldt) lokalt udviklingsværktøj kaldet DevKinsta. Med DevKinsta kan du starte WordPress-websteder med en fuld hosting-stak og SSL-understøttelse på din lokale computer med blot et par klik.

Udvikl lokalt og skub til Kinsta med DevKinsta.
Udvikl lokalt og skub til Kinsta med DevKinsta.

DevKinsta er fuldt integreret med MyKinsta og Kinstas hostingplatform, hvilket betyder, at du kan udvikle lokalt og skubbe opdateringer direkte til et scenemiljø på Kinsta! Cloudways har ikke en integration med et lokalt WordPress-udviklingsværktøj, hvilket betyder, at der ikke er nogen måde at klone og skubbe WordPress-websteder til deres kunder. Hvis du er en travl freelance- eller bureauudvikler, kan DevKinstas avancerede funktioner og MyKinsta-integration være en enorm tidsbesparelse.

Tilslut dig andre, og tag skiftet til Kinsta

Vi sætter en ære i at tilbyde den hurtigste og nyeste teknologi, der er mulig. Derfor udvikler vi konstant og udnytter de mest innovative løsninger, der er tilgængelige. Når du tjekker vores mange funktionsopdateringer, ser du, at ingen andre hostingudbydere frigiver nye funktioner, værktøjer og integrationer med samme hastighed og frekvens.

Vi er stolte af vores løsninger og vil have dig til at være helt tilfreds med din hosting. I modsætning til Cloudways tilbyder vi en 30-dages pengene-tilbage-garanti. Hvis du er klar til at flytte væk fra Cloudways og skifte til en ny administreret hosting-udbyder, kan du prøve Kinsta uden risiko i 30 dage!