GreenGeeks Hosting alternativ: Fordelene ved at vælge Kinsta

Hvis du leder efter et GreenGeeks Hosting alternativ, har Kinsta dig dækket. Vores unikke, innovative løsning til administreret WordPress-hosting drives udelukkende af Google Cloud Platform. Dette gør det muligt for os at levere en hastighedsoptimeret platform i modsætning til alt andet derude.

Introduktion

GreenGeeks er en webhostingudbyder kendt for sine budgetvenlige priser og for at være en miljøansvarlig virksomhed. Hvis du leder efter grønne hostingløsninger, er GreenGeeks et af de første navne, du finder.

Billige webhosts som dette kan se attraktive ud ved første øjekast, men i de fleste tilfælde betyder disse lave priser, at du deler ressourcer med andre brugere. Kinsta, på den anden side, tilbyder en fuldt administreret hosting-løsning drevet af Google Cloud.

Hvis du bruger Kinsta, behøver du ikke at dele ressourcer med andre brugere. Desuden optimerer vores WordPress-eksperter hver server for at levere den bedst mulige ydelse til dit websted. Det er, hvad en virkelig administreret løsning betyder.

Gennem resten af ​​denne side vil vi tale om hver af de aspekter, der adskiller Kinsta fra GreenGeeks og andre delte hostingløsninger.

Hvordan Kinsta direkte sammenligner sig med GreenGeeks Hosting

Når man sammenligner to så forskellige webhosts, er det vigtigt at fokusere på de tjenester, der ligner mest mellem Kinsta og GreenGeeks.

GreenGeeks tilbyder WordPress-administrerede planer, regelmæssig delt hosting og muligheder for Virtual Private Server (VPS). Denne webhosts WordPress-planer hostes også på delte servere, hvilket er en af ​​grundene til, at de er så overkommelige.

Da Kinsta er en WordPress-specifik løsning, vil vi fokusere på GreenGeek-planerne designet til det Content Management System. Kort sagt kan almindelig administreret hosting ikke konkurrere med hensyn til ydeevne sammenlignet med cloud -hosting drevet af Google’s kraftfulde infrastruktur.

Vi er også stolte over at være den bedst vurderede administrerede WordPress-host på G2, verdens førende softwaregennemgang og sammenlignings-site:

Når dit websted vokser, skal din hosting-løsning skaleres med det. Ellers vil du sandsynligvis opleve konstante fejl på dit websted og langsom ydeevne. Det er en opskrift på en dårlig brugeroplevelse.

Da vi har indgået et samarbejde med Google Cloud, kan vi give dig alle de ressourcer, du har brug for for at skalere dit websted til sit fulde potentiale. Selv vores entry-level planer giver meget bedre ydeevne, end du ville få med de fleste andre administrerende hostingmuligheder.

Endnu vigtigere er, at vi på Kinsta har sysdministratorer, der arbejder bag kulisserne for at tage sig af vores servere. Det betyder, at du aldrig behøver at bekymre dig om serverkonfiguration eller vedligeholdelse, og du kan fokusere al din energi på dine projekter.

Nogle yderligere forskelle mellem Kinsta vs. GreenGeeks inkluderer:

  • Kinsta er en førende administreret WordPress-hostingudbyder, der tilbyder alt-i-en-løsninger til drift og administration af dit WordPress-websted.
  • Kinstas funktionsfyldte platform er både udvikler- og nybegyndervenlig. GreenGeeks tilbyder også flere funktioner til WordPress-udviklere, men det er mere rettet mod  mindre projekter.
  • Kinstas planer indeholder alt, hvad der er nødvendigt for at maksimere webstedets hastighed, ydeevne og sikkerhed. Med GreenGeeks falder WordPress-optimering helt til dig.
  • Kinsta har 28 datacentre over hele kloden, mens GreenGeeks kun har fem.
  • Alle vores planer inkluderer et gratis Content Delivery Network (CDN) og gratis premium DNS. GreenGeeks tilbyder et gratis CDN, men ikke premium DNS-muligheder.
  • Kinsta-support, sammensat af WordPress-eksperter og Linux-ingeniører, er tilgængelig 24/7 for hver kunde. GreenGeeks tilbyder også support døgnet rundt.
  • Kinsta overvåger dit websted for at sikre, at det kan nås hvert andet minut, op til 720 gange om dagen.
  • Med Kinsta får du flere typer backups til alle dine projekter, herunder automatiske/daglige, time-, manuelle og systemgenererede muligheder.
  • Kinsta leverer gratis, menneskeligt udførte migrationer med alle vores planer. GreenGeeks tilbyder også gratis migrering af websteder.
  • Kinsta tilbyder gratis et-klik Let’s Encrypt SSL-certifikater. GreenGeeks tilbyder også gratis SSL-certifikater til alle sine planer.
  • Kinsta tilbyder ugentlige databaseoptimeringer for at sikre, at dit websteds ydelse aldrig lider, selvom det vokser.
  • Med Kinsta får du adgang til et gratis APM-værktøj, der hjælper dig med at identificere ydelsesproblemer.
  • Alle Kinsta-planer leveres med vores specialbyggede, WordPress-specifikke MyKinsta-dashboardet med et kliks-WordPress-installation. GreenGeeks giver et brugerdefineret dashboard, men det er ikke designet specielt til WordPress -brugere.
  • s´Scenemiljøer er tilgængelige på alle Kinsta -planer. GreenGeeks tilbyder også iscenesættelses-funktionalitet.
  • En gratis Cloudflare -integration med en sikker firewall og DDoS-beskyttelse.
  • Kinsta tilbyder virksomhedens bedst betalte partnerprogram ved hjælp af et brugerdefineret dashboard, der hjælper dig med at overvåge din indtjening.
  • Kinsta tilbyder et gratis lokalt WordPress-udviklingsværktøj kaldet DevKinsta, selv til ikke-kunder. Hvis du er kunde, kan du bruge den til at kopiere levende websteder og skubbe dem til scene.

Prøv det selv med vores gratis MyKinsta dashboard-demo! Registrer din konto for at se den brugervenlige grænseflade og udforske vores forskellige værktøjer.

Kinsta er bygget til ydeevne og skalerbarhed

Kinstas unikke, kraftfulde løsning passer ikke ind i nogen af ​​kategorierne af traditionel hosting, såsom delt, VPS eller dedikerede planer. Vores infrastruktur er specialbygget til at levere ydeevne og support uden sidestykke.

Selvom GreenGeeks tilbyder managed hosting, er dens infrastruktur helt anderledes end Kinstas. Med Kinsta får du en fuldstændig oversigt over, hvad hver plan tilbyder med hensyn til ydeevne, hvor meget trafik den kan håndtere, hvor meget lagerplads du får og mere.

Det er blot en af ​​fordelene ved at bruge en managed hosting -løsning. Den virkelige værdi af Kinsta ligger ikke kun i dens præstationer, men i alt det arbejde, vores team gør bag kulisserne for at sikre, at dit websted kører i topform, såsom:

  • Opsætning af korrekt webstedscaching
  • Tager sig af backups
  • Sikring af din server og WordPress-websteder
  • Håndtering af DDoS-angreb
  • Kontrol konstant efter sikkerhedstrusler og sårbarheder
  • Opsætning af et CDN
  • Implementering af firewall-løsninger
  • Overvågning af websteder
  • Opsætning og fornyelse af SSL-certifikater
  • Fejlfinding af daglige problemer
  • Holder al software på serveren opdateret

Fra kun 30 USD pr. måned inkluderer Kinsta -planer alle disse tekniske elementer og mere (se nedenfor). For hvert websted, der hostes på vores platform, bruger vi LXD-administrerede hosts og LXC-softwarecontainere. Det betyder, at hvert websted har sin egen isolerede container udstyret med alle de nødvendige ressourcer, herunder MySQL, PHP, Linux og Nginx.

Kinstas skalerbare cloud -infrastruktur giver dig også mulighed for let at opgradere eller nedgradere. Plus, vi har specialkompilerede Linux-pakker og Nginx-regelsæt, der sætter os i stand til at maksimere ydeevnen på dine WordPress-websteder.

Med Kinsta er konfiguration aldrig et problem. Du kan hurtigt og nemt starte et nyt WordPress -websted direkte fra dit MyKinsta -dashboard og vælge mellem et af vores 24 globale datacentre.

Kinsta eliminerer behovet for caching-plugins eller tilføjelser, fordi vi bruger forskellige typer cachingsystemer til at reducere serverbelastning og fremskynde responstider. Disse inkluderer Bytecode, Query, Page og CDN cache. Vi understøtter også Object cache, hvis du har brug for det.

Da vi forstår, at oppetid er en kritisk prioritet, tilbyder vi compute optimized C2 Google Cloud-maskiner, der gør det muligt for vores kunder at se store forbedringer i den gennemsnitlige svartid. Faktisk afhængigt af hvilken type websted du kører, kan det at skifte til Konsta, resultere i en øjeblikkelig hastighedsforbedring på op til 300%!

G2 logo

Jeg prøvede flere hostingtjenester her i Brasilien. Men ingen af dem har den hastighed, pålidelighed og fantastiske tekniske support, som Kinsta tilbyder. Den automatiske daglige backup af Kinsta, SSL-certifikatet, der er super let at konfigurere, og tilgængeligheden af CDN og cache er absolut faciliteter, som jeg virkelig satte pris på.

Kinsta-administreret WordPress-hosting eliminerer behovet for, at du lærer og påtager dig rollen som en sysadmin. Vi har erfarne teknikere klar til at håndtere alt for dig. Vi leverer den kraftfulde platform, innovative teknologi og robuste løsninger og værktøjer, der er nødvendige for at maksimere dit websteds ydeevne.

Selvom GreenGeeks tilbyder et par administrerede WordPress-funktioner, får du ikke den samme type service som med Kinsta. Vores platform er designet fra bunden til WordPress brugere og dine behov. Ved hjælp af Kinsta administreret hosting skal du aldrig bekymre dig om fejlfinding eller ydeevne.

Ekspert support til WordPress

Fejlfinding af et websted er aldrig sjovt, men det kommer med territoriet. Hvis du er en erfaren WordPress-udvikler, er du sandsynligvis i stand til at løse de fleste fejl på egen hånd.

Det virkelige spørgsmål er, om det er det værd at bruge din tid på fejlfinding og være din egen sysadmin. Hver time, du leder efter årsagen til en fejl, er tid, du kan bruge på at arbejde på dine projekter og klienter.

Med Kinsta kan du spare så meget tid, der ellers kan bruges på at søge Google efter svar eller risikere tab af kritiske data ved selv at foretage fejlfinding. Hvordan? Kinsta-kunder er vores højeste prioritet.

Vi behandler hver kunde og hvert websted som missionskritisk, og derfor har vi ikke trinvis support. Vi tilbyder 24/7 premium support til hver af vores planer. Vores WordPress eksperter og Linux -ingeniører er klar til at give hurtige, præcise svar på dine spørgsmål og bekymringer.

Ud over flersproget support og ressourcer, der er tilgængelige på over 10 sprog, har vi også en indledende billetresponstid på under to minutter. Hvis du ikke tror på os, så spørg bare nogle af vores kunder!

I de sidste to år har mere end 97 procent af vores kunder lukket en chat support sessioner glad eller tilfreds med den support, de modtog:

Kinsta's WordPress hosting support samtale vurderingsdiagram.
Kinsta’s WordPress hosting support samtale vurderingsdiagram.
G2 logo

Kundeservicen og live chat er gode, også dashboard-manageren er virkelig hjælpsom. De laver daglige backups og giver dig mulighed for 5 manuelle backups, der virkelig er nyttige. Jeg elsker også scenemiljøet for at implementere nye funktioner på webstedet.

For at gøre vores kundesupport så hurtig og bekvem som muligt bruger vi Intercom kundemeddelelse-platformen. Desuden logges al kommunikation, hvilket betyder, at du aldrig nogensinde skal gentage dig selv for flere supportagenter.

Selvom GreenGeeks også tilbyder support 24/7, skal du indsende billetter til hvert nummer. Hvis du ikke er heldig, kan du bruge et stykke tid på at vente på et svar, i hvilket tidsrum dit websted muligvis er ude af drift.

MyKinsta: Et specialbygget dashboard til kraftfuld webstedsadministration

GreenGeeks giver dig adgang til en klassisk cPanel-opsætning. Det får arbejdet gjort, men det er ikke optimeret til brugen med WordPress. Desuden gør det det sværere at få adgang til mange af de mere udviklervenlige funktioner, som GreenGeeks tilbyder.

Hos Kinsta er vores mission at gøre administrationen af ​​dit WordPress-websted så enkelt og ligetil som muligt. Derfor har vi specialfremstillet vores egen brugerportal, MyKinsta, specielt til WordPress-webstedsadministration:

MyKinsta dashboard.
MyKinsta dashboard.

Lad os tage et kig på nogle af de kraftfulde funktioner, der gør vores MyKinsta dashboard så nyttigt:

  • Et-klik-scenemiljøer og en mulighed for at gendanne backups til produktion eller iscenesættelse.
  • Premium Amazon Route 53 DNS, til at administrere dine DNS records direkte i dashboardet.
  • Detaljeret analyse og indsigt, herunder båndbredde og besøgsdata, data om præstationsanalyse, brug og indsigt i CDN og HIT- og MISS -forhold i cachen.
  • Et-kliks CDN-opsætning.
  • Et search and replace værktøj, der gør det let at udføre masseopdateringer.
  • Et-kliks PHP-versionskift og mulighed for at genstarte PHP, når det er nødvendigt.
  • Et Kinsta APM-værktøj til at identificere ydelsesproblemer.
  • Integration med DevKinsta for bedre lokal udvikling.
  • Et dashboardet værktøj til at rense webstedets cache.
  • Enkel omdirigering.
  • Muligheden for hurtigt og nemt at blokere IP-adresser via værktøjet til IP deny.
  • Ny Relic-integration.
  • En indbygget Cloudflare-integration med optimerede indstillinger for at sikre og øge ydelsen på dit websted uden behov for et separat Cloudflare-abonnement.
  • Et WordPress-fejlfindingsværktøj.
  • Enkel adgangskodebeskyttelse til dit miljø og mulighed for at styrke login-sikkerhed ved at tilføje dine SSH -nøgler til dashboardet.
  • Et flersproget dashboard, der er tilgængeligt på 10 sprog: engelsk, italiensk, spansk, fransk, tysk, portugisisk, japansk, svensk, dansk og hollandsk.
G2 logo

Dashboardet er fantastisk og meget intuitivt. CDN fungerer godt. Hosting af TTFB-tider er vanvittigt hurtige. Jeg finder også stor konsistens med webside hastigheds-scoringer, hvilket også indikerer en meget stabil platform.

Det er dog ikke nødvendigt at tage vores ord for det. Du kan prøve det selv med vores gratis MyKinsta demo! Alt du skal gøre er at registrere dig for en konto, og derefter kan du tjekke den brugervenlige grænseflade og udforske de forskellige værktøjer til selv at lære, hvad der gør MyKinsta til forskel fra de andre!

Hos Kinsta værdsætter vi vores kunders feedback og leder altid efter muligheder for at forbedre. Vi inkorporerer regelmæssigt de anmodninger og feedback, vi modtager for at forbedre vores tilbud. Vi fornyer og udforsker altid nye måder at gøre dit websted og din hostingoplevelse bedre på!

Code Review Tools

Kinsta er udviklervenligt

GreenGeeks ‘administrerede WordPress-hostingplaner tilbyder flere udviklervenlige funktioner. Men da du sidder fast ved hjælp af cPanel, er adgang til nogle af dem ikke så intuitiv og hurtig som den kunne være.

Kinsta-værktøjer er bygget med udviklere i tankerne. Mange af vores teammedlemmer er selv udviklere og ingeniører, så vi forstår, hvad det vil sige at skabe et ‘udviklervenligt’ produkt. Dette er præcis, hvad vi gjorde med vores MyKinsta dashboard.

Som din administrerede WordPress host giver Kinsta dig en omfattende samling af værktøjer og funktioner, der hjælper med at strømline din arbejdsgangs-effektivitet. Nogle af de udviklervenlige funktioner, du har adgang til hos Kinsta, omfatter:

  • Et-klik-scenemiljøer til alle planer. GreenGeeks tilbyder også iscenesættelsesfunktionalitet.
  • Git-, WP-CLI- og SSH-adgang inkluderet, uanset din plan. GreenGeeks indeholder alle disse funktioner.
  • Fem forskellige typer backups tilgængelige: automatisk / dagligt, valgfri time, manuel, systemgenereret og downloadbar. GreenGeeks tilbyder kun natlige backups.
  • En Redis-tilføjelse til hurtigere databaseydelse.
  • Muligheden for at indlæse dit websted via reverse proxy.
  • Ubegrænset adgang til dit websteds kritiske filer.
  • Muligheden for at bruge brugerdefinerede opsætninger såsom Berggrund og Trellis.
  • Et Kinsta APM -værktøj til at identificere ydelsesproblemer
  • Integration med DevKinsta for bedre lokal udvikling
  • En mulighed for at køre en anden version af PHP for hvert live- og scenesite, og muligheden for at skifte din PHP -version med et klik.
  • Standardaktiverede indlægs- og siderevisioner.
  • Evnen til at gendanne backups til scene såvel som produktion. Kinsta tilbyder en funktion til backup-gendannelse direkte i MyKinsta-dashboardet. Plus, vi inkluderer ikke backups som en del af dit samlede diskpladsforbrug.

Scenemiljøer er afgørende for at teste plugins, temaer og kerneopdateringer for at sikre, at de er kompatible med dit websted og ikke får noget til at gå i stykker. De er også en vigtig funktion til fejlfinding af kode og udvikling af projekter, før du sender dem live.

Derfor tilbyder vi et-klik-iscenesættelse med hvert WordPress-websted, der hostes på Kinsta. Du kan oprette et nyt iscenesættelsesmiljø direkte fra dit MyKinsta dashboard. Du kan skubbe ændringer live med et enkelt klik samt gendanne sikkerhedskopier til et produktions- eller iscenesættelsessted.

Det bliver ikke lettere end det. Plus, som med sikkerhedskopier, er dine iscenesættelseswebsteder ikke inkluderet i dit samlede diskpladsforbrug (kun dine live -websteder er det).

Kinsta tilbyder også gratis et-klik SSL med vores Let’s Encrypt-integration på hver plan, samt mulighed for at installere din egen. Derudover kan du hurtigt aktivere HTTPS og importere dit SSL -certifikat direkte i MyKinsta dashboard:

SSL-certifikatfunktionen i MyKinsta.
SSL-certifikatfunktionen i MyKinsta.

Selvom GreenGeeks også tilbyder gratis Let’s Encrypt SSL-certifikater, kræver opsætningsprocessen, at du kontakter support for at konfigurere dem i stedet for at gøre det muligt for dig direkte.

Webprestation benchmarks

Hvert år foretager Review Signal en præstationstest og anmeldelse for de bedste hostingfirmaer i branchen. I de sidste fem år har Kinsta scoret status i topklasse. Selvom GreenGeeks også deltager i Review Signal-tests, viser tallene, at Kinsta tilbyder meget bedre ydeevne.

Endnu vigtigere er, at ydelsen skaleres ved siden af ​​dit websted. Kinstas skalerbare cloud-infrastruktur gør det sådan, at serverressourcer let kan skaleres op eller ned efter behov. Vi bruger Googles nyeste Compute-Optimized (C2) virtuelle maskiner og tildeler automatisk hardware-ressourcer, herunder CPU og RAM, til hver sitecontainer efter behov.

Med GreenGeeks er der plads til vækst. De ressourcer, du har adgang til og den underliggende infrastruktur, er imidlertid ikke så klare.

GreenGeeks -administrerede WordPress -planer starter ved 2,49 UDS pr. måned for din første cyklus. På den anden side starter Kinsta -planer med kun 30 USD pr. måned og inkluderer alle de værktøjer til hastigheds- og ydelsesoptimering, du har brug for. Du har også sikkerheds- og supportfunktionerne til at tage dit websted til det næste niveau.

KinstaGreenGeeks
Dulles0.520.517
Denver1.0191.026
Los Angeles0.7890.864
London0.9830.837
Frankfurt1.0490.963
Mauritius2.2572.25
Singapore2.6961.881
Mumbai2.0341.743
Tokyo1.2281.683
Sydney1.6321.862
São Paulo1.3341.169

To tjenester blev brugt til at udføre oppetidstest: UptimeRobot og StatusCake. Kinsta fik en perfekt score på begge tests, mens GreenGeeks Hosting ikke gjorde det:

KinstaGreenGeeks
Uptime Robot100%99.984%
StatusCake100%99.98%

Næste op er Load Impact-testen, som blev brugt til at vurdere cachingsystemets ydeevne på hvert sted:

KinstaGreenGeeks
Requests602,521283,471
Fejl00
Data overført (GB)33.4915.76
Peak Average Load tid (sekunder)608867
Peak Average Båndbredde (Mbps)571268
Peak Average Anmodninger/Sek1,220587

Selv med flere anmodninger og overførsel af data, redigerede Kinsta GreenGeeks Hosting til gennemsnitlig indlæsningstid. Kinsta havde også nul fejl under betjeningen af ​​mange flere anmodninger.

Trygt og sikkert

GreenGeeks overvåger regelmæssigt sine websteder for malware samt trusler og sårbarheder. Det er dog ikke på forhånd om, hvordan denne overvågning fungerer.

Hos Kinsta tager vi både aktive og passive foranstaltninger for at beskytte dit websted, herunder:

  • Overvågning af dine websteder hvert andet minut for oppetid, 720 gange dagligt
  • Implementering af strenge software-baserede begrænsninger
  • Gratis DDoS -beskyttelse og forhindring af ondsindet kode i at komme ind på vores netværk.
  • To-faktor autentisering (2FA) support
  • IP-geografisk blokering
  • En sikker firewall drevet af Cloudflare
  • Automatiserede backups til alle planer
  • Isolerede LXC beholdere
  • Selvhelbredende PHP
  • Understøtter kun krypterede SFTP- og SSH-forbindelser (ingen FTP)

Selvom GreenGeeks også tilbyder backup-funktionalitet, er du begrænset til en enkelt natlig backup. For nogle websteder er det ikke nok, hvis du vil dække alle dine baser. Det betyder, at du skal planlægge backups manuelt.

Alle websteder på Kinsta er automatisk beskyttet af Cloudflares firewall, som inkluderer gratis DDoS -beskyttelse. Med vores Cloudflare-integration får du fordelene ved forbedret sikkerhed og ydeevne uden at skulle konfigurere din egen Cloudflare konto. GreenGeeks tilbyder grundlæggende Cloudflare -support via CPanel, men deres integration kræver en separat Cloudflare konto.

Kinsta leverer førsteklasses overvågning af oppetid til alle dine WordPress-websteder via vores internt udviklede overvågningssystem. Status for de websteder, der hostes på vores platform, kontrolleres hvert andet minut.

Ved en chance for, at der skulle ske noget med dit websted, tilbyder vi en gratis 100% hack-fix-garanti. Hvis vi får besked om et problem med dit websted, kontakter vi dig også straks.

Kinsta har en global tilstedeværelse

En anden fordel ved at bruge Kinsta som din administrerende WordPress hostt er vores massive globale fodaftryk. Vores 29 datacentre (og tællende) spænder over fem kontinenter, hvilket gør det let for dig at vælge et andet for hvert af dine websteder. Plus, der er ingen skjulte gebyrer eller ekstra gebyrer!

Vores datacenterplaceringer omfatter:

  • Changhua County, Taiwan
  • Hong Kong
  • Tokyo, Japan
  • Osaka, Japan
  • Seoul, South Korea
  • Mumbai, India
  • Delhi, India
  • Jurong West, Singapore
  • Jakarta, Indonesia
  • Sydney, Australia
  • Melbourne, Australia
  • Warsaw, Poland
  • Hamina, Finland
  • St. Ghislain, Belgium
  • London, United Kingdom
  • Frankfurt, Germany
  • Eemshaven, Netherlands
  • Zurich, Switzerland
  • Montréal, Canada
  • Toronto, Canada
  • São Paulo, Brazil
  • Council Bluffs, Iowa, USA
  • Moncks Corner, South Carolina, USA
  • Ashburn, Virginia, USA
  • The Dalles, Oregon, USA
  • Los Angeles, California, USA
  • Salt Lake City, Utah, USA
  • Las Vegas, Nevada, USA

GreenGeeks har datacentre fem steder rundt om i verden, herunder USA, Canada og Holland.

Gratis WordPress migrationer

Uanset om du vil flytte et websted eller 100, gør vores problemfri migrationer det så hurtigt og nemt. Vi håndterer hele migrationsprocessen for dig, så du ikke behøver at beskæftige dig med kompleks teknologi eller risikere at miste kritiske data. Hver Kinsta-plan indeholder mindst en gratis grundlæggende migrering af websteder!

For at komme i gang skal du blot udfylde vores formular til anmodning om migrering af websted, og et medlem fra vores team kontakter dig for at planlægge et tidspunkt for migreringen. Derefter kan du spore migreringsstatus direkte fra dit MyKinsta dashboard.

G2 logo

Min samlede oplevelse har været ekstremt imponerende indtil nu, siden jeg flyttede mine kunder for et par måneder siden. Super support og fremragende præstation. Jeg blev også forbløffet over hastigheden og effektiviteten af migrationsprocessen på over 30 websteder. Alt sammen gratis.

Hvis du har brug for at migrere dit websted, lader GreenGeeks dig kontakte en af ​​dets migrationsspecialister for at hjælpe dig igennem processen uden omkostninger.

Optimeret til WooCommerce og Easy Digital Downloads

Vi sætter pris på, at e-handel er afgørende for mange virksomheder, og at disse websteder stiller særligt udfordrende og komplicerede krav. Derfor er Kinsta optimeret til e-handelsbutikker.

Vi sørger for cachelagring for dig på serverniveau for at levere hurtige load af sider. Plus, vores løsning er konfigureret til at fungere ud af boksen til WordPress, WooCommerce og Easy Digital Download-websteder.

For at optimere hastigheden og ydeevnen i din online butik tilbyder vi automatisk rensning af cache og arkivsider samt:

  • Ekskluderet ‘Min konto’, checkout, indkøbsvogn og andre sider, der ikke bør cachelagres.
  • Sikre en jævn betalingsproces ved automatisk at omgå cachen for brugere, når “woocommerce_items_in_cart” eller “edit_items_in_cart” registreres.
  • Sætter specifikke regler på plads for at tillade EDD- og WooCommerce-funktionalitet under caching af sider på serverniveau.

Selvom GreenGeeks tilbyder WordPress-optimerede løsninger, er ingen af ​​planerne bygget med e-handel i tankerne. Selvom det ikke er umuligt at oprette din egen online butik, skal du optimere alle aspekter af den manuelt.

Udvikl lokalt med DevKinsta

For udviklere og bureauer tilbyder Kinsta et brugervenligt (men kraftfuldt) lokalt udviklingsværktøj kaldet DevKinsta. Med DevKinsta kan du starte WordPress-websteder med en fuld hosting-stak og SSL-understøttelse på din lokale computer med blot et par klik.

Udvikl lokalt og skub til Kinsta med DevKinsta.
Udvikl lokalt og skub til Kinsta med DevKinsta.

DevKinsta er fuldt integreret med MyKinsta og Kinstas hostingplatform, hvilket betyder, at du kan udvikle lokalt og skubbe opdateringer direkte til et scenemiljø på Kinsta! GreenGeeks har ikke en integration med et lokalt WordPress -udviklingsværktøj, hvilket betyder, at der ikke er nogen måde at klone og skubbe WordPress -websteder til GreenGeeks-kunder. Hvis du er en travl freelance- eller bureauudvikler, kan DevKinstas avancerede funktioner og MyKinsta -integration være en enorm tidsbesparelse.

Gratis værktøj til overvågning af ydeevne

WordPress er et dynamisk CMS, hvilket betyder, at det konstant udfører PHP-kode i baggrunden. Afhængigt af dit tema og din plugin -konfiguration er det muligt for dit websted at gå i stå med oppustet og ineffektiv kode.

Det er her APM (Application Performance Monitoring) værktøjer kan hjælpe. En APM overvåger anmodninger til dit websted og sporer forskellige metrics som eksterne API -anmodninger, databasespørgsmål, PHP -udførelsestid og mere. Disse oplysninger giver dig mulighed for hurtigt at fejlsøge og fejlfinde flaskehalse med ydeevne.

Alle Kinsta-planer leveres med et gratis specialbygget APM-værktøj, der let kan tilgås direkte i MyKinsta-dashboardet. Kinsta APM giver dig vigtig WordPress-præstationsindsigt uden behov for dyre tredjepartsabonnementer på New Relic og andre APM-tjenester.

Med Kinsta APM kan du fejlsøge følgende og mere:

  • Langsomme WordPress -plugins og temaer.
  • Lange opkald til eksterne API’er og domæner.
  • Uoptimerede MySQL-database forespørgsler.

GreenGeeks Hosting-planer kommer ikke med et gratis APM-værktøj, hvilket gør det meget vanskeligt hurtigt at fejlfinde ydelsesproblemer på dit WordPress -websted. Nogle af deres planer understøtter New Relic APM, men det kræver et separat New Relic-abonnement, der starter ved 99 USD pr. måned.

Turboladning af din content delivery med Kinsta CDN

Alle Kinsta -planer inkluderer et gratis Content Delivery Network (CDN) via vores Cloudflare-integration. Dette er en premium HTTP/3-aktiveret CDN, der leverer dit indhold lynhurtigt over hele kloden.

Vores content delivery arkitektur blev skræddersyet til høj gennemstrømning og lav latenstid. Du kan aktivere Kinsta CDN direkte fra dit MyKinsta dashboard, og dit indhold vil blive leveret og cachelagret fra datacentre i over 200 byer rundt om i verden. Dette dækker alle større regioner, herunder Nordamerika, Europa, Asien, Australien, Sydamerika og Afrika.

Oversigt over funktionssammenligning

Nu hvor vi er nået så langt, lad os se på nogle af de største forskelle mellem Kinsta vs GreenGeeks:

KinstaGreenGeeks
PrisPlaner starter ved 30 USD pr månedPlaner starter ved 2.49 USD pr måned ved speciel prissætning
Pengene tilbage garanti30 dage på alle planer30 dage på alle planer
Premium 24×7 SupportAlle planerAlle planer
Core InfrastrukturSamme på alle planer (GCP)Private servere
SSH AdgangAlle planerAlle planer
Global Datacentre29 locations5
Båndbredde grænserIngen grænser (indenfor AUP)Ingen grænser (indenfor AUP)
Container Teknologi100% resource isolation på alle planer100% resource isolation på alle planer
Gratis migrationerAlle planerAlle planer
ScenemiljøAlle planerAlle planer
PHP VersionerPHP 7.3, 7.4, 8.0PHP 7
Skift PHP EngineEt-klik-skift i dashboardVariere på plan
Gratis Cloudflare IntegrationIkke oplyst
Gratis CDN200+ PoPs (Alle regioner)Integreres med Cloudflare (kræver opsætning)
Gratis Premium DNSAmazon Route53X
Gratis SSL CertifikaterAlle planerSkal anmodes om via supportkanaler
Gratis DDoS BeskyttelseX
Overvågning af oppetidAlle planerX
RessourcegrænserKun begrænset af PHP-arbejdereIkke oplyst
Multisite SupportPro planer og højer
Gratis APM værktøjKinsta APMX
IP GeolocationIkke oplyst
Reverse Proxy SupportIkke oplyst
Redis Add-onIkke oplyst
New Relic APM SupportX
Flersprogs DashboardEngelsk, spansk, tysk, hollandsk, portugisisk, italiensk, fransk, svensk, dansk, JapanIkke oplyst

Bedste affiliate program i branchen

Kinstas engagement i at levere den bedste ydelse og brugeroplevelse er en vigtig grund til, at vi er en af ​​de hurtigst voksende webhosts i branchen.

Oven på vores service tilbyder vi også et af de bedst betalte partnerprogrammer i branchen. Som Kinsta -partner kan du tjene op til 500 USD (afhængigt af planen) for hver tilmelding, der henvises til os. Desuden modtager du i løbet af de henviste kunders levetid en månedlig tilbagevendende provision på 10%.

En anden fordel ved vores partnerprogram er, at vi bruger et specialbygget dashboard, så du aldrig nogensinde skal forholde dig til forvirrende tredjepartsplatforme. Alt er tilgængeligt og ligetil.

GreenGeeks tilbyder også et affiliateprogram, der betaler op til 100 USD pr. tilmelding afhængigt af, hvor mange brugere du henviser om måneden.

Tilslut dig andre og skift til Kinsta

Hos Kinsta er vores mission at tilbyde den hurtigste, nyeste teknologi muligt. Vi udvikler os hele tiden og tilpasser os til at udnytte de mest innovative løsninger, der findes. Når du tjekker vores mange funktionsopdateringer, kan du se, at ingen anden hostingudbyder frigiver mængden af nye funktioner, værktøjer og integrationer med samme hastighed og frekvens.

Vi er stolte over vores løsninger og ønsker, at du er fuldstændig tilfreds med din hosting. Hvis du er klar til at flytte fra GreenGeeks og skifte til en førsteklasses administreret hostingudbyder, kan du prøve Kinsta risikofrit i 30 dage!